13 березня цього року Верховна Рада створила
Національну гвардію України. Військове формування з аналогічною назвою існувало в нашій державі з 1991 по 2000 рік, відрізнялося високою боєздатністю і користувалося великим авторитетом.
Отже, ідея відродити НГУ була добра. На жаль, її втілення викликає багато запитань, починаючи з підпорядкування Нацгвардії МВС (раніше вона підлягала безпосередньо Верховній Раді) і закінчуючи символікою та формою одягу.
Хто б там що не казав, питання символіки є важливим, адже це зовнішній вираз внутрішньої суті військового формування.
Що ж ми маємо?
Ось як виглядають гвардійці на Хрещатику, де розгорнуто інформаційно-пропагандистський пункт запису.
http://tyzhden.ua/Politics/106029 Камуфльовані бушлати й штани армійського зразка, все той же малиновий ВВ-шний берет, а на ньому… Ой лишенько, чого тут тільки немає: нашивна кокарда з Тризубом, синьо-жовтий прапорець, та ще й з Державним гербом! Це вже не просто «масло масляне», а дещо набагато гірше. Чи в розумінні тих, хто придумав це убозтво, воно має підкреслювати, що гвардія не яка-небудь, а «національна»? Навіщо два (!) рази повторювати Тризуб і стільки ж разів - кольори Державного прапора?
Викликає сумнів доцільність малинового берета. Навіщо наслідувати Внутрішні війська? Краще зробити його синім - все-таки один з національних кольорів.
Ну, а замість кокарди й прапорця (суто радянський підхід!) використовувати
беретний знак армійського зразка,
запроваджений ще 2007 р. А ще краще було б відродити знак, що носився військовиками НГУ на початку 1990-х рр.
Знак цей має оригінальний зовнішній вигляд і дуже привабливий естетично. Якщо трохи збільшити його в розмірі, він підійде і для берета, і для кашкета, і для шапки.
До речі, замість кашкета в якості парадного головного убору гвардійців слід ввести шапку «Мазепинку», як данину традиціям Українського війська.
В будь-якому разі створення символіки та форми одягу НГУ потребує ретельного вивчення національних традицій та європейського досвіду.
Без професійного підходу тут не обійтися!