Цьогорічний День знань для вищих військових навчальних закладів ознаменувався використанням нової польової форми.
Від попередніх зразків вона відрізняється малюнком камуфляжу та прогресивною конструкцією предметів. Погон лише один - на грудях.
На кишенях та на грудях платформи-"липучки" для знаків розрізнення та символіки. Нашивки у вигляді Державного прапора пришиті ще на етапі виробництва, возитися з голкою-ниткою не треба.
Все ніби чудово, тільки радості мало.
Почнімо з того, що нова форма більше потрібна в зоні АТО, ніж в тилу. Гаразд, припустимо, що бойові частини так гарно забезпечили, що ще й на курсантів лишилося.
Однак назва форми - "польова" - від слова "поле". Себто носитися вона повинна лише там. А марширувати на плацу після прийняття присяги варто в іншому одязі.
Нам заперечать: а як же парад 24 серпня? Багато військовиків були саме в польовому однострої.
http://skaldstudio.livejournal.com/#post-skaldstudio-17804Все вірно. Але то особливий випадок - стояло завдання продемонструвати високу боєздатність.
Зауважимо, що курсантів військових вишів перевдягнули в камуфльовану форму ще на поч. 1990-х рр. Зробили це не від хорошого життя - так було дешевше. У 2000-х рр. тиловики докладали великих зусиль, щоб повернути курсантам кітелі з сорочками й краватками: все-таки використання польової форми в якості повсякденної і навіть парадної - не надто добре.
Тепер ось знов камуфляж - історія повторюється...
Але видати форму це одне, а регламентувати правила її носіння - зовсім інше.
Ось тут якраз і є проблема - схоже, керівникам вишів ніхто не розповів, що на цю форму можна чіпляти, а що не варто.
В результаті вийшло як завжди: хто в ліс, хто по дрова.
В Академії сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного нову форму вдягнув навіть начальник - генерал-лейтенант П.Ткачук.
На відміну від решти військовиків польовий кашкет генерала прикрасила якась неясна кокарда (?):
Це та інші фото звідси:
https://www.facebook.com/tkachukpp/media_set?set=a.318075808366038.1073741922.100004908637948&type=1 Бажання відрізнятися - нездоланне прагення наших генералів. Навіть небезпека загинути від кулі ворожого снайпера не лякає.
На лівому рукаві розмістили приглушений варіант нарукавного знака належності до Збройних Сил, на правому - нарукавну емблему академії, теж приглушену. Приглушеними зробили і нагрудні таблички з прізвищами та номерами курсантських груп:
В принципі, все правильно, однак нарукавний знак належності до ЗСУ носитися на цій формі не повинен. По-перше, його функцію виконують нашивки у вигляді Державного прапора. По-друге, нормативними документами приглушений варіант цього знака не передбачений.
Неприємно вразило носіння з новою формою смугастих тільників. Панове, з маргєловщиною час зав'язувати, а то буде як свого часу з 25 повітрянодесантною бригадою.
Йдемо далі.
В Житомирському Військовому інституті імені С.П.Корольова Державного університету телекомунікацій питання вирішили просто - нічого додатково на форму не чіпляли:
Фото звідси:
http://www.mil.gov.ua/news/2014/08/30/u-zhitomiri-vijskovu-prisyagu-na-virnist-ukrainskomu-narodovi-sklali-blizko-300-kursantiv/ Так само зробили і у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка:
Фото звідси:
http://www.mil.gov.ua/news/2014/08/30/v-stroyu-vijskovogo-institutu-kiivskogo/ В принципі, теж варіант. Як в старому армійському анекдоті: пиши один недолік - немає лопати. :-)
Зате в Одесі-мамі тамтешня Військова академія "відірвалася" по-повній.
По-перше, курсантам-десантникам дозволили вдягнути тільники та ще й блакитні берети:
Це та інше фото звідси:
http://www.mil.gov.ua/news/2014/08/30/kursanti-pershokursniki-vijskovoi-akademii/ По-друге, почепили повноколірні нарукавні емблеми та знаки:
По-третє, додаткові прямокутні платформи на клапанах кишень примудрилися прикрасити табличками з назвами факультетів - причому на обох рукавах!
Вийшла клоунада якась...
Нічим не кращими від розцяцькованих одеситів виявилися їхні харківські колеги.
В Харківському університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба на рукави почепили повноколірні нарукавний знак приналежності до Повітряних Сил...
та нарукавну емблему університету.
Фото звідси:
http://www.mil.gov.ua/news/2014/08/31/pershokursniki-hups-sklali-vijskovu-prisyagu-na-virnist-ukrainskomu-narodovi/ До речі, обидва елементи символіки офіційно не затверджені.
Більше того, таблички на грудях зробили синього кольору зі золотими кантами й написами!
Воістину - де починається авіація, там закінчується порядок!
Додаткові платформи на клапанах нарукавних кишень, очевидно, муляли очі, але чим їх зайняти, ніяк придумати не могли.
В результаті приліпили ось таку незрозумілу табличку:
Схожим чином зробили і на Гвардійському ордена Червоної Зірки факультеті військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».
Майбутні офіцери-танкісти й хіміки були вдягнуті в берети замість польових кашкетів, на грудях замість таблички з прізвищем - відверта хрінь з Тризубом, прапором та купою написів (мабуть, прапора на обох рукавах факультетським "патріотам" видалося замало).
А деякі унікуми розмістили над нею ще й різноманітні металеві знаки!
Це та інше фото звідси:
http://www.mil.gov.ua/news/2014/08/30/kursanti-gvardijczi-sklali-vijskovu-prisyagu-na-virnist-ukrainskomu-narodovi/ З додатковими платформами на клапанах нарукавних кишень "розібралися" по-своєму: на праву почепили дугоподібну нашивку з назвою закладу, а на ліву - таку ж табличку, як в ХУПС, тільки іншого кольору:
Дурний приклад, як відомо, заразний. Цікаво, хто виступив "рознощиком"?
Ось такі сумні речі.
Товариші генерали та полковники!
Затямте, будь ласка, таке:
1. На польовій формі одягу знаки розрізнення та символіка носиться в приглушеному варіанті.
2. Приглушеного варіанта нарукавного знака належності до ЗСУ (в просторіччі - "склянка") не встановлено.
Тому носити його не треба. Як хто раптом буде придовбуватися, сміливо посилайтеся на постанову Кабінету Міністрів 2003 р. № 1073
і посилайте таку людину самі знаєте куди.
3. Додаткові платформи на клапанах нарукавних кишень існують для того, щоб можна було перечепити на них нагрудні таблички у разі носіння панцержилета. Не треба намагатися зайняти їх бодай чимось! Більше того, інші платформи-"липучки" не обов'язково мусять бути зайняті.
4. Для носіння під курткою є футболка. Про тільники час забути - не треба уподібнюватися до противника.
Коротше кажучи: польова форма для поля, а не для краси!