Как и следовало ожидать, реформирование системы образования продолжается. И новые проекты весьма радикальны, особенно это касается киевских школ. Каков будет результат? Время покажет.
Столичні школи чекає революція. З жовтня частина навчальних закладів отримає статус юридичної особи, а з січня - всі школи міста
Як пояснюють у мерії, це робиться для того, щоб адміністрація шкіл мала можливість розпоряджатися бюджетними коштами, виходячи з потреб школи, а не за вказівками районного відділу освіти.
Це дозволить їм закуповувати необхідне обладнання, робити ремонт. У той же час новий статус дозволить школам вводити додаткові платні послуги.
Як заявив перший заступник столичного мера Олександр Попов, на що витрачати бюджетні гроші, буде визначати батьківський комітет, і керівництво школи, повідомляє газета Сегодня.
"При грамотному розподілі ресурсів можна буде заощадити. Кошти можна буде використати для додаткового матеріального стимулювання вчителів чи на якісь інші цілі", - сказав Попов.
Як пояснила начальник Головного управління освіти і науки Віра Горюнова, директори шкіл зможуть вводити платні послуги.
"Вони відкриють свої рахунки і зможуть заробляти гроші самостійно. Але якщо не захочуть - їхнє право. Однак вартість додаткових послуг має формуватися спільно з батьківським комітетом", - говорить Горюнова.
У мерії запевнили, що додаткові послуги можуть бути абсолютно різними - школа танців, факультативи, комп'ютерні курси, іноземні мови, спортивні секції... Це може бути навіть прибирання класу, яке часто проводять учні, а тепер до нього можуть залучити спеціальних людей. Правда, в останньому випадку незгодним платити батькам доведеться якось домовлятися. В інших випадках: не хочеш платити - не ходи на заняття.
"Платні послуги допоможуть позбутися поборів у школах, що стали майже нормою. Все буде офіційно, послуги будуть контролюватися", - кажуть в управлінні освіти. Зараз, як відомо, благодійні внески у школах можуть становити до 2 тисяч гривень на рік.
У школах до ідеї міської влади ставляться по-різному. "Це тільки додаткові проблеми - треба вводити ставки для бухгалтера, економіста, потрібно самостійно укладати договори на тепло, воду, електрику. На заробітки розраховувати важко. Якщо батьки не захочуть платити, зарплати вчителів стануть ще меншими, їх нема з чого буде платити", - вважає директор школи № 170 Віктор Заболотний.
В одній зі шкіл Дніпровського району, ідею сприймають позитивно, говорячи про те, що це надасть можливість залучати гарних викладачів. "За рахунок платних послуг зможемо збільшити зарплату вчителям. До того ж придумаємо нові цікаві курси", - каже завуч Ірина Михайлівна.
"Я згодна оплачувати додаткові заняття офіційно. Адже якщо буде квитанція, то я зможу пред'явити претензії у разі чого. Але з іншого боку, школи можуть використовувати цю ситуацію. Наприклад, вчителі спеціально будуть ставити низькі оцінки, а потім наполягати на платних заняттях", - говорить мама п'ятикласника Ірина Волкова.
Автор: Ірина Касьянова
[
osvita.ua]