Те, що потрібно таки «годувати» свою армію(«народ, який не годує свою армію, вимушений буде годувати чужу», Наполеон Бонапарт) в Україні віднедавна знають усі. І не тільки знають, а й долучаються до «годування». Найрізноманіші громадські ініціативи та фонди взяли на себе суттєву частку забезпечення українських вояків. У Кіровоградській області теж успішно діє кілька таких ініціатив.
Як люди починають займатися такою діяльністю? Та просто. До конкретної особи чи організації по допомогу звертаються рідні військових чи керівництво частини. А так як потреби у тих, хто сьогодні захищає країну, чималі, то і допомагають у таких випадках «усім миром». З часом найініціативніші створюють навколо себе такі собі центри збору інформації, коштів, речей, ліків, продуктів. У Кіровограді такими центрами спочатку (і до цього часу) стали громадські об’єднання Кіровоградський Євромайдан та Самооборона. Саме до них військові почали звертатися відразу, ще у березні, по елементарне - бензин, продукти, військове спорядження. І зараз сюди несуть і несуть речі і продукти військовим. Звіти про свою діяльність ці організації систематично розміщують на ІАЦ «Перевесло».
Але з початком воєнних дій і все більшою кількістю мобілізованих потреби армійців серйозно зросли. Бронежилети, розгрузки, тепловізори, тактичні окуляри, медикаменти швидко доповнили список побутових потреб. Почали частіше звертатися до народних депутатів(Станіслав Березкін, Андрій Табалов) і підприємців. Ті не відмовляли.
Широку і постійно діючу мережу допомоги військовослужбовцям організував кіровоградець Олексій Тітов. Спочатку допомагаючи знайомим, поступово розширив мережу допомоги на всі військові формування, в яких служать земляки. Збір коштів організовує через особисті та робочі контакти, зустрічі, соціальні мережі. Звіт про всі надходження і витрати Олексій розміщує для загального доступу. Як і фотозвіти з кожної передачі військовим речей, ліків, амуніції. Всього Олексій з колегами зібрали більше 400 тисяч гривень. До цього волонтера звертаються як представники частин, так і рідні військовослужбовців. Фотозвіти знаходяться на сторінці Олексія у соціальній мережі Фейсбук. Також їх розміщують кіровоградські ЗМІ.
Наступним за серйозну допомогу кіровоградським військовим взявся спеціально створений «Благодійний фонд підтримки українських військовослужбовців». Цей фонд діє на базі торгово-промислової палати і зорієнтований в основному на підтримку батальйонів територіальної оборони Кіровоградщини(таких батальйонів на даний момент два- №17 та №34). На рахунки цього фонду почали класти кошти як великі підприємства - такі як «Радій», Хлібзавод», «Елгран», «Кіровоградграніт», так і невеликі фірми, бюджетні організації та звичайні громадяни. Звіт про усі надходження і витрати можна знайти на сайті торгово-промислової палати.
Всього цим фондом зібрано більше 730 тисяч гривень.
Позитив фонду в тому, що інформація про нього розходиться по офіційних джерелах і йому, як створеному за ініціативи Кіровоградської ОДА, довіряють в організаціях та громадах на території всієї області. Наприклад, таким чином землякам-захисникам України допомогли Малинівська сільська рада чи Піщанобрідська загальноосвітня школа. Витрачають кошти тут згідно заявок військових частин і виглядає це глобально: футболки - 1874, простирадло - 1298 штук тощо. Водночас за суто військові потреби, такі як бронежилети чи тепловізори, цей фонд не береться. Голова правління фонду Ірина Саєнко пояснює це тим, що такими речами повинні займатися військові відомства, так як і нести за них відповідальність. З іншого боку, військові батальйонів територіальної оборони поки що не знаходяться безпосередньо в зоні бойових дій.
Наступною серйозною ініціативою стала зовсім нещодавно створена Армія SOS. Тут допомагають конкретно 3 батальйону спецпризначення, в якому більшість військовослужбовців з Кіровограда та області і знаходяться вони практично весь час на Сході. Організатори не бояться збирати кошти на той самий тепловізор. Також, на базі книжкового магазину «Букb»(перетин вулиць Велика Перспективна та Віктора Чміленка) ця ініціатива щодня збирає продукти та речі і відправляє безпосередньо військовим. Коштів зібрано поки що 17 тисяч гривень. Звіти і фото розміщені на сторінці у Фейсбук та ВКонтакті.
Окрім того, і Кіровоградський Євромайдан, і Самооборона, і Армія SOS і Олексій Тітов намагаються свої подарунки в зону АТО робити адресними і по-людськи теплими. Ледь не в кожний пакунок потрапляє лист чи малюнок від кіровоградських дітлахів, побажання від земляків чи навіть вишитий рушничок…
Насправді, написати про всіх, хто в Кіровоградській області сьогодні допомагає військовим - просто неможливо. Адже ледь не кожна сільська чи селищна громада допомагає військовослужбовцям-землякам, ледь не кожен відправив по кілька смс на рахунок армії. А скільки є родин, які повністю вдягають і вбувають свого вояка і відправляють на війну…Тільки б повернулися живими, тільки б закінчилась війна…
Докладніше в розділі Хто і як саме «годує» армію у Кіровограді (ФОТО) - Інформаційний портал Кіровоградщини - Гречка - Новини Кіровоград на сайті gre4ka.info