Звідки ця традиціяext_194804May 18 2011, 08:03:57 UTC
Ромку, хотіла це написати вчасно, але доступ був закритий. В християнській традиції не існувало такого звичаю, це звичай поганський, як, зрештою, абсолютна більшість великодніх звичаїв. Він входив до передвесільного циклу: до Різдва - ворожіння, на Різдво - формальне знайомство з дівчатами (зацікавлені парубки колядували в кожній хаті, де була дівка на виданню), на Великдень - спільні (парні) забави включно з цілуванням, на Обливаний понеділок - розглядання "товару" зблизька (традиційно, особливо жінки, вдягались як капусти, а треба було приглянутися, яка вона там, під одягом: чи не крива і не горбата), на Купала - парування (і скорше за все статеві зносини), зрештою, восени сватання і весілля, а під час пізніх осінніх свят ті дівки, яких не взяли, намагалися вимолити у божества того шлюбу ("До Дмитра дівка хитра..."). Очевидно, реальним носіям традиції в голову не приходило обливати дорослого дядька - це була б ганьба на все село на все життя :) Малі хлопці до дійства не допускалися - рано ще; дівчата, очевидно, були тільки жертвами, а не нападниками (хоча в Україні були регіони (Полісся зокрема), де провідну роль в передшлюбному процесі мала дівчина. Якби наша сучасна молодь розуміла підґрунтя традиції, вона не виглядала б як узаконене мародерство. :)
Re: Звідки ця традиціяext_194804May 19 2011, 05:27:53 UTC
Мене здивувало, що Ти цю традицію назвав християнською. Минулого, здається, року хтось інший робив такі фотографії, публіка в жж, що коментувала, як виявилося, не знала нічого з того, що ніби давно відомо :)
В християнській традиції не існувало такого звичаю, це звичай поганський, як, зрештою, абсолютна більшість великодніх звичаїв. Він входив до передвесільного циклу: до Різдва - ворожіння, на Різдво - формальне знайомство з дівчатами (зацікавлені парубки колядували в кожній хаті, де була дівка на виданню), на Великдень - спільні (парні) забави включно з цілуванням, на Обливаний понеділок - розглядання "товару" зблизька (традиційно, особливо жінки, вдягались як капусти, а треба було приглянутися, яка вона там, під одягом: чи не крива і не горбата), на Купала - парування (і скорше за все статеві зносини), зрештою, восени сватання і весілля, а під час пізніх осінніх свят ті дівки, яких не взяли, намагалися вимолити у божества того шлюбу ("До Дмитра дівка хитра...").
Очевидно, реальним носіям традиції в голову не приходило обливати дорослого дядька - це була б ганьба на все село на все життя :) Малі хлопці до дійства не допускалися - рано ще; дівчата, очевидно, були тільки жертвами, а не нападниками (хоча в Україні були регіони (Полісся зокрема), де провідну роль в передшлюбному процесі мала дівчина.
Якби наша сучасна молодь розуміла підґрунтя традиції, вона не виглядала б як узаконене мародерство. :)
Reply
Reply
Reply
Leave a comment