Якось останнім часом довелось чимало спілкуватись і думати на цю тему. Надійшла від колеги пропозиція викласти все ось таким чином. Спочатку про головне, а потім деталі. Відразу ремарка - не служив. Але як громадянин і платник податків маю право на думку, зокрема, і в цій сфері. Чи потрібен? Звичайно так. Парад для будь якої нормальної країни з наявними збройними силамице їх репрезентація.Де ще громадяни, а особливо молоді, можуть так гарно розгледіти, проникнутись своєю армією наживо? Вірно. Серед всього іншого на параді. Аргументи миру війни не є доречними, адже паради мали місце в обидва зазначені стани буття людей/держав.
1. ЖІНКИ У ЛАВАХ. Почну з актуального. Жіночий стрій на параді. Останнім часом все більше уваги приділяється жінці в ЗСУ. І це вірно. Відповідно це репрезентується на парадах. Великий плюс. Але, чи не як завжди, те, гарне, що ми хочемо зробити в результаті виходить у нас...Був випадок коли жінки йшли на параді - в останній шерензі розрахунку.
Дуже "цікаво" виглядало. Цьогоріч пройде окремий жіночий розрахунок. Коли я це почув, перше питання яке постало відразу, а в нас є в ЗСУ окремі жіночі частини?
Ото ж бо й воно. Тоді, кого представляє, і, що хочуть довести маршем цього розрахунку? А чому б просто не поставити в одні й ті ж шеренги/розрахунки разом жінок та чоловіків.
В оливкових, червоних, кольору марун, зелених беретах пліч о пліч. Хіба для захисту Батьківщини так важлива стать?
2. З'ЄДНАННЯ. Активно цікавитись і відвідувати дані заходи я почав з 2014 р. Хоча на ТБ дивився ще змалечку. Мені найбільше запам'ятались паради 2014 та 2015-го років.
Звичайно, таких парадів не побажаєш нікому. Але, чому вони найбільше зачепили? Вірно, бо вони були справжні - військові. Тоді крокували військовики з Криму та Сходу. Морякам та прикордонникам аплодували у 2014-му.
Репетиції в зв'язку з цим сприймались вже як повноцінні паради. Люди були захоплені. В сльозах. Від вояків сухопутних військ, десантників, добровольців.
Батьки приходили подивитись на дітей, які з війни не могли приїхати у відпустку. Друзі до своїх друзів, якими пишаються, бо вони не боягузи і зараз у лавах бригад,
які в усіх на вустах. А от 2017-й рік запам'ятався тим, що більшість розрахунків були: академія, академія, академія...Академія звичайно круто, але не факт, що всі її випускники стануть військовими. І можливо треба якимось чином балансувати. Хай від академії пройдуть відмінники, а решту, дієві частини.
От за, що ми/поціновувачі любимо паради скажімо у Великобританії? Правильно там крокують конкретні полки/частини. За ними - історія, традиції, конкретні дії. Бо коли йде академія, добре, що хоч не кажуть червонопраппорна й орденів...Чому б не пускати на парад розрахунки від бригад та полків. Це ж як би гарно було! І розповідь про назву, бойовий шлях. От уявіть, Хрещатиком проходить така то бригада, яка носить ім'я на честь такого-то. У бойових діях відзначилась там-то і там-то, у лавах цієї бригади кавалерами і лицарями стали такі-то й такі-то. Зовсім інакше було б. Аргумент - в подібних частину мало уваги приділяють стройовій підготовці - а і не треба йти стройовии кроком. Хай пройдуть поважним. Ми зрозуміємо.
Епілог. Паради, уніформа це обличчя війська. Читай обкладинка. Через це багато хто каже, що нинішні реформи більш показушні, ніж діяльні. Правда в цьому є, безперечно.
Але, не забуваймо, що будь-яка нормальна річ з обкладинки починається. Як не крути. До того ж це дійсно важливо. З багатьох причин.
Ілюстрації (техніка 18.08, авіація 20.08):
1. У вірному напрямку.
2. Ще.
3. Артилерія не відстає.
4. Тихий день догора(с)...
5. Ан-и.
6. Найбільша одиниця з авіачастини параду - Іл-76.
7. Скоро захід сонця.
8. Таким от було вечірнє небо над Хрещатиком вчора.