Кути. Дерев'яна церква святого архангела Михаїла (1697 р.)

Oct 10, 2013 00:02



Якщо замок в Олеську багато хто відвідав, та й взагалі його можна вважати однією з найбільш популярних туристичних атракцій на Львівщині, то з пам'ятками в судньому селі Кути загал ознайомлений значно менше. В першу чергу мова йде про один з найстаріших дерев'яних храмів на Львівщині - церкву святого архангела Михаїла, яку у 1697 році звів майстер з Сасова Григорій Гебич.



Храм без перебільшення можна вважати одним з найскравіших представників дерев'яного зодчества в Україні. Протягом своєї історії церкву кілька разів видозмінювали, зокрема у 1865 році було добудовано аркадну галерею під опасанням, трохи пізніше з'явилась ризниця. У 1910-х і 1930-х роках в храмі було проведено кілька ремонтів, зокрема було замінено гонтове покриття стін на шалівку, а у 1954 році куполи було покрито бляхою.



У 1974 році храм попадає під опіку Товариства охорони пам'яток і Львівської картинної галереї. Тоді ж було проведено реставрацію храму, під час якої віновили гонтове покриття, відремонтували інші конструкції, а також підняли споруду на кам'яний фундамент. Проте на цьому все закінчилось, і надалі церква стояла зачиненою, що, звісно ж, не кращим чином відбивалось на її стані. В результаті в 2000-х роках храм перебував в аварійному стані, проте на щастя знайшлись ентузіасти і церкву вдалось врятувати.



У 2008 році за ініціативи студентів Університету банківської справи за підтримки Бориса Возницького було проведено благодійну акцію, завдяки якій вдалось зібрати 220 тисяч гривень, які витратили на перекриття даху, встановлення протипожежної системи та сигналізації.



Зараз в церкві відкрито перший в Україні Храм пам'яті. Також було повернуто старий іконостас, який мені, на жаль, побачити не вдалось, бо на час моїх відвідин церква була зачиненою.



Вхід до храму:



Старі написи над входом:



Таблиця пам'ятника архітектури:



На відміну від церкви дзвіниці, на жаль, не пощастило, і зараз вона доживає останні свої дні.



Кути, храми, мандрівки, фото, церкви, Львівщина

Previous post Next post
Up