У столичних університетах пройшло кілька масових зустрічей невдоволених студентів Десятки молодих людей зібралися, щоб обговорити недавню постанову Кабміну, яка дозволяє вводити у вишах «платні послуги» і фактично перетворює освіту на бізнес. Найбільш масовими стали сходки в Києво-Могилянській Академії та в Університеті ім. Шевченка - на кожну з них зібралося понад 80 небайдужих студентів.
17:00, 1-й плац Могилянки. Сама атмосфера в цьому місці доволі революційна: розритий асфальт, кучугури піску, що нагадують барикади, і бетонні блоки, які вже через кілька хвилин слугуватимуть за ораторську трибуну. З усіх навколишніх корпусів молодь стягується на зустріч. На вулиці всього +6 за Цельсієм, втім, це аж ніяк не лякає студентів. Сходка розпочинається.
Активісти профспілки «Пряма дія», розповідають студентам про небезпеки урядової постанови. Закликають прийти на мітинг 12 жовтня.
- Нехай Могилянка не завжди кориться наказам Кабміну. Однак ні для кого не секрет, що у адміністрації все одно залишатиметься спокуса поповнити бюджет за кошт студентів. І постанова №796 розв’язує їм руки. Тому доки цей документ не скасовано, студент жодного з вишів не може почуватися убезпеченим від поборів, - проголошує один з членів профспілки.
За ним виступають наступні. І знову викриття урядових рішень, знову заклики до масових демонстрацій. Студентів агітують приєднуватися до кампанії, запрошувати друзів у відповідну групу «Вконтакті», поширювати інформацію про акцію 12 числа. Довго очікувати на реакцію студентів не довелося: чи не кожен виступ перебивають оплески. Стає зрозуміло: ці люди вийдуть на демонстрацію...
20:00. Студмістечко КНУ. «Яма». На дворі вже темно. У сяйві ліхтарів тільки силуети десятка агітаторів «Прямої дії». Час сходки настав, але студентів досі немає. Невже ніхто не прийде?... Та ось з одного гуртожитку виходить велика компанія: чоловік 25, лише одні хлопці. Прямують до сцени. За ними ще кілька дівчат.
Прибувають все нові і нові люди. Близько третина з них - студенти фізичного факультету, які іще влітку брали участь в бунтах за власний гуртожиток. Для таких протест не в новину. Решта - представники найрізноманітніших факультетів: першокурсники, майбутні випускники, кілька співчуваючих аспірантів.
Ті ж самі промови, ті ж заклики, що і в Могилянці. Але студенти більш обережні. Детально розпитують про акцію. Питають, чи буде протест санкціонованим? Де вже ввели подібні «послуги»? Чи можуть примусити плати контрактників? Так зможуть! Навіть не сумнівайтеся.
Під вечір температура падає все нижче, стає просто по-фашистськи холодно. Тому активісти профспілки пригощають усіх бажаючих чаєм із термосів. Та навіть попри холод, ні один студент не дезертирує зі сходки, всі уважно слухають і дискутують. Зрештою, за свої права зібралися.
Найкращу реакцію викликає розповідь про марш протесту у Сімферополі, де в понеділок на вулиці міста вийшло близько 500 студентів ТНУ. Це підбадьорює і помітно додає всім присутнім оптимізму.
З задніх рядів чути дівочий голос:
- А у вас є дозвіл адміністрації на проведення зібрання? Якщо збирається більш 10 людей, потрібно брати дозвіл...
Які дозволи? Маячня якась. Студенти в праві збиратись там, де їм хочеться, адже університет належить їм. Цікавіше інше. Дівчина виявилась представницею студентського парламенту. Вона чи не єдина, хто пробує переконати решту у тому, що в КНУ платних послуг не буде. Що ж, не дивно. У Сімферополі бюрократи із офіціозних профкомів та, господи прости, «самоуправління» так само відмовляли студентів йти на мітинг. Замість захищати права студентів, ці люди звикли захищати свою кар’єру та хороші відносини з адміністрацією... В підсумку дівчина сама погоджується із необхідністю протесту. Сподіваємось, її слова не розійдуться з ділом.
Сумніви та настороженість поступово зникають. Йти на демо! І от студенти вже самі обмінюються контактами, думають, як допомогти організувати акцію. Деякі навіть пропонують провести іще одну зустріч напередодні маршу! Нічого, буде ще не одна сходка. Ще встигнемо: благо, проблем в університеті вистачає.
Як би не прагнули урядовці та університетські чинуші уникнути цього, але 12 жовтня студенти таки вийдуть на вулиці. Питання лише в тому, скільки нас буде. Втім, уряду вже є причини непокоїтись. Тому іще раз нагадаємо:
КИЇВ. 12 жовтня, 16:00. м. Арсенальна. Марш під стіни Кабінету міністрів.
Вимога: скасувати постанову №796
Освіта не товар! Знання не на продаж!