«ЯСЕНИ» - АНСАМБЛЬ, ЩО СТАВ ПІСЕННОЮ ЛЕГЕНДОЮ

Mar 10, 2015 18:46

У далекому 1972 році, коли у будинку культури санаторію «Перемога», що у Ворзелі, народився аматорський вокальний чоловічий ансамбль, ніхто навіть і не міг передбачити, що житиме він не одне десятиліття під однією і тією ж назвою «Ясени».
Створило ансамбль подружжя Подольських - Григорій Юхимович і Марія Дмитрівна (Українець), яка залишила завидну кар’єру солістки в Національному академічному народному хорі ім. Г. Верьовки заради ідеї створення унікального саме чоловічого ансамблю, яких тоді небагато було в Україні. Кажуть, тоді було створено в санаторії аж кілька колективів: мішаний хор, пізніше жіночий ансамбль, а згодом - чоловічий, до складу якого ввійшли водії, слюсарі, будівельники, клубні працівники. Ось прізвища тих любителів української народної пісні: Трохименко, Горобей, Ковтун, Лубко, Ковальов, Коломієць, Горбаченко, Мотриченко, пізніше Петренко, Омельченко, Галицький, Шлапак, Писанко, Мудряк ...
Хоча й хлопці тоді були не дуже здібні, бо ще не мали поняття про грамотний музичний спів, але з насолодою ходили і залюбки співали. Значним надбанням колективу стає, тоді ще молодий, талановитий музикант Юрій Давиденко, який відтоді і дотепер перебрав на себе функцію музичного супроводу ансамблю. Минув не один місяць наполегливої роботи, доки і з гуртка аматорів став викристалізовуватися невеликий, але талановитий чоловічий ансамбль, який назвали, схоже, на честь дуже популярної у ті далекі 60-70-ті роки пісні «Ясени», написаної Олександром Білашем на слова Михайла Ткача. Розповідають старожили, що концерти «Ясенів» перед відпочивальниками «Перемоги» користувалися таким шаленим успіхом, що з’явилися навіть легенди про їхні цілющі властивості. Тож небавом у ворзельську оздоровницю почали їхати трудящі з усіх кінців Радянського Союзу не лише за тілесним оздоровленням, а й духовним. Публіка шаленіла після кожної пісні, а їх в репертуарі ансамблю ставало все більше: і народних, і сучасних, різного жанру, і навіть на різних мовах. Тим часом слава про унікальний ансамбль вирвалася за стіни санаторного будинку культури, почалися виступи колективу спочатку по санаторіях Київщини, згодом по Україні, а тоді і по Союзу, і навіть за кордоном. Концертна діяльність була така бурхлива і насичена, що бувало за місяць хлопці давали і по 30 концертів. Керівництво санаторію навіть закріпило за колективом ансамблю автобус.
Різноманітними перемогами був устелений шлях «Ясенів».У 1987 році ансамбль «Ясени» отримав звання «народний», яке підтверджує кожного разу й до сьогоднішнього дня. Безперечно, популярності ансамблю сприяли не тільки прекрасні голоси аматорів, добірний репертуар, але й постійний пошук нових форм та жанрів. Так в колективі «Ясенів» народився проект ансамблю духовної та академічної пісні під назвою «Благовіст», з яким хлопці побували на гастролях у багатьох країнах світу -
в Польщі, Чехії, Німеччині,а також у Білорусі, Росії, Прибалтиці.І нічого дивного в цьому не має, адже в репертуарі хору «Благовіст» є твори не лише українських композиторів: М. Лисенка, К. Стеценка, М. Леонтовича, О. Кониського, О. Кошиця, С. Дехтяріва, а й польських: (Stanislaw Moniushko), італійських (Antonio Lotti), Австрійських (Frunne Koniorg), а також твори великого Моцарта і всі вони виконуються мовами першоджерел (латиною, польською, італійською тощо). Закордонні поїздки виникали як спонтанно, так і зарані планувалися. Найчастіше колектив з духовним репертуаром бував у Польщі.
Ветерани згадують: «Якось виступали в одному із закладів культури. Слухачів - повен зал. Нам ведучий дав можливість лише презентувати себе двома творами. Ми відспівали, а публіка вимагає «на біс!». Співаємо ще один твір. А зал знову просить співати. Нам ведучий дозволив ще два твори, потім ще три, а слухачі ще дужче просять не йти. Що поробиш? Махнув рукою - співайте скільки зможете. Отак приймали наші пісні». У костьолах, де колектив виступав з духовною програмою, не можна аплодувати, але під час виступу в Польщі єпископ не втримався, і, складаючи руки, показав прихожанам, що можна плескати, і храм наповнили оплески!». Так писала про успіхи «ворзельських соловейків рідна і зарубіжна преса. В 1996 році колектив отримав визнання місцевої влади і громади- рішенням Ірпінської міської ради камерному хору української музики «Благовіст» було присвоєно статус «муніципальний» і прийнято на баланс відділу культури Ірпінського міськвиконкому. А вже в 2001 році муніципальний чоловічий хор «Благовіст» був удостоєний честі виступити в складі зведеного хору, в якому брали участь найкращі колективи з усієї України, від імені міста Ірпеня вітати Папу Римського Іоана Павла ІІ, який відвідав нашу державу. Завдяки державному фінансуванню колектив переживає новий етап розвитку перетворюючись з аматорського в професійний.Під орудою Ю.Давиденка формується оркестр народної музики «Українські музики» - у складі Юрія Давиденка (керівник, баян), Юрія Генкеля (скрипка), Олександра Дарбіня (контрабас та віолончель) та заслуженого артиста України Григорія Раздєтова (флейта). На зміну посивілим учасникам ансамблю приходять молоді музично освідчені співаки. Вливаються до колективу такі чудові виконавці, як Микола Міжевич (заслужений артист України), Ігор Кожемяка, який радує слухачів українським народним гумором, Євген та Георгій Сирота але справжньою окрасою 16-ти «ясенів» усе ж стала жінка - солістка Валентина Богданова
Для розмаїття концертної діяльності колективу були створені акапельний квартет «Ясен світ» у складі М. Барчука, Я. Гречка, Г. В. Богданової, С. Файнікова, тріо «Козаченьки» (М. Барчука, Я. Гречка, С. Файнікова), дует у складі заслуженого артиста України М. Міжевича і В.Богданової.
Про велику творчу потугу колективу, його затребуваність суспільством свідчили перемоги в численних оглядах, конкурсах та фестивалях. Співали «Ясени» і їх «підрозділи» і в Жовтневому палаці, в Національній філармонії, і в Національному палаці «Україна».
Безперечно, запорукою успіху ансамблю «Ясени», його популярності є постійний пошук і новинок до репертуару, і молодих виконавців. Дякуючи турботі керівника Григорія Подольського про майбутнє колективу, в ансамблі з’являється творча юнь: дует у складі Дмитра Вівчарюка і Романа Солоненка
Життя йде. З часу заснування колективу минуло майже півстоліття. Ось вже третій рік минає, як пішов у позасвіття його незмінний художній керівник, батько і натхненник заслужений діяч мистецтв України Григорій Юхимович Подольський і з його благословення відомий народний колектив очолює талановитий музикант і співак Роман Солоненко. Не зважаючи на свій ще зовсім юний вік (22 роки), Роман Михайлович користується заслуженим авторитетом як у колег, так і у численних слухачів. Передовсім, своєю фаховою підготовкою, щедрою обдарованістю, любов’ю до народної пісні і вірністю благородній творчій місії, яку сповідує ансамбль «Ясени» з перших днів свого народження.
Природно, що змінився і склад ансамблю. Сьогодні в ньому працюють поряд з корифеями заслуженим артистом України Миколою Міжевичем та солісткою Валентиною Богдановою - талановиті професіонали - музиканти і згадані вже співаки Роман Солоненко (керівник, баритон), Горбаченко Володимир (1 тенор), Файніков Сергій (1 тенор), Вівчарюк Дмитро (1 тенор), Сирота Євген, (2 тенор), Сирота Георгій (2 тенор), Підлужний Дмитро (бас), Гречко Ярослав (бас), Кожем’яка Ігор (баритон), Барчук Микола (баритон).
Склад «Українських музик» поповнив молодий талановитий скрипаль Тарас Кебусь.
Примножується і багатіє репертуар ансамблю - зараз у ньому понад 120 творів (народних, авторських, духовних, академічних).
Безперечно, важчих часів за роки Незалежності, ніж ті що зараз, наша держава ще не знала. І сьогодні колектив ансамблю «Ясени» не залишається осторонь, а допомагає «кувати» перемогу тією зброєю, яка була дарована йому Богом - піснею. Піснею, що підіймає бойовий дух, вселяє віру в серця, дарує надію. Ансамбль виступає в Ірпінському госпіталі, а також організовує благодійні концерти зі збором коштів для воїнів , що беруть участь в АТО. І хоч наразі популярність колективу трохи загнічена засиллям нашого пісенного простору «попсою» та іноземщиною, а місцева влада в приірпінні змінилася невігласами, що знищують підвалини на яких десятиліттями стояла українська культура і які плекалися кількома поколіннями, адже колектив було повністю позбавлено фінансування., «Ясени» не здаються. Навпаки, вони гідно несуть у народ високе знамено української народної пісні, духовної і класичної музики. Несуть незмінно і з гідністю - попри все нице і вороже, понад усе, що заважає нам бути українцями і жити щасливо на своїй землі.
Ось що говорить про це молодий художній керівник знаменитого муніципального - народного чоловічого ансамблю «Ясени» Роман Солоненко: «Я впевнений, що ми будемо продовжувати боротися, співати, будемо вдосконалювати свою майстерність, шанувати ім’я «Ясенів» і славити нашу Україну».

Замовити концерт ансамблю «Ясени» Ви можете за телефоном: (067) 753 -37 -73
Previous post Next post
Up