Сьогодні світ захоплений тотальним дискурсом 3 і 4D-ефектів: рідкокристалічні екрани, помада і туш для вій, відеоуроки заплітання кіс із ЗD-ефектом, багатовимірна фотозйомка 360°. Ви лише погляньте на жовту сукню Хайді Клум від Versace з 3D-ефектом на благодійній вечірці Елтона Джона! Об'ємність і фактурність покликані замінити недосяжну повноту відчуттів, якої так прагне людина. Об'ємність прийшла на зміну рекламній концепції "це більше, ніж просто йогурт" - комп'ютерні технології диктують свою філософію і мову маркетингу. Здається, поштовхом до цієї багатовимірної об'ємності в масовій культурі став спецефект bullet-time у фільмі "Матриця", коли глядачеві вперше показали несподівано повний ракурс об'єкта.
Я веду до того, що у мистецтві, яке відгукується на сучасні проблеми, скульптура в найширшому розумінні може набути більшої актуальності, ніж будь-коли. Навіть Київ долучився до теми й прийматиме
фестиваль сучасної скульптури. Шкода, що всі ці атракції, очевидно, стануть частиною окозамилювання під назвою "Євро 2012", чимось на зразок шалено дорогого квіткового годинника, розміщеного на центральній столичній клумбі.
І трохи шкода, що так мало місцевих художників проявляють інтерес до альтернативних матеріалів (дякуючи Кадировій, цемент, кахлі й асфальт уже освоєно) - щось на зразок орігамі. Останні кілька років можна було простежити деякий інтерес до національного, були спроби по-сучасному представити техніку, наприклад, українських витинанок. Але орігамі - це ще й великі просторові і пластичні можливості. Я маю на увазі не журавликів з уроку праці, а щось футуристичне за настроєм. До речі, орігамі можна виконувати не лише з паперу, а й з металу.
Eric Joisel - майстер орігамі, який розвинув і вдосконалив техніку "вологого складання", винайдену Акірою Йосідзавою.
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/000182tw/s640x480)
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/00013az2/s640x480)
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/00014kt4/s640x480)
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/00016ad7/s640x480)
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/00017gq2/s640x480)
Robert J. Lang - унікальний майстер орігамі, математик, який поєднує ці дві сфери в наукових розробках. На відміну від майстрів, які використовують блочну (модульну) систему, він створює моделі з суцільного (!) нерозрізаного шматка паперу чи металу.
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/000194ea)
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/0001aaxk)
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/0001bstr)
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/0001cqf8)
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/0001df4e)
![](http://pics.livejournal.com/pani_grunia/pic/0001epsh)
Just think about it.