Feb 27, 2011 19:59
Канів (Канів-град) - місто на правому, гористому березі Дніпра, вперше згадане в Іпатіївському літописі під 1144 р. Назва остаточно не з*ясована, та оскільки в Каневі є Дівич-гора, то стає можливим пояснити її більш переконливо. Деві-Діва й досішанується в Індії як цнотлива, непорочна дівчина - канья, це слово входить у весільні терміни, де означає "наречена". Що нагадує український ритуал сватання і куницю - дівчину-сватанку. Тому вмотивованіше тлумачити назву Канів не від, скажімо, птаха кані, а від канья "діва, дівчина". За це промовляє і канівська Дівич-гора, і літописний Родень у гирлі Росі неподалік, назва якого пов*язана з Родом, якому тотожний індійський Рудра-Шіва, дружиною якого і є Діва-Деві. І якщо існувало місто Родень, то поруч мусило бути й місто Дівень, Місто Діви-Каньї, Канів, бо поклоніння Шіві-Рудрі невіддільне від поклоніння Деві-Діві, яка має ім*я Канья.
Родень - літописне місто в гирлі Росі, назва виводиться від імені давньоукраїнського божества - Род або від рід, тим більше що українські назви Вишгород і Вишпіль теж містять значення "рід, плем*я" (санскр. vish задіяне ще у ведах). Тобто Родень означає "Місто Рода" чи "Місто роду", "Родово-Племінне місто". Втім, ці назви семантично й етимологічно взаємопов*язані. Назва виявляє і певну причетність до назви Канів.
"Тисяча найновіших тлумачень давніх українських назв, імен, прізвищ(на інодіранському матеріалі)": довідник / Степан Наливайко. - К.: Євшан-зілля, 2008.
цитаты,
history,
книги,
история,
интересы