«Не паліть наші хати!»
Символічною акцію під стінами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, природоохоронні організації висловлюють своє ставлення до нової загрози Українському Поліссю.
Вони переконані, що плани будівництва низки нових теплоелектростанцій у поліських областях є насправді - наміром вирубки лісів в заболочених районах півночі України.
- Найцінніші природні території в Поліссі зосереджені у болотах. Завдяки болотам, ліс тут не цікавий з комерційної точки зору і тому саме болота найчастіше лишаються зовсім дикими місцями. - говорить заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. - Проте сьогодні ситуація може сильно змінитись. На Поліссі планують побудувати кілька потужних теплоелектростанцій, що мають працювати на відходах лісового господарства. Проте ми переконані, що насправді йдеться не про відходи а про вирубку лісів на болотах, які таким чином раптом стали комерційно привабливим ресурсом.
Екологи називають наміри будівництва таких ТЕС загрозою для природи Полісся. Вирубка малопродуктивних лісів у заболочених регіонах призведе до знищення значної види рідкісних видів рослин та тварин, занесених до Червоної книги України. Не менш важливо і те, що спалювання очікує і мертву деревину, накопичення якої є прогресивним напрямком екологічної політики європейських країн. Саме накопичення мертвої деревини у лісах є показником здоров’я і багатства лісової екосистеми. Завдяки цьому також, відбувається накопичення органіки на землі, а відповідно - зменшення парникового ефекту. Спалювання ж мертвої деревини і лісів навпаки - посилює непередбачувані зміни клімату. Варто згадати і те, що значна частина Полісся знаходиться в зоні радіаційного сліду.
При цьому, спалювання деревини на ТЕС передбачає отримання підприємствами зеленого тарифу.
Учасники акції переконані, що спалювання деревини на ТЕС є антиекологічним наміром, прямо протилежним європейським тенденціям боротьби зі змінами клімату та охорони природи. Відтак екологи переконані що неприпустимим є як будівництво великих ТЕС, орієнтованих на деревину, так і отримання ними зеленого тарифу.
ДОВІДКА:
Кампанія EIG Engineering закінчує підготовку до введення в експлуатацію першої черги Іванківської ТЕС (м. Іванків, Київська обл.) потужністю 6 МВт на деревному паливі. Після завершення будівництва другої черги потужність об'єкта зросте до 18 МВт. Аналогічні проекти потужністю по 20 МВт планується у Дубровиці Рівненської області
[1] та у м. Городня на Чернігівщині
[2] а також потужністю 18 МВт у Ковелі
[3] .
При потужності ТЕС у 20 МВт, установка щодоби потребуватиме близько 600 тонн (8 залізничних вагонів) деревини, а це щороку - 220 000 тонн. Станом на 20 серпня 2013 р. загальна встановлена потужність котелень на біопаливі становила в Україні 84 МВт, збільшившись за період січень-серпень цього року на 31%, загальна потужність електростанцій на біомасі становила 7 МВт (+20%). Сьогодні в Україні діє всього дві електрогенеруючі ТЕЦ на лушпинні і трісці у Черкаській та Кіровоградській областях. Їх сумарна потужність становить більше 4 МВт. Разом з тим, за даними Держінвестпроекту, наявний в Україні потенціал біомаси дозволяє щорічно виробляти з неї 400 МВт електроенергії і 9 тис. МВт теплової енергії. І цей потенціал, безумовно, приваблює далекоглядних інвесторів
[4].
Сумарна потужність названих ТЕС, включно з існуючими вимагатиме щорічно біля 1 млн тонн деревини. Враховуючи середню вагу мішаного лісу, йдеться приблизно про 2 млн кубометрів деревини на рік.
Контакт:
Василюк Олексій
097 1000 473
[1] http://takeinfo.net/news/view/8771 [2] http://www.info-kmu.com.ua/2013-09-15-000000pm/article/16067226.html [3] http://www.viche.lutsk.ua/pryvatnyy-investor-vklav-groshi-u-volynsku-tes-id12005/ [4] http://visnik.org.ua/suspilstvo/166-boenergetika-vtchiznyana-ekologya-maybutnogo.html