Huerto del Cura, ботанічний сад, розташований в місті Ельче, в провінції Аліканте, області Валенсія - перлина Пальмералю. Назва "Huerto del Cura" означає "Сад здоров'я" або "Лікувальний сад".
Тим, хто не читав двох попередніх постів про Ельче, щоб оцінити титанічну працю десятків поколінь, що створили оазис в напівпустелі, рекомендую зазирнути в
Дорога туди й назад в Ельче - столицю пальм і взуття (тексту мало, в основному, фото).
А щоб дізнатися цікаві факти з історії і побачити місто, можна зайти сюди
Ельче. Пальми. Місто і музей Palmeral (тексту чимало, фоток теж).
1. Вхід до саду.
2. Моє нахабство і мої знання іспанської вже дійшли до такого рівня, що в касі саду Huerto del Cura в місті Ельче, побачивши, що вхід дорослим 5 є., пенсіонерам -3є. , я запитала, чи "ес дискуенто пара украніон пенсіоністас?" (є знижка для українських пенсіонерів?). Виявилось, що є, квитки дали по 3є., ніяких документів не спитали.
Потім в музеї пальм квитки по 1є., пенсіонерам по 0,50є. І тут спрацювало!
Розумні люди скажуть: "І чого вони пруться в ту Європу, якщо доводиться економити кожен євро?"...
Докладніше - тут:
Пенсіонерське .
3. Площа саду 13 000 м² (1,3 га). І росте тут близько тисячі пальм, переважно, фінікових. А також інші види, завезені з різних куточків Землі, і інші дерева - гранат, апельсини, інжир, лимони і інші.
Це - копія скульптури Дами з Ельче, про історію якої я розповідала в попередньому пості.
4. Хоч сад невеликий, і оточений вулицями, де їздять машини, але зайшовши в це прекрасне місце, відчуваєш справжній релакс. І в той же час - душевний підйом і захоплення, просто "Ах!".
5. Датою народження саду вважають 1876 рік, коли фермер Андрес Кастаньйо Пераль купив садову ділянку, яку раніше орендував. Пізніше садом володів капелан Хосе Кастаньо Санчес.
5.
6. Навіть туалети вписуються в ландшафт.
7.
8. Ставки і басейни створюють особливий мікроклімат і приємні дзюркотливі звуки. Тут живуть черепахи, качки різних порід з каченятами...
Праворуч - циперус.
Маленьке відео (21 сек.)
Посилання на відео Click to view
9. Юкка.
10. Біля бананчика.
11. Питна вода.
12. Деяким пальмам до 300 років.
В саду гармонійно поєднано середземноморські рослини з тропічними.
13. Це - середина робочого дня, міжсезоння. Відвідувачів зовсім мало. Нас сфотографувала англомовна пара нашого віку, з якою ми кілька разів перетиналися.
14.
15. Що це за таблички з іменами і різними роками?
Священик дон Хосе Кастаньо (Хосе Кастаньо),(1843-1918) був власником саду до самої смерті. Від підійшов до організації саду зі знанням справи і з любов"ю. Зробив чимало добрих справ. Його похорон був дуже багатолюдний, так жителі Ельче вшанували цю людину.
Саме за його ініціативи було започатковано звичай посвячення або "хрещення" пальм на честь візиту відомих людей. Пальмі присвоюється ім"я людини, що є помітною фігурою, має доведені людські якості і зробила щось хороше для Ельче, Іспанії чи світу. Проводиться спеціальний обряд.
Серед відомих особистостей - король Іспанії Хуан Карлос I (в 2014 році він передав владу сину, Філіпу VI), принцеса Софія, піаніст Артур Рубінштейн... Всього 55 присвячених пальм.
Пізніше садом володів Хуан Ортс Мірайєс, (1874-1936). Він був власником великого заводу еспадрільї (полотняного взуття), виграв головні нагороди на виставках в Парижі та Мілані зі своїми моделями . Це була розумна людина, що випередила свій час. Відразу після купівлі саду він почав тут покращення. Але головною його заслугою вважається, що він зумів відстояти сад від спекулятивного наступу на ділянки землі в часи індустіалізації міста.
16. Рокарій (Rocalla).
Це колекція кактусів і сукулентів, які розташовані в сонячному районі саду, між скелями. Рокарій оточений кількома ставками, які надають свіжості цьому місцю.
17. Кактуси тут як дерева. Онде, вдалині мій чоловік.
18.
19.
20.
21.
22. Помилуємось на черепах і сядемо на тих лавочках, зроблених з пальми, відпочити і перекусити хамоном і нектаринами.
23.
24. Справа - інжир.
25. Сидів би тут і сидів цілу вічність.
26. Але йдемо далі.
27. Соломонів тунель
28.
29. Бамбук.
30. Стреліція.
31. В 1894 році австійська імператриця Єлизавета, більш відома в народі, як Сісі, відвідала цей сад. Вона була вражена його красою. Тоді на пропозицію господаря саду на її честь було названо унікальну пальму з сімома стовбурами (колись їх було вісім). Ця подія започаткувала посвячення пальм видатним людям. Пальму назвали Імператорською або Сісі.
32. Ця історія трьома мовами.
33. А ось і вона - Імператорська пальма.
34. Ця пальма важить 10 тонн, вік її близько 165 років.
35. По території розкидано скульптури людей, що мали відношення до цього саду. Це пам"ятник Хуану I Завойовнику, який звільнив місто Ельче від арабів в 1265 році, і завдяки йому було захищено Пальмераль від знищення (за тодішньою традицією ліси біля завойованих міст знищувалися).
36. Після смерті Хуана Ортса Мірайєс його син Хуан Ортс Роман,Juan Orts Román.(1898-1958) став власником саду і збудував в саду справжній будинок. Будинок скромний, але гарний, але ми на нього не звернули увагу. Будинок - зразу зліва від входу, а ми повернули направо, до каси.
Високоосвічена людина, випускник юридичного факультету, Хуан Ортс Роман чимало зробив для розвитку саду. За заповітом Хуана Ортса Романа його останки поховано недалеко від будинку, в капличці, а на території саду є йому пам"ятник. В знак визнання його зусиль в напрямку культури, він був названий Академіком витончених мистецтв Сан-Фернандо, нагороджений Громадською грамотою.
А заслуги його - не лише розвиток саду і його популяризація як об"єкта, що потребує захисту, а також як об"єкта туризму, а й те, що він був літописцем Ельче.
Саме завдяки його зусиллям в 1943 році цей сад був оголошений Національним художнім садом.
В будинку залишилась невелика бібліотека з майже 5000 примірників книг і колекція автографів, рукописів та інших раритетів, серед яких є прекрасні зразки Валенсійський кераміки вісімнадцятого і дев'ятнадцятого століть.
37. Господарські будівлі сховані за плетеними парканами і старими фасадами.
38. На траві пасуться павичі, сірі і білосніжні. Людей не дуже бояться, але фото в мене вийшло невдале.
Ми бачили, як на квітниках порався садівник. Коли він проходив повз нас, привітався якось так привітно, що нам захотілось йому подякувати. Так зав"язалась маленька розмова, про те, звідки ми, і що він радий, що сад нам сподобався, і т.ін.
Тим, хто дійшов з нами до кінця, ще одне відео, чималеньке - 1хв. 40 сек. Вибачте, що не завжди якісне. Я ще не чарівник, я тільки вчусь.
Але деяке уявлення воно вам дасть. І спів пташок чути, і шум води.
Посилання на відео Click to view
39. А на виході з саду - магазин кактусів, сувенірів і смакоти з місцевих плодів. От ми тут і витратили зекономлені 4 євро, і навіть трохи більше.
3 кактуси - 3 євро.Venta de plantas - продвж рослин.
40. Ціни смішні, кактуси прекрасні.
41. Звичайно, якщо тут і кафе, і агенції нерухомості імені Дами, то і в сувенірному магазині є копії цієї скульптури різних розмірів.
42. Ми купили половинку Pan de Higos, хліб фіговий (інжирний) з мигдалем (con almendros) за 3є. Он він зліва вгорі, а нижче в кошичку - нарізаний для дегустації. "куштувати" по-іспанськи "probar". Правда ж , чудова мова, все зрозуміло ? :)
А ще взяли невеличкий пакет фініків за 2 є. Якіж вони великі і смачні!
Після саду з нас зняло всю втому і ми пішли спочатку в музей Пальмералю, потім по пальмових садах (ортах), повернулись до машини і з"їздили ще в Муніципальний сад. Про нього - наступний невеличкий пост.
Інші пости цієї серії:
Іспанські репортажі. Осінь 2016. Анонс Іспанські репортажі 2016, осінь. Переліт туди. Ці 6 постів без фото, писались ще з Іспанії.
Ну й роумінг! (ми зараз в Іспанії) Іспанські репортажі. Гастрономічне Дрібничка, а приємно В таку спеку на високу гору не полізу Пенсіонерське В Ель Верхелі на базарі... Далі, написані вже вдома, з фото:
Іспанські репортажі 2016, осінь. Трохи моря. Іспанці-українці, різниця в менталітеті. Культура водіння. Туалет в самолете. Как пользоваться Іспанські репортажі 2016. І про борделі... Ще трохи про утилізацію відходів К арке в скале Пенья Форада (la Peña Foradá ), в долине Vall de Gallinera Прачечная самообслуживания в Дении Особенности автозаправок в Испании Магазин "Anticrisis" І про відхід у вічність Нужна перекись? - В супермаркет Тысячелетняя олива (Oliva milenaria). Башня Карралс (Torre Carrals) Китайський супермаркет Вечерний поход на предгорье Сегарии. Мыс Нау, пляж Гранаделья после пожара и мирадоры Селение Тормос и горы возле него Моя друга "ода" Декатлону (Decathlon) IKEA - ще одна моя мрія. І троxи історії цього бінесу Дорога туди й назад в Ельче - столицю пальм і взуття Ельче. Пальми. Місто і музей Palmeral Далі буде...
А закінчиться все поверненням
Переліт додому. Нідерланди. Пригоди в Схіпхолі