*
Таке трапляється часто, особливо там, де багато мушок або інших комах: тяги, створюваної людським носом, вистачає, щоб захопити маленьку комаху. Отоларингологи розповідають, що люди постійно звертаються в клініки в паніці: а раптом мушка, яка потрапила в ніс потрапить прямо в мозок? А раптом вона відкладе там яйця або прогризе сіру речовину?
Нічого жахливого статися не може, заспокоюють панікерів лікарі. Наш ніс - складна система входів і виходів. Чужорідне тіло, яке залетіло в ніздрю, може виявитися в різних місцях - але тільки не в мозку.
Перш ніж потрапити в носову порожнину, мушка пролітає її передвхід - ділянку, вкриту довгими волосинками. Взагалі-то головне призначення цих волосинок - зупинити мушку або будь-яке інше чужорідне тіло, що потрапило в ніздрю. Але якщо сила вдиху досить велика, а чужорідне тіло легке, то волоски його не зупинять.
Пройшовши передвхід носової порожнини, мушка виявиться власне в порожнині - області, яка устелена рожевим миготливим епітелієм, яка веде до носоглотки. Існує ймовірність того, що мушка зупиниться тут. Залози миготливого епітелію виділяють слиз, покликану затримувати пил і знезаражувати повітря, яке ми вдихаємо. На 1 см квадратний слизової оболонки носа відкривається близько 150 залоз, які за добу виділяють літр-півтора слизу. Залишившись тут, мушка, звичайно, загине - потоне в слизу.
Поверхня епітеліальних клітин покрита килимом війок, які мірно колишуться в морі слизу. На цих віях розташовуються білки-рецептори одорантів: завдяки їм ми розрізняємо запахи. А механічний рух війок допомагає виводити назовні (через ніздрі) все те, що захоплює епітелій - в основному пил і бактерії. Та ж доля чекає і нашу комаха, якщо воно затримається в верхніх дихальних шляхах.
Якщо ж комаха і тут не затримається, вона потрапляє в носоглотку. Звідти є три шляхи: в порожнину рота, в легені і в шлунок.
Найнеприємний варіант, звичайно - потрапляння в легені. Втім, і він несмертельний: організм позбудеться від комахи так само, як позбавляється від рідини, що потрапила в дихальні шляхи - відкашляється. Але швидше за все з дихальної системи комаха потрапить в травну, з носоглотки впавши прямо в рот або в стравохід.
Виплюнути мушку або переварити її людині праці не складе. У будь-якому випадку, якщо ви випадково вдихнули комаху, не бійтеся: організм до цього готовий і відмінно впорається сам.
https:/www.popmech.ru/science/386122-chto-budet-esli-v-nos-popadyot-nasekomoe/
Crossposts:
https://olga-den-f.dreamwidth.org/503111.html