Історія. WW II, Рівне. Єврейське гетто. Дослідження ( update )

Jun 21, 2013 17:34

У книзі зі спогадами рівненських євреїв, фрагменти з якої викладені у попередніх дописах тут, тут і тут є ось така мапа м.Рівне :

1. Мапа м.Рівне.
Червоним обведено район єврейського гетто.


А в німецькому журналі "Spiegel" є ось така фотографія, підписана як "рівненське гетто" :

2. Ghetto in Rowno
Das Foto, entstanden um 1941, zeigt das Ghetto in der ukrainischen Stadt Rowno. Die DRK-Helferin Annette Schücking fuhr 1942 jede Woche vom 100 Kilometer westlich gelegenen Zwiahel nach Rowno, um Lebensmittel für ihr Soldatenheim zu holen. Bei einem Besuch im Juli 1942 bemerkte sie, dass das Ghetto geräumt worden war und beobachtete, wie deutsche Uniformierte in der Stadt Frauen und Kinder zusammentrieben, die sich versteckt hatten.


(с) Bundesarchiv, B 162 Bild-04226 / Fotograf: unbekannt

Давно хотів з'ясувати, де могла бути зроблена фотографія №2 у нашому місті. І провів попереднє дослідження.



Збільшивши фрагмент фотографії №1 ( це можна зробити, якщо читати книгу online у бібліотеці Нью-Йорка ), виходить ось така прив'язка до місцевості.

3. Збільшений фрагмент фотографії №1 :
1 ( синій ) - моя думка - це перетин сучасних вулиць Пересопницької і Соборної
21 ( червоний ) - залізнична станція
27 ( червоний ) - пивоварня "Bergschloss"


Тепер звернемося до польської мапи за 1938 рік - вона нам знадобиться для подальшого аналізу.

І знову-ж таки, звернемося до книги спогадів жителів Рівне, де вони пишуть про місцезнаходження гетто :

"The ghetto encompassed the area from both sides of the train-station: the right side of Poniatovski Street and the alleys on the left - Zlota, Midloverna and others."

"The ghetto's space was very limited and its borders were: from the railroad on Ponietovsky Street up to the maternity hospital on to the Stock factory."

"It turned out that our house was in the ghetto area. The area spread from Ponietovska Street from the railroad to the end of Wolja."

Звідси маємо точну інформацію - гетто було по праву сторону від Ponietovska Street

4. Польська мапа з межами по вулицях Ponietovska ( сучасна Пересопницька ), Zlota, Midloverna ( підкреслені жовтим ) :


З усіх спогадів - гетто обмежувалося вул. Пересопницькою, залізничною дорогою, і декількома провулками. Точна територія гетто, визначена картою євреїв та спогадами євреїв, дещо відрізняються, але в цілому зрозуміло - від вул. Пересопницької і від залізничної дороги + декілька провулків.

5. А тепер - вигляд з Google Earth тієї самої області :


Власне, що я думаю :
- єврейська карта в цілому відповідає дійсності, але не є точною - сучасна вул.Коцюбинського зображена там під іншим кутом ( маю єдине пояснення - мапа робилася по пам'яті, далеко від Рівного, по спогадам )
- вулиця, що поєднує сучасні вул.Дорошенка і Калнишевського на сучасній мапі пряма, а на старій карті - йде під кутом, тим не менш - вважаю це вона
- сучасні вул.Підгірна та вул.Лісовської і там, і там - йдуть паралельно, але масштаби вулиць на обох картах - різні ( обидві вулиці знаходяться поза гетто )
- пивзавод і там, і тут - знаходиться в одному і тому-ж місці на обох картах відносно виходу вул.Пересопницької на вул.Соборну

А тепер - погляд на фото №2. Видно, що на фото вулиця йде уверх з досить значним нахилом, ліворуч стоять двоповерхові будинки.

Найголовніше : на мою думку - на фото зображено підйом на сучасній вул.Пересопницькій. Один з двоповерхових будинків зберігся і сьогодні - він має №187.

6. Прив'язка до місцевості :


Ця-ж місцевість на Яндекс-Картах. На мою думку, відстань від будинку до дороги ( ширина тротуару 2 ) - приблизно однакова. Балкон ( позначено 1 ) - схожий на той, що на сучансій фотографії. Ширина дороги - більш-менш однакова. Крім того, на мою думку, лише такий довгий підйом на вул.Пересопницькій схожий на підйом на фото №2 ( підйом на вул. Коцюбинського не підходить, оскільки з протилежної сторони - де зараз військова частина, там був концтабір ). Тому маю підстави вважати, що прив'язка фото до місцевості зроблена коректно.

Що думають колеги любителі історії ? Можливо, в дослідженні є помилка чи щось не враховано ?

UPDATE від 2013.06.25 :
Дійсно, на Пересопницькій така тінь не може бути. Якби це було так - то Сонце світило-б на півночі.
Тому варіантів залишається небагато - маємо три вулиці - сучасні Дорошенка, Герцена та Калнишевського.

Якщо припустити достовірність інформації про те, що гетто було по праву сторону від вул.Пересопницької, то вул.Дорошенка від підйому з залізничного переїзду та до РЗВА не має, на мою думку, таких підйомів, як на історичній фотографії.

Варіант 1 : на вул.Герцена є схожий підйом, і положення Сонця, як на фото, там цілком можливе.
Початок підйому - див. т у т.
Зауважу, що зверху по правій стороні пійдому - школа №3

Варіант 2 : вул. Калнишевського теж має підйом - від Пересопницької до вул.Маяковського, цікавий такий підйом. Він т у т. І що цікаво - двоповерховий будинок праворуч, що на історичній фотографії, на мою думку дуже схожий на будинок Калнишевського 8. І до речі - на Калнишевського також є підйом з другої сторони - від Коцюбинського в напрямку вул. Маяковського.

Тому наразі схиляюся до Варіанту 2.

історія, ghetto, рівне, дослідження, rowno, гетто, history, війна

Previous post Next post
Up