Зброя гуркхів - до слави через віки

Sep 05, 2012 11:59

Оригінал тут:
http://zbroya.info/uk/3_blog/38687_zbroia-gurkkhiv-do-slavi-cherez-viki/

Серед багатьох видів ножів, що походять з певного регіону, слід особливо відмітити ніж, що походить з однією гірської країни. Ця країна - Непал, а ніж - кукрі, зброя гуркхів, британських колоніальних військ, що набирались з місцевого, непальського, населення.


До того як військові взяли цей специфічний ніж на озброєння, місцеве населення використовувало подібні предмети багато років. Чим же особливим відрізняється ця зброя від своїх, так би мовити, родичів?

Форма леза кукрі досить незвична, воно схоже на серп, хоча й значно ширше. Згідно одній з версій, кукрі походить саме від серпа чи якогось схожого сільгоспзнаряддя, котрим користувались мешканці Непалу.

Інша версія говорить про те, що цей ніж веде свій рід від грецької зброї, яка потрапила в цей регіон з армією Олександра Македонського, а ще раніше прийшла до Еллади з Африки.

Зрештою, серед зброї ця форма леза зустрічається зазвичай саме у тих  випадках, коли походить вона від господарських інструментів.

Наразі можна вважати, що форма кукрі майже не змінилась за час свого існування, принаймні, найдавніші експонати в музеях мають вже більше ніж п'ятсот років, і вони майже не відрізняються від сучасних.


Більш старіші кукрі, нажаль, не збереглись до нашого часу, оскільки залізо, котре використовувалось при їх виготовленні, було досить низької якості.

Лезо кукрі має різний кут загострення, в залежності від місця. Також, в різних місцях лезо загартоване по-різному.

Біля обуху сталь м'яка, інколи до 25 одиниць за Роквелом, в той час як ріжуча частина має всі 60 одиниць твердості.

Лише завдяки специфічній техніці кування вдається досягнути пружності леза з такими показниками твердості.

Руків'я ножа зазвичай виготовляють чи то з рогу буйвола, чи з палісандрової деревини.

Хвостовик леза проходить через все руків'я, його закриває металеве навершя, завдяки котрому кукрі можна використовувати навіть як молоток.

Кукрі носять у дерев'яних піхвах, що обтягнуті шкірою азіатського буйвола, і часто ще до того оковані металевими пластинами.


Крім власне кукрі інколи у комплекті з ним носять ще малий ніж карда та шмат сталі з руків'ям - хакма - що використовується, зокрема,  для розпалювання вогню чи гостріння самого кукрі.

Кукрі широко використовується по всьому Непалу. Наприклад, в ритуальних цілях, коли під час святкування битви богині Дурги з Махишасуром їм відрубають голову бику, бажано одним ударом.

Ця, ритуальна, зброя, часто прикрашається орнаментом, різьбою по металу, і так далі.

Різні види кукрі можуть використовуватись з різною метою, як у військових, так і у господарських цілях.

Не можна сказати, що кукрі замінює сокиру - скоріш, він підходить для робіт, де вона є надто важким та потужним інструментом.

Розповідати про кукрі можна багато - про призначення певних елементів цього диво-ножа, про технологію виробництва такої якісної зброї чи не на колінах тощо.

Але краще один раз потримати його у руках, чи скористатись ним, наприклад, у поході, аніж читати хоч сто розповідей інших людей.

В будь-якому разі, варто подивитись хоча б нижченаведене відео, щоб зрозуміти, яка чудова річ - кукрі.

Не всі ножі будуть такими само якісними, не кажучі вже про те, що слід постійно тренуватись у володінні зброєю, щоб досягти таких результатів. Але головне, що кукрі все це  може.

Лишилось лише навчитись і вам!

image Click to view



zbroya.info, колекційна зброя, холодна зброя, Кравченко

Previous post Next post
Up