Громадські слухання в Міносвіти мають запобігти тендерній корупції - Павло Білоножко

Apr 02, 2016 11:37

Громадські обговорення щодо скандального наказу №1088 про закупівлю шкільного обладнання на 200 млн. гривень повинні упередити корупційну складову, та дати відповідь - чи взагалі потрібен цей наказ. Про це напередодні в інформаційній агенції Інтерфакс за участю активістів велась розмова на круглому столі.



Нагадаємо, що скандал в освітянській спільноті виник на через неаргументовану тендерну специфікацію продукції шкільного обладнання, яке мають закупати регіональні управління освіти. На думку експертів, в наказі №1088 чітко прослідковується лобіювання інтересів окремих виробників під егідою ТОВ «Енглер», тоді як більшість українських виробників шкільного обладнання залишаються ні з чим. Подробиці можна почитати тут: http://novavlada.info/gosudarstvo/minobrazovaniya-naladilo-korrupcionnuyu-shemu-po-raspilu-gossredstv

«Хочу анонсувати збори ініціативної групи по підготовці громадських слухань відносно наказу Кабміну щодо закупівлі предметів природничого та математичного напрямку для шкіл - звернувся до присутніх Павло Білоножко, лідер ГО «Інформаційний Майдан».

Ця проблема виникла не вчора. Більшість українських шкіл багато років залишались без оновлення матеріальної бази. Після того, як Кабмін виділив гроші на закупівлю шкільного обладнання, ми провели власне розслідування та з`ясували, що в наказі №1088 є всі ознаки корупційної складової. За тою специфікацією, що є в цьому наказі, від тендерів Міносвіти відрізана основна маса вітчизняних виробників. Натомість, невеличка група «своїх» постачальників буде роками освоювати 200 млн. гривень та збагачувати кишені чиновників Кабміну. Це неприпустимо, і тому ми ініціюємо громадські слухання, на яких маємо упередити корупцію. Ми хочемо, щоб на цих слуханнях учасники процесу - освітяни, виробники, експерти, батьки дітей, могли б відкрито висловити своє бачення та прийти до спільної думки, яке саме обладнання, в якій кількості, та на яких умовах потрібно українським школам. Тільки в такий відкритий та прозорий спосіб можна буде уникнути корупційної складової та забезпечити дітей якісним обладнанням. Треба взагалі визначити - чи потрібен той наказ, чи ні. В будь-якому випадку, він потребує кардинального доопрацювання під контролем громадськості та за участю всіх учасників процесу. Треба поставити фахівцям завдання - розробити досконалу специфікацію із персональною відповідальністю. Крім того, ми вимагаємо, щоб громадськість мала можливість повного контролю за подальшим використанням коштів на місцевих тендерах. Тільки так можна подолати корупцію!», - висловив свою думку Павло Білоножко.

«Пропоную зробити певні кроки для організації громадських слухань, а саме - зареєструвати нашу ініціативу в Мінюсті та визначити, які підготовчі заходи потрібні для повноцінної реалізації мети громадських слухань - взяв слово Валерій Пильгун, ГО «Антикорупційні громадські ініціативи».

На громадських слуханнях ми маємо почути відповіді на наступні питання - якою має бути специфікація обладнання для шкіл, якої якості мають бути ці найменування і яким чином буде відбуватись громадський контроль за реалізацією цієї програми. Можливо варто зробити презентацію якості товарів та принципів їх ціноутворення.

Щоб наша ініціатива мала офіційний статус, ми підготуємо лист-звернення до Міносвіти, в якому викладемо наші вимоги та бачення ситуації. Для належної організації громадських слухань, Міносвіти повинно провести підготовчу роботу. А саме - виділити приміщення, не пізніше ніж за 10 днів повідомити громадськість. Затвердити порядок денний слухань, регламент обговорення, та інші організаційні моменти. На мою думку, перед самими слуханнями було б доречно організувати круглий стіл за участю профільних експертів, де фахово обговорити технічні умови та принципи специфікації шкільного обладнання. Головним документом майбутніх громадських слухань має бути затверджений протокол», - зауважив Валерій Пильгун.

«Щоб облаштувати навчальний заклад, підприємці повинні опиратись на стандарти - долучився до дискусії Володимир Бондарчук, представник Української спілки підприємців. - Немає нічого поганого в тому, що шкільне обладнання має визначену специфікацію та високі стандарти якості. В галузі освіти повинні бути єдині правила гри для всіх, щоб не було хаосу та небажаних випадковостей. Тому головне питання, яке треба з`ясувати на громадських слуханнях - чому та на яких підставах були введені саме такі обмеження та специфікація. Кожна умова в тендері має бути чітко обґрунтована! Тому на громадські слухання має прийти автор цього наказу, та дати пояснення по всім пунктам, щоб були зрозумілі усі мотиви. Нехай пояснить, чим не догодили старі умови, в чому сенс і перевага нових, і тоді будемо приймати спільне рішення», - висловився Володимир Бондарчук.

«Безумовно, всі процеси у сфері освіти мають бути максимально публічними та відкритими, щоб було зрозуміло - що, куди, на яких умовах розподіляється. Щоб, наприклад, не продавали крейду за цінами айфонів. Ми маємо показати владі, що громадськість має свою позицію, з якою варто рахуватись», додав Андрій Хома, лідер ГО «Українська координаційна рада».

«Справа в тому, що дрібниці часто убивають гарні справи. Я вважаю, що не завдання Міносвіти розробляти специфікацію предметів шкільного обладнання, для цього є інші фахові структури, наприклад Держстандарт, - заявив Олексій Артемчук, ГО «Альтернатива». - А в цьому наказі бачимо ознаки корупції та лобіювання інтересів окремих виробників та постачальників. Ми не можемо дозволити знищити вітчизняного виробника, інакше криза буде посилюватись і ситуація призведе до колапсу», - підсумував Олексій Артемчук.

На заході також була присутня Анна Рахімова - представник онлайн-платформи «Світ молоді», яка об’єднує учнів та їх батьків. Вона висловила побажання, щоб до громадських обговорень активно залучались представники батьківських комітетів, шкільні вчителі, директори шкіл. В такій співпраці вона бачить потенціал розвитку української освіти за принципами побудованими на відкритості та взаємодії.

Підсумовуючи результати круглого столу, було прийнято рішення делегувати в оргкомітет майбутніх громадських слухань при Міносвіті уповноважених осіб від громадськості - Павла Білоножко та Олексія Артемчука.

5 квітня в Міносвіти на запланованих власних кулуарних слуханнях, планується підняти всі важливі питання та визначитись із датою повноцінних громадських слухань. Користуючись нагодою, оргкомітет запрошує всіх зацікавлених осіб долучитись до підготовки та участі в цих слуханнях!

ГО "Інформаційни майдан", Міністерство освіти, Сергій Квіт, специфікація обладнання, Павло Хобзей, корупція, тендери, тендер на закупівлю шкільного обладнання, Кабмін

Previous post Next post
Up