Філософське

Apr 02, 2015 01:20


Мене завжди цікавило питання, чому на Заході люди живуть набагато краще ніж в Україні, Росії тощо: чи справа тут в розумі, працьовитості чи просто на Заході людям більше повезло. Проживши декілька років в Канаді, я дещо помітив. Справа не в тому, що хтось розумніший, чи більше працює, чи в когось кращий уряд і бізнесмени всі чесні, справа в тому, ( Read more... )

дыбр, політика, Канада

Leave a comment

vivagor April 4 2015, 19:32:33 UTC
Новий світ освоювали з іншим підходом і досить специфічний контингент. Там завжди була сильною диктатура справедливості у різних формах (той же суд Лінча), тобто - воля знизу, ініціатива простих людей, у той час як у Старому світі усе базувалося на монархії, на ініціативі зверху.

Reply

odziuba April 4 2015, 20:35:18 UTC
В принципі так, за виключенням Канади, де до цих пір конституційна монархія. Штати через суди лінча та бандитські розборки дійшли до демократії, коли усвідомили що потрібні якісь правила а не тільки пістолет, бо так би там і людей не залишилось :). Ініціатива "знизу" ініціювала всі зміни в американському суспільстві. Однак, як показує історія, без ініціативи "знизу" не обійшлося і в Старому світі. Деякі країни позбулися королів та королев та перейшли до парламентсько - президентської республіки (як Франція) інші, там де залишилась монархія, мають дуже обмежену конституційну монархію, де король чи королева виконує суто представницьку роль. Такі зміни звичайно ж відбувалися за ініціативи "знизу", при чому ініціатива була дуже серйозна, бо добровільно владу ніхто не віддавав. Найкращий диктатор без контролю "зажреться" і перетвориться в тирана самодура, контроль потрібен всюди однак важливо щоб контроль не переростав в шоу де вирішуються чиїсь особисті інтереси за рахунок дурнів які думають, що вони щось контролюють.

Reply

vivagor April 5 2015, 05:07:20 UTC
Ну то "час розкидувати каміння і час - збирати його". Вигнанці зі Старого світу створили у Новому нові незалежні держави і повернули на історичну Батьківщину нову моду, сплативши борги...

Reply

odziuba April 5 2015, 14:44:25 UTC
Воно то так, але активної участі громадян у Старому світі ніякої демократії встановити з зовні неможливо. Крім того, в деяких провідних європейських країнах обмеження влади короля відбулося задовго до демократичних змін у Новому світі, як наприклад в Великобританії посада прем'єр-міністра з'явилася ще у ХVIII столітті (Роберт Волпол став прем'єр-міністром в 1721 році), тобто вже тоді влада короля була суттєво обмежена парламентом та кабінетом міністрів. В той же час в США перший президент Джордж Вашингтон був обраний лише в 1789 році. В Франції першим президентом вважають Наполеона ІІІ, що обійняв цю посаду 2 грудня 1852, його кар'єра цікава і президентство неоднозначне бо він потім проголосив себе імператором, однак французьке суспільство вже дозріло до демократії, тому його наступник Адольф Тьєр був уже справжнім президентом (роки президентства 1871-1873). Тобто тут можна говорити про паралельні процеси демократизації та відходу від абсолютної влади в усьому Західному світі на відміну від Росії де в 19 столітті ще всерйоз ( ... )

Reply

vivagor April 6 2015, 04:20:13 UTC
Ну так усе це - наслідки прикладу з Нового Світу, де люди вирішували свої питання самі: "до Бога - високо, до царя - далеко". Звісно, одразу Європа перестрибнути не могла, але поступово теж "демократизувалася". Це як у нашому сучасному світі: мода на диктатуру пройшла і азіатсько-африканські країни теж почали рівнятися на провідні держави. Не всі, не одразу, але тим не менше...

Reply

odziuba April 6 2015, 04:36:07 UTC
В принципі згоден, розширення імперії також було однією з причин послаблення монархії. Відносно сучасності, Україна, слава Богу наразі активно рівняється на Європу, хоча в нас диктатура ніколи популярною і не була як і в решті Європи, вся диктатура нам була нав'язана і при першій можливості українці її позбувалися . А відносно азіатських країн (за Африку точно не скажу, бо там такого намішано що чорт ногу зломить) то вони завжди любили царя та диктатуру при чому чим цар був більший самодур тим краще. Спілкуючись тут з вихідцями з колишніх республік середньої Азії та Росії розумію, що тут тектонічний розлом культур та поглядів. Демократія вимагає відповідальності та участі в державних процесах а диктатура перекладає всю відповідальність на диктатора, думати не треба, можна пити гуляти, царь все зробить.

Reply


Leave a comment

Up