Верховна Рада ухвалила в цілому як закон законопроект "Про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент)" (№ 1012).
Як
передає кореспондент УНІАН, за дане рішення проголосували 245 народних депутатів, з яких 244 - із фракції “Слуга народу” і один позафракційний. Всі інші фракції не голосували за даний законопроект в цілому.
Перед цим парламент ухвалив у першому читанні законопроект про імпічмент, і коли надійшла пропозиція про ухвалення його одразу в другому читанні, ряд депутатів заявили, що в них є зауваження.
Відповідно до ст. 102 регламенту ВР, за рішенням Верховної Ради допускається остаточне прийняття законопроекту одразу після першого читання, але якщо законопроект визнано таким, що не потребує доопрацювання і якщо не надійшли зауваження до його змісту від народних депутатів, інших суб’єктів права законодавчої ініціативи, юридичного чи експертного підрозділів апарату ВР.
Так, відбулось голосування за те, що законопроект не потребує доопрацювання, яке підтримали представники фракції “Слуга народу”, але ряд народних депутатів заявили про свої зауваження до законопроекту. Крім того, у висновку Головного науково-експертного управління Верховної Ради висловлено ряд зауважень до законопроекту.
Зокрема в них сказано, що проведення парламентом процедури імпічменту передбачено Конституцією України, тому передбачене в законопроекті вибачення парламенту за здійснення своїх конституційних повноважень про початок імпічменту в разі неостаточного ухвалення рішення про імпічмент є “некоректним з правової точки зору”.
Із тексту висновку є зрозумілим, що законопроект потребує доопрацювання до другого читання.
Після того, як законопроект було ухвалено в цілому яке закон, у сесійній залі зчинився галас. Проти його ухвалення з порушенням регламенту протестували всі фракції, крім “Слуги народу”.
Тому голова Верховної Ради України Дмитро Разумков оголосив перерву і закликав лідерів фракцій до себе на нараду. Як повідомляв УНІАН, 29 серпня у Верховній Раді був зареєстрований як невідкладний проект закону № 1012 «Про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент)».
Ініціатором є президент Володимир Зеленський. У ньому передбачається можливість усунення президента з поста в порядку імпічменту у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину.