Dec 01, 2015 10:50
- Kryzys agrarny a świat chłopski
Włochy ubogie w kapitał; za czasów prawicy równowaga, za czasów lewicy kryzys. Poprzez import z innych krajów ceny produktów spadły i ludziom nie opłacało się uprawiać ziemi - jeśli chodzi o zboże. Kryzysową sytuację przechodzi też hodowla bydła, za to rozwijała się uprawa winorośli. Dzieci musiały pracować od najmłodszych lat, ludzie chorowali - na malarię, niedożywienie bądź poprzez żywienie się jedynie kukurydzą. Tak więc ludzie chcieli wyemigrować z Włoch, bądź na południu chłopi się buntowiali i wszczynali rebelie.
Ligi braccianti - spółdzielnie rolnicze, szerzyli idee socjalizmu, strajkowali. Pierwsi zwolennicy późniejszego socjalizmu
- Rozwój kapitalistyczny i droga pruska
Konieczne było wkręcenie się w gospodarkę europejską. Włochy zawierały więc pakty z innymi krajami (z Francją 1863), były one wciąż nacechowane liberalizmem. Jednak ta droga wolnych zmian nie zadowalała ludność, bo Włochy straciły już zbyt wiele czasu i czas wziąć sprawy w swoje ręce i iść na skróty - drogą pruską - drogą prestiżu, przeobrażanie państwa od góry, nie od dołu.
1878 - pierwsza taryfa celna - podniósł się ton życia obywateli i wzbogacił rynek kapitałów. Kredyty - inną przybrały formę, na zasadzie francuskiej - na finansowanie inwestycji.
1881-1887 - wzrost w branży przemysłowej; huty stali, przemysł okrętowy - odpowiadało to jednak spadkiem produkcji wolnej... Trzeba było wynagrodzić rolnikom ich straty, by panował pokój między klasami. Jednocześnie hamowało to import zboża z zagranicy, uprawiano ryż, cukier, konopie.
Tak czy siak kapitalizm doprowadził do głębszego zacofania na płd i różnic między warstwami społecznymi
- Trójprzymierze i ambicje kolonialne
Przyjaźń Francji i Wielkiej Brytanii z Włochami. Później dążono ze strony ludu do upodobnienia się do państw centralnych. Francja zaczyna kolonizować, zajmuje Tunis; powstaje Trójprzymierze dzięki głosowi ludu włoskiego między Włochami, Niemcami i Austro-Węgrami - które mają sobie wzajemnie pomagać w razie agresji ze strony Francji. Przymierze to pozwoliło Włochom odzyskać dawny prestiż.
Włochy same zaczynają prowadzić politykę kolonialną - jednym razem z Wielką Brytanią odniosły klęskę, ale nadal kontynuowano koloniowanie, gdyż dzięki temu utrzymywano prestiż kraju (robili to na wzór innych państw mocarskich)
- Życie kulturalne i literackie
Scapigliati, czyli włoska bohema oraz veristi - na wzór Zoli. Dwóch pisarzy godnych uwagi: Giovanni Verga (związany literacko z płd, bo stąd pochodził-Sycylia) oraz Giosue Carducci, zdobywca Nobla z 1906r - nikt jak on nie opisywał ewolucji włoskiego społeczeństwa.