Будинок з химерами

Mar 14, 2011 18:27


         Дивний, фантастичний, єдиний у своєму роді будинок Києва, навколо якого юрмляться легенди і туристи... З дахів звисають великі тварини, дельфіни, яких підкорили голі жінки; огидні жаби готові квакати кам’яним голосом, а ящірки скидати свої хвости прямісінько на роззяв. Трохи нижче витягли голови слони та носороги. Оповідь нагадувала б фентезі, якщо б не миловидний, та водночас чудернацький вигляд «Будинку з химерами».




         Інакше можна назвати це твориво - будинок Городецького, який начебто збудував його на честь доньки, яка потонула в Середземному морі (екскурсоводи кажуть, що саме дельфіни та русалки якось цю трагедію уособлюють). Як виявилося, доня архітектора в ніякі морські халепи не потрапля, ба більше - пережила батька на десяток років.
         За іншою версію, будинок Городецького - це грандіозна реклама нового на той час матеріалу - цементу: усе облицювання виконано саме з у цементному стилі. Власник одного з перших у Києві заводів навіть безкоштовно постачав цемент на будову.
         Хто зараз скаже, чи правда це? Скажуть історики та кияни!



Будинок пан Городецький будував для себе, одначе потім багато квартир здавалися у найм. За тодішніми цінами пожити у будинку з химерами було неабияк дорого - 3,5 тисячі рублів на рік. А це був 1903 рік, коли споруду вивели в користування.
Власник дому мешкав протягом 10 років у квартирі №3 загальною площею 380 кв. м, інші люди теж за таку високу ціну не сиділи по кутах: кожній сім’ї видавався винний погріб, склад для дров, сарай для екіпажу та корівник.



У 1912 році фінансові проблеми змусили господаря викласти будинок на аукціон, але купців не знайшлося. Революція прибрала все у свої загребущі руки, передавши споруду під штаб та ветеринарне управління. Пізніше туди навіть переїхала поліклініка. Після реконструкції (2004) унікальний будинок став Малою резиденцією Президента України. Коли ми там вешталися та захотіли потрапити всередину, наша спроба залишилася безрезультатною: незворушний охоронець навіть і наміру не мав пускати якохось іванофранківців. Лише й вдалося побачити, що гарні сходи.



Киев, весна, подорожі, архітектура

Previous post Next post
Up