Коли ми
вели мову про розподіли навантажень у храмі, трохи черканули тему склепінь. Варто би більш детально на цьому місці потоптатися. А вже освоївши поняття
нервюр, далі діло піде легше.
Склепіння - просторова конструкція, яка перекриває споруду. В залежності від форми може бути від простої-препростої до складної-прескладної (сполучення кривих поверхонь та площин). Склепіння створює окрім вертикального навантаження на опори (від ваги) ще й горизонтальний розпір (від розпирання). Цей розпір може взагалі бути відсутнім або гаситися арматурними затяжками в тілі склепіння. Склепіння може бути складеним з каменю або монолітної конструкції (модерн).
Важливим елементом, винахід якого дав поштовх для інших досягнень інженерної думки готики, стало нервюрне хрестове склепіння. Це була, так би мовити, основна конструктивна одиниця при спорудженні соборів. Основною визначальною ознакою готичного склепіння були чітко виражені профільовані діагональні ребра, які створювали робочий каркас, що утримував основні навантаження.
Передісторія його виникнення може вміститися в декілька речень. Спочатку під прямим кутом сполучили два цилінлричні склепіння. Виникло хрестове. Плюсом цього гомогенного шлюбу стало те, що навантаження йшло вже не на бокові стіни, а розприділялося на кутові опори. Вага таких склепінь все одно залишалася колосальною. У пошуках способу полегшення тиску на стіни й зменшення ваги стали посилювати каркасні арки, які утворилися на перетині хрестових склепінь. Потім заповнення цеглою між ними меншало, поки склепіння не стало й зовсім каркасним. А каркасні арки отримали назву
нервюр.
Заратустра байшпілює нині на фотках хрестовé та циліндричне склепіння (за відсутністю яскравих прикладів для інших видів). Гадаю, це не привід НЕ зрозуміти, що ж таке склепіння.
Прекрасне склепіння. Циліндрично стрільчасте.
Сидорів. У синагозі ось таке.
Гусятин.
Ось таке ще може бути. Нервюри якісь флегматичні тут.
Чемеринці.
Або ось такий неочікуваний ракурс.
Кукільники.
У костелах Галичини полюбляли простий циліндр ліпашити.
Кукільники.
...який швидко здихав.
Окопи.
...і валився на долівку.
Куткір.
Ось готичне хрестове склепіння, зі складними нервюрами.
Познань.
Просте хрестове склепіння.
Брюгге.
І ще раз просте нервюрне склепіння.
Гент.
Складне нервюрне склепіння з запалубками.
Прага.
Бароко попереду, нервюри-зебри зверху (готичний тип).
Гнєзно.
Вокзальний тип перекриття великого простору. Коробове, циліндричне склепіння.
Брест.