Купюра довго жити не може: то на неї варення розливають, то пальці жирні витирають, то рвуть. З часом банківський папірець зношується і підлягає вилученню з обігу. От цей процес давно вже непокоїть винахідливі уми.
У радянські часи в рублях пробивали отвір, після чого банкнота втрачала свою платіжність. Після цього дірчасті купюри відправлялися на фабрику, де в великих казанах під значним тиском вони перетворювалися в паперову масу, яка могла знову йти по руках-кишенях. Але цей спосіб був трудомісткий і екологічно брудний.
Була мода спалювати паперові банкноти, що теж мало ряд суттєвих недоліків. Так, до прикладу, при спалюванні високоякісного паперу (ну ви ж не думаєте, що грошовий знак роблять з туалетного паперу) виникає висока температура, яка з часом пошкоджує стіни печі. Окрім цього всього процес спалювання не можливо автоматизувати, тому що списані банкноти не поступають регулярно. Піч треба підтримувати іншим видом палива, а ще залучати ручну працю. Це теж не вихід.
Зараз процес знищення грошей дуже спростився і вийшов на новий екологічний рубіж. Машина рахує банкноти, при виявленні дефектних або понищених відбракований вексель держзайму одразу подрібнюється на дрібні частинки. Утиль після накопичення вивозиться на смітник і там захоронюється. Можливий варіант брикетування порізаних грошей під пресом в невеличкі циліндричні ковбаски, яким так само пряма дорога на смітник.
Був випадок у 80-х, коли кружечки від продірявлених банкнот, які були вивезені на сховище побутових відходів, продавалися на ринку у вигляді конфетті. Справжній грошовий дощ :)