Краковець

Jul 17, 2016 14:57

 Чи варто сюди їхати?Хм,якщо лише заради цього одного пункту,то я б погодився подолати 50-60км,не більше.Чи багато цікавинок зможете тут побачити?Ні,ні і ще раз ні!Родзинка тут одна,але ж яка! Костел Святого апостола Якова,-шикарна споруда,яка залишилась вельми імпозантною навіть не дивлячись на те важке минуле,яке залишилось позаду і те байдуже сучасне,з яким по дорозі у невідоме майбутнє...


У парку


Пам*ятник Р. Шухевичу (1996р.)


Краковець лежить при самому польському кордоні. Тут діє найбільший пункт пропуску між Польщею та Україною, здатний пропускати до 5000 автомобілів на добу. Хоча документальних підтверджень походження назви населеного пункту нема, але пояснення можна вивести, виходячи з реалій: містечко здавна лежало на торгівельному тракті між Львовом і Краковом, тому його назву можна буквально перекласти як «маленький Краків». Магдебурзьке право Краковцю було надано в 1425 р.
Костел Св.Якуба.Фасад

Костел Св.Якуба.Тил


Містечко  Краковець відоме з 1320 р.  Через століття його надав родині Фредрів польський  король В. Ягайло. За наступних власників містечка руської родини Острозьких в Краковці було споруджено замок. Його опис лишив у своїх подорожніх нотатках європейський мандрівник Ульріх фон Вердум.
Відомо, що за часів Фредрів в Краковці існував кальвінський збір. Фундатором був Станіславом Фредро. Збір був закритий у 1604 р.,а  усі його будівлі перейшли до тутешньої католицької парафії.
Інтер*єр

Інтер*єр-2


«Золотим» в історії Краковця вважають період володіння ним Центнерами. Тоді тут було збудовано розкішних палац з декількох будівель, закладено чудовий парк, який міг бути на той час достойним конкурентом Софіївці Потоцьких. Від цього садово-паркового ансамблю до наших часів уціліла лише стара липова алея. В самому палаці магнати зібрали цікаві колекції картин, старовини, величезну бібліотеку.
Напр. ХІХ ст. Краковець був багатонаціональним містом. Тут окрім українців, поляків та євреїв проживали також німці та вірмени.
Фото

Як і більшість містечок Львівщини Краковець з приходом радянської влади став районним центром. Краковецький район існував в 1939-1941  та  1944-1957 рр. В 1947 р. зі складу Краковецького району було передано 10 сільських рад з населенням більше 12 тис. до Польщі.
Вид з костельного вікна


Вид з костельного вікна-2


Вид з костельного вікна-3


Головна архітектурна перлина Краковця - костел Святого Апостола Якова. Храм має виразні риси неокласничного стилю, вражає своєю величністю. Можливо, що в спорудженні брав участь італійський зодчий Домініко Мерліні, якого запросив дідич міста Ігнацій Центнер. Фасад був прикрашений портиком з колонами Іонічного ордена, фриз покритий кам`яними гірляндами, на фронтоні розташовувалися барельєфи, а з боків збереглися ніші для статуй. В костелі знаходилося 3(7?) вівтарі. Стіни були покриті зображеннями з життя святих, які, на жаль, не збереглися. Одна з картин - «Розп`яття»,відносилася до школи Рубенса.
Храм.Профіль

Храм.Профіль-2


Багате внутрішнє оздоблення святині вигоріло цілком в 1939 р.,під час бою з нацистами. За радянських часів споруду костелу відновили та пристосували для потреб заводу "Ритм", розділивши його на три окремі поверхи. Підприємство виготовляло плати  для потреб систем зв'язку. Завод діяв до недавнього часу,а тепер виробничі приміщення здаються в оренду(не знаю,чи й костел у тому числі?),за ціною 8грн./міс(правда за 1м2 чи за ВСЕ?).
Храм Св.Якова (1787р.)


DEO ET POPULО M.DCC.XXXVII - "Бог і люди" 1787


Зараз святиня перебуває в стані руйнування, тутешня римо-католицька громада вимушена задовільняти свої потреби в прицвинтарній капличці Любенських.
Фото


Поруч з пам`яткою розташована синагога 19 ст., в якій свого часу вже встигли "погостювати" і кінотеатр і пекарня. Зараз споруда перебуває  в аварійному стані,у ній важко розгледіти риси першоспоруди.
Синагога (пер.пол.19ст.)


Синагога


В Краковці пройшли дитячі роки Романа Шухевича,-командира УПА (1943-1950рр.). Тут йому встановлений пам*ятник.
Покалічені дітлахи

Колишня площа Ринок


На південь від центру селища, на березі мальовничого краковецького озера знаходиться церква Св.Миколи (1813р.). Будівля тридільна, безверха. Складається з ширшої квадратової нави посередині, до якої зі сходу прилягає вужчий прямокутний вівтар,а з заходу - вужчий мурований бабинець з вхідними дверима від заходу і півдня.Практично всі стіни тиньковані розчином.
Храм-новобуд


Церква Св.Миколи (1813р.)


Попередня дерев`яна церква з 1706 р. згоріла у пожежі 1801 р. На її місці у 1813 р. коштом дідички Анни з Цетнерів Льотаринзької збудовано з матеріалу розібраного деревяного костьолу 1706 р. нову деревяну церкву, про що свідчить напис на одвірку південих дверей у наву. У др. пол. XIX ст. добудовано мурований бабинець та потиньковано стіни.
В церкві зберігався старовинний іконостас з невідомого василиянського монастиря та два образи артиста-маляра Лісневича з Краковця.На південь від старої ведуть будівництво нової мурованої церкви.
Кладовище радянських воїнів : 8 братських могил; 14 індивідуальних могил; могила Г.Карюкіна, Героя Радянського Союзу

Школа ім.Романа Шухевича


Залишатись надовго у селищі немає потреби,тому направляємось на імпровізовану автобусну зупинку,а звідти-виїзд в сторону Львова..
Колишня площа Ринок


Селищна рада +

Львівщина, храми, архітектура, мандрівки, памятники, Краковець

Previous post Next post
Up