Хто з вас не любить Крим?Ні,з погляду на сучасний стан речей,подій та різноманітних факторів,поставлю питання по іншому: хто з вас не любить море,сонце,спокій та відпочинок? Таких немає..А хто має своє улюблене місце,в яке тягне знову і знову,з яким тебе пов*язують спогади і події,в якому почуваєшся ніби вдома,так би мовити - "Заповітне місце", або ж "Заветное место"..Певне кожен. Саме про одне з таких,заповітних для мене місць і буде фотозвіт,-про село Завітне (Заветное).
І.
ІІ.
ІІІ.
Завітне (до 1945 р. Яниш-Такіл)- село в Ленінському районі АРК. Розташовано на південному сході району і Керченського півострова, практично, на березі Керченської протоки. На південь від села знаходиться гора Харучу-Оба (104 м.).
" Маячить" маяк..
Закинули вудилища,чекаємо..
Море посріблене сонячними променями!
Перша документальна згадка про село зустрічається в 1784 р. Потім, мабуть, внаслідок еміграції кримських татар до Туреччини, що послідувала вслід за приєднанням Криму до Росії 8 лютого 1784 р., село спорожніло і знов зустрічається на воєнно-топографічній карті генерал-майора Мухіна 1817 р., де село Яниш-Такіл позначене розореним.На карті 1842 р. село позначено умовним знаком «мале село», тобто, менше 5 дворів.
Наш улов дістався іншим рибалкам))
V.
Пісок-ракушняк з прошарками каменю
У 1860-их рр., після земської реформи Олександра II, село приписали до Сараймінской волості. Яниш-Такіл було покинута жителями в 1860-1864 рр., внаслідок еміграції кримських татар, особливо масової після Кримської війни 1853-1856 рр., до Туреччини і заселено росіянами. На мапі 1865-1876 р. в с. Яниш-Такіл позначено 3 двора.
Кварц(?)
Без особливих зусиль можна назбирати сувенірів!)
VI.
У 1944 р., після звільнення Криму від фашистів, кримські татари були депортовані в Середню Азію. Указом Президії ВР РРФСР Яниш-Такіл було перейменований в Завітне(Заветное). В період з 1954 по1968 рр. до Завітного приєднали присілок Коренково.
Ліворуч-територія пансіонату "Бригантина"
VII.
Ніби перекотиполе в пустелі...
Неподалік від села розташовані залишки Кітея - невеликого, добре укріпленого міста Боспорської держави.Залишки античних поселень IV-II ст. до н. е. знайдено неподалік Завітного, Костиріного, Набережного і Яковенкового.
Озеро Яниш (Джаниш-бель) майже повністю висохло..
Озеро Яниш(Джаниш-бель)
Залишки доісторичних створінь?)
Скарби дайверів-археологів
Скарби дайверів-археологів-2
Сьогодні Завітне - це невелике курортне селище, місцевість досить відокремлена та усамітнена, позбавлена сучасних туристичних розваг. Сюди їдуть відпочивати ті, хто втомився від міської рутини. Тут хороші піщані пляжі, черепашки на березі, прозора морська вода та..спокій.
Перешийок: праворуч Чорне море(Керченська протока),ліворуч-озеро Тобечик
Передній план-солоне Тобечицьке озеро,задній план-Чорне море (Керченська протока)
VIII.
Дорога до села Завітне пролягає через мальовничий перешийок,ліворуч від якого розкинулось море,з примітивною береговою лінією,все ж не позбавленою відпочивальників,ліворуч- солоне озеро Тобечик,якому сіль,мікроорганізми та інші фактори надають неймовірних кольорів-від свинцево-білого,до рожево-пурпурового..
IX.
X.
Тобечицьке озеро являється солоною водоймою,походження - лиманове.Входить в Керченську групу озер, третє за площею в цій групі, після Акташського і Узунларського. Довжина - 9 км. Ширина середня - 2 км, найбільша - 4,5 км. Глибина середня - 1 м, найбільша - 1,2 м. Озеро є лікувальним і використовується для рекреації.
Дорога повела в село..
Панорама
Озерна улоговина водойми неправильної видовженої форми витягнута із заходу на схід зі звивистою береговою лінією. Уздовж всієї берегової лінії розташовані мілини. Незначні ділянки берега озера обривисті з берегами висотою 5 і 9 м.
Озеро заростає водною рослинністю переважно на опріснених ділянках,тут інтенсивно розвиваються різні водорості, аж до цвітіння води.Рів на озері Тобечик у 2010р.
Озеро Тобечик у 2010р.
До слова, використовувати озеро в якості лікувальної бази почали ще в античні часи. Археологи виявили біля озера сліди античних суспільно-культових будівель, а також фрагменти написів, що свідчать про використання цієї водойми для лікування людей.Є відомості, що місцеві грязі вивозили навіть до Італії. Її використовували для лікування гінекологічних, шкірних і кістково-суглобових захворювань, наслідків важких травм і захворювань спинного мозку. А ще аж до революції 1917 р. на озері добували сіль, яку розвозили по містах і селах Російської імперії.
Фото
Жителі озера
XI.
Сьогодні на рейді, прямо навпроти озера, йде перевалка вантажів з великотоннажних морських суден на менші. Вечорами, коли судна запалюють палубні вогні, можна спостерігати з берега фантастичну картину,-здається,що в море раптом засяяло вогнями величезне місто...
XII.
Свинцеві хмари відбиваються у свинцевій воді свинцевим відтінком..
У 2006р.йшла мова про зведення й облаштування на озері міжнародного морського порту. Та від проекту відмовились,тому що забагато шуму піднялось(хоча,хто знає справжню причину?).
Далі цитата: " экологи констатировали, что для местной биосистемы последствия строительства порта могут быть весьма печальными. Во-первых, это способно усилить размывание береговой линии. Во-вторых, дамоклов меч экологической катастрофы мог нависнуть над акваторией соседнего Опукского природного заповедника.В-третьих, могли активизироваться расположенные под озером грязевые вулканы. А корабли вполне могли занести в здешнюю экосистему морские биологические виды-пришельцы. И если те вдруг прижились бы и оказались шустрее и прожорливее местных обитателей моря, последствия биологического вторжения предсказать было бы практически невозможно. Бытовала и версия, что строительство порта на озере Тобечикское могло спровоцировать землетрясение в Восточном Крыму силой до девяти баллов.."
Жахи-страхи,правда ж?! Цікаво лише одне- які ж такі "протидії" провела вже російська влада,всього лише через 8 років після "вангування" цих страшних наслідків,оскільки у 2014р.місцеві (і не тільки) нам так радісно вихвалялись,що Росія планує на озері Тобечик ПОБУДУВАТИ ПОРТ!?
Мох на камені..
Вечірнє фото
Згідно розкопок,поруч з Завітним в V ст. до н.е. розташовувалося стародавнє городище Акра. Поблизу нього виявлено кілька невеликих поселень, заснованих в результаті колонізації греками південно-східної частини Криму.
XIII.
XIV.
На поч. 1980-х рр. на піщаній косі між о. Яниш і морем,школярем випадково було знайдено більше сотні античних монет, а також виявлені залишки стародавньої стіни, яка йшла під воду. Влітку 1982 р. В. Н. Холодков (Керченський музей) провів перші розкопки, як на пересипі, так і на пагорбі на південь від озера, в ході яких були відкриті культурні нашарування античної епохи. У 1983-1985 рр. почались підводні дослідження цього району.Встановлено, що древнє місто лежить на глибині до 4,5 м, а на схід від нього,- і до глибини 7,5 м знаходилась гавань.
XV.
XVI.
Нашарування солі
В ході підводних розвідок були виявлені захисні стіни, дві вежі і криниця, в якій було знайдено сім амфор Гераклеї Понтійської IV ст. до н.е., фрагменти посуду, уламок свинцевого якірного штока, дерев'яні деталі, зроблені на токарному верстаті. Археологічні дослідження Акри, як на суші, так і її підводної частини, в 1994-1997 рр. продовжив А. В. Куликов.
Червоний світанок
Червоний світанок-2
Жовтий світанок
Згодом,в 2011 році підводні археологи з Київського департаменту підводної спадщини і Ермітажу (м.Санкт-Петербург) знову звернули увагу на цей унікальний пам'ятник археології.
Будучи цього року біля о.Яниш,ніяких робіт там не бачив(як і минулого року).
Жовтий світанок-2
Чай мятний з медом
Посмакувавши чаєм,відправляємось на піший екскурс селом Завітне.Власне якихось надцікавих пам*яток тут немає,-лише декілька військових монументів,решту компенсує навколишня природа та залишки античних надбань..
Пам'ятний знак на честь односельців,які полягли у ВВВ 1941-1945 рр.
Братська могила радянських воїнів
Відносно недалеко від села знаходиться ще одна пам*ятка природи,- мис Такіль (раніше Такил, з кр.-тат. - «жертовник»).Мис являє собою скелясте плато з невеликим ухилом у бік степу. У центральній частині його є високі скелясті виступи, які круто обриваються до моря. На думку фахівців, мис утворений скелями сарматських вапняків.
На мисі знаходилося боспорське місто Зефірій.Монумент
Могили десантників на сільському цвинтарі
У 1772 р. на траверсі мису стався морський бій російського і турецького флотів, в якому турки втратили кілька великих кораблів.
Братська могила радянських воїнів,полеглих протягом 1942-1944рр.
В 1832 р. на узвишші мису було побудовано Таклинський маяк, що висвітлював вхід до Керченської протоки з півдня.
Рибацькі лодки
Чайки...
Море...