Білокриниця.Палац-коледж

May 25, 2013 12:10

Білокриниця... хм,одна з Білокриниць-та що в Кременецькому районі(бо їх є на Україні декілька) цікавила нас насамперед своїм симпатичним ренесансним палацом,в якому на сьогодні розташований Кременецький лісотехнічний коледж.


Вїздна брама


Начитавшись по сайтах інформації типу: " його і шукати не треба,стоїть при дорозі, лалала..." їхали та крутили головою на всі сторони,чекаючи побачити споруду дійсно "при дорозі"..Брехня!При дорозі(недалеко від повороту до церкви Іоанна Богослова) стоїть вказівний лісотехнічного коледжу,але аж ніяк не сама будівля!
Бібліотека та читальний зал(ліворуч),палац-коледж(праворуч)


Проїхавши аж до кінця села зрозуміли-"шось не пляшет",вирішили запитати у місцевих."Палац"-здивування було таке,ніби я шукав тут впавший метеорит..А от на слово"коледж" відреагували зовсім по іншому і напраквили нас в сторону вже баченого вказівника.Так от,їдучи з Кременця повертайте сміливо одразу ж за стендом лісотехнічного,або орієнтуйтесь на храм(з лівої сторони),а там ще близько кілометра-і ви перед брамою.
Білокриницький палац.Фасад


Та нема поганого щоб не вийшло на добре-проїхавшись по селу побачили ще один храм-точніше старі залишки та нову надбудову на ньому.Виявилось що це колишня Богословська церква(з 19ст),яка встигла за свій недовгий вік побути і гарнізонним костелом і солдатським клубом.Зараз тут здається храм Казанської Богоматері.Фото не додається,так як був захоплений пошуками саме палацу.
Кременецький лісотехнічний коледж


В оточенні зелені..


На території палацу також можна помилуватись дендропарком лісотехнічного коледжу.Досить комфортно тут розгулювати напевне після занять,та й приїжджим милує око різноманніття зеленого світу-тут представлено бл.360 видів дерев та чагарників.
Карта-паспорт дендропарку


Також поблизу самого приміщення палацу-коледжу є симпатичне озерце з фігурками рибок посередині та зеленими жабами у кожному кутку.На жаль вода там аж ніяк не надихає освіжитись,-не менш зелена ніж ці жаби!
З цікавого у парку ми натрапили на тюльпанове дерево(ще не розквітло),декілька симпатичних видів хвойних та листяних-без табличок.Доречі,новий міні-парк знаходиться перед центральним входом у будівлю-деревця там хоч і маленькі,але "помічені" табличками,доглянуті.Тут вам і магнолія і клен і ...не памятаю,різного потроху!
Симпатичний представник сімейства "парково-дендропаркових")


Взагалі(якщо це правда)тут існує традиція-на згадку про себе,кожна група випускників залишає якусь цінну породу дерева-типу рододендрона чи ще чого.І приємно і корисно!
Позаду палацу закинутий великий басейн- чекає коли його відновлять,а може просто служить такою собі ємністю для збору дощової води.
Басейн позаду будівлі


На території маєтку знаходяться також господарські споруди,гуртожиткові корпуси,бібліотека.Разом з парком весь комплекс займає біля 32-ох га.Немало.
Господарські будівлі


А зараз трохи конкретніше про сам палац-хто,що,де і коли з ним повязані.
Споруда зведена в стилі ренесансу з незначними елементами готики.Готичність присутня в архітектурі двох шпилястих веж по кутках палацу(чимось нагадали Ластівчине гніздо в Ялті ) а також у вїздній вежі.
Гуртожиток(?)


На початку XVI ст. король Сигізмнд І дарує Білокриницю вихрещеному татарину Семенові Кілдишу нащадки якого вже йменувались шляхтичами Білокриницькими.
Вже ж другої пол.XVI ст. Білокриниця переходить до князів Збаразьких, які зводять тут мурований замок.А вже у 1603 р. твердиню здобувають та руйнують татари. Через три роки замок відбудовується.
В 1631 році, коли обривається чоловіча гілка роду Збаразьких, Білокриниця переходить до Вишневецьких.
Білокриницький палац


У 1725р.(після вінчань-весіль) новими власниками замку стає рід Радзівілів.Та певне не надто доглядав за маєтком хазяїн-замок частково занепадає і у 1806р. переходить у власність шляхтича Колонна-Чосновського.Купив він собі маєток з околицями і взявся його відновлювати...Та щось пішло не так(може "проводка" замкнула,або курив хто в ліжку)-згоріла фортеця і декілька десятиліть стояла руїною..
Тильна сторона палацу-коледжу


В сер.19 ст. нащадок Чосновського споруджує на замкових руїнах новий палац в англо-готичному стилі.Та не розрахував своїх фінансових можливостей-вліз у борги.Не знаю хто там був кредитором,але змушений був Чосновський продати маєток,-на аукціоні його купив російський граф О.Воронін.Він і був останнім власником комплексу(садиби+землі).
Красень


Помер Воронін у 1890р.(згідно із заповітом був похований на теритолрії палацу).В 1892р. в палаці графа відкривається Білокриницька трирічна рільнича школа яка діяла на протязі 3-ох років. Опісля смерті Вороніна зовні споруда не змінювалась а от інтерєри-майже не збереглись.
Інтерєр коледжу


Хоча й зараз всередині досить гарно,виглядає шлидше як готельчик а не як навчальний заклад,-плитка,квіти,картини..
Коридор


За радянської влади тут діяв лісотехнічний технікум. Зараз в палаці Чосновських-Вороніна розміщений Кременецький державний лісотехнічний коледж.
Права сторона будівлі


На фоні палацу-коледжу фоографувались молодята...Красиво,є де погуляти.Рекомендую!
Ліва сторона будівлі


Вїздна брама з сторони маєтку


Церква Іоанна Богослова (1890 р.)

храми, Тернопілля, мандрівки, Білокриниця, парк, палац

Previous post Next post
Up