Червоноград-це не лише шахти.Ч.2:Старе кладовище

Mar 06, 2013 00:31

 Більшість туристів(чи просто,громадян) попадає в Червоноград(Кристинопіль) вїжджаючи(виїжджаючи) в(із) міста прямуючи на Львів чи зі Львова...От як запутано видав)!Суть полягає в наступному-Червоноград являється таким собі перевалочним пунктом(без образ),навмисне,в пошуках якихось тур.цікавинок сюди напевне і не їздять(ну,хіба фанати типу нас з вами)).


Так от,доїжджаючи вже вищезгаданою маршруткою до міського автовокзалу,гріх не побачити біля дороги хрест,встановлений на братській могилі(якщо не помиляюсь-могилі січових стрільців),а за могилою знаходиться старе кладовище,на яке ми й навідаємось..
Каплиця-усипальниця на кладовищі


На кладовищі підноситься над врослими в землю залишками плит та хрестів  каплиця-усипальниця родини гетьманської лінії графів Вишневських.Точніше -її залишки..
Інтерєр каплиці


А залишилось від неї небагато-розписані та облуплені стіни і "карявий" кусок огорожі поряд.Правда(як не дивно)на фронтоні споруди зберігся герб Вишневських.Та й він розвалюється з часом(можна порівняти моє фото і фото зроблене явно раніше-отут).А,ще "втримався"декоративний елемент на одному з кутів усипальниці.Диво!
Частина хреста всередині усипальниці


Весь інтерєр склепу круто,товстим шаром "замінований" пташиним послідом,як доречі і більша частина всієї території цвинтаря..А що-дерева не дуже то й спішать підрізати,от пернатим і є чим та де занятись.
У виправдання міської ради все таки скажу-поблизу головного входу та біля братської могили територію таки почистили...А може це початок глобальних робіт по упорядкуванню всієї території?Хоча,глянувши на дальню сторону кладовища я дуже в цьому засумнівався...
Каплиця Вишневських.Фасад


Є версія що десь тут на старому кладовищі був(чи навіть є)один із входів у підземний тунель який у свою чергу веде до самого палацу Потоцьких(про палац ми ще напишемо).Ну,незнаю..може то тільки слухи,а може й справді щось було-я не побачив ніякого входу...заріс напевне,або ворони "прикрили").
Герб на фронтоні


Ну що тут ще добавити-інформації як такої про склеп немає,а книга яка б могла дати хоч якусь інформацію(є така книга "Кристинопіль 1692-1951") зараз на жаль не біля мене,так що вибачайте(при бажанні можу "відзняти" статтю,якщо там така буде).
Збережений декор


Поміж дерев...


Окрім каплиці-усипальниці на цвинтарі є ще декілька цікавих надгробків які варто оглянути(на шедеври не розраховуйте-це вам не Личаківське і не Байкове).
Надгробок-обеліск "оброблений" тими ж пернатими...


Людей на території не видно було,та й судячи з кількості квітів і свічок на могилах(а точніше-їх відсутності) тут взагалі рідко хто буває...
В одному місці побачив чотири цікаві стовбці-чи це початок(і зразу й кінець) якогось монументу,чи це такі своєрідні надгробки-без підписів і позначок(в чому я дуже сумніваюсь) чи це хтось так своєрідно територію обгородив...
Магічний квадрат


Вічнозелений повзучий плющ вже став для мене символом кладовищ-всюди його зустрічав на цвинтарях,любить він обплести своїми ліанами сірі надгробки та мовчазні дерева,придавши їм трохи барвів,можна навіть сказати-вдихнути трохи життя у неживе(тут я маю на увазі надгробки та хрести).
Поховання..


Територія кладовища невеличка,так що погуляти-побродити(грубо сказав-погуляти по цвинтарі,поміж хрестів?) довго-не получиться.
Нове кладовище у місті відкрили у 2011р.
Обезглавлений розводить руками без кистів...


Щодо якихось реставраційних робіт на старому цвинтарі-про таке у місті і близько не чути-тут аби гілки хоча б вчасно підрізали та траву косили....А могли б і за каплицю взятись,вона все таки одна..Та скільки їх таких закинутих по Україні занепадає?Може нащадки Потоцьких(як такі є) побачать цю статтю тай приїдуть у Кристинопіль роботи проводити?
"Стражник скарбовий"


Досить цікавий монумент-з двома відбійними молотками(може якийсь шахтар похоронений).Дивує також той факт що "відбійників" ще не "потягнули" на метал.Є ще значить трохи совісті в людей...Зовсім мало,та є...
Надгробок трудівника


Покалічене розпяття


Покалічене розпяття


На території цвинтаря я е побачив ні однієї лавочки,цікаво,невже сюди приходять лише на Великдень та в день Усіх Святих,та й то не затримуючись?
Шикарна плита біля одного з надмогильних хрестів


Плита на могилі


Віднайшов тут декілька поховань сестер-черниць.Одне з них з новою плитою,доглянуте,з квітами,інше-відносно закинуте.Подивувався...Невже різні парафії?(до слова-неподалік від цвинтаря знаходиться жіночий монастир).
Доживає...


В цілому-враження досить таки негативні(не від могил-від їх стану)- старе кладовище занепадає,не дивлячись на той маленький розчищений клаптик при вході та десяток впорядкованих могил,-це надто мало,надто....
Надкушений витвір


Польське братське поховання


Дальня нерозчищена частина цвинтаря


Зарослі та занедбані могили


Львівщина, каплиця, мандрівки, Червоноград, кладовище

Previous post Next post
Up