Крім Карнакського комплексу в Луксорі ще безліч цікавих памяток на оглядини яких потрібно мінімум декілька днів...Та нас возили по туристичному маршруту,так що вибір памяток від нас не залежав...Можливо жаль,а можливо це й краще-попробуй пересуватись самостійно хтозна куди в 40-ка градусну спеку по незнайомій країні...А по-друге-наспупні цікавинки були не менш захопливими ніж Карнакський комплекс(тут я трохи прибрехав-храмовий комплекс НАБАГАТО величніший)).
Одна з мечетей в Луксорі(вид з Нілу)
Християнський храм в Луксорі(несподівано!)
Отже,після Карнакського комплексу нас повезли у Дейр ель-Бахрі-археологічна зона в околицях Луксору,-на оглядини наступної величної памятки міста та й загалом усього Єгипту-храм цариці Хатшепсут.
Храм цариці Хатшепсут.Підїжджаємо
Заупокійний храм цариці-фараона Хатшепсут в давнину називавався Джесер Джесеру - «Священнійший зі священних». Він будувався впродовж 9 років - з 7-го (імовірно, 1482 до н. е.) по 16-й (1473 до н. е.) рік правління цариці.
До храму була прокладена дорога, шириною близько 37 метрів, з обох боків вона охоронялася сфінксами, виконаними з піщанику і розфарбованими яскравими фарбами. Прямо перед храмом був розбитий сад дивовижних дерев і чагарників, привезених із загадкової країни Пунт. Тут же було вирито два священні озера Т-подібної форми.
Сам храм був вирубаний у вапнякових скелях та складався з трьох величезних терас, розташованих одна над іншою. На кожній з терас знаходилися відкритий двір, криті приміщення з колонами - портики - і святилища. Яруси храму з'єднувалися пандусами - похилими дорогами, що замінювали сходи і що розбивали тераси на південну і північну частини.
Храм цариці Хатшепсут
Така конструкція і розташування споруди були зовсім не випадкові: менш ніж в 100 метрах від комплексу Хатшепсут знаходиться схожий храм, зведений правителем XI династії Ментухотепом Небхепетра. Цей цар вважався родоначальником фіванських царів, і Хатшепсут таким чином демонструвала спадкоємність свого правління і доводила законність своїх претензій на єгипетський престол.
По боках від портиків розташовані святилища Анубіса і Хатхор. Анубіс був володарем некрополів, а територія самого Дейр ель-Бахрі була споконвіків присвячена Хатхор, шанування якої давало людям надію на оновлення життєвих сил і відродження після смерті. Обидва святилища складаються з 12-колонних гипостільних залів, розташованих на терасі, і внутрішніх приміщень, що тягнуться вглиб скелі. Колони святилища Хатхор завершені хатхоричними капітелями, виконаними у вигляді обличчя цієї богині, а на стінах святилища змальована сидяча фігура Тутмоса II, руку якого лиже корова - священна тварина Хатхор.
Колона з капітелієм-обличчям
Верхня частина храму присвячена богам, що дарували життя і єгипетській землі, і її правителеві. Довкола по боках центрального двору третьої тераси розташовані святилища Божественного сонця Ра і батьків Хатшепсут - Тутмоса I і Яхмес. В центрі цього комплексу знаходиться святилище Амона-Ра, яке було найголовнішою і найпотаємнішою частиною всього храму Дейр ель-Бахрі.
Вхід до святині
В період раннього християнства храм Хатшепсут був перетворений на коптську церкву, а пізніше прийшов до занепаду, і перетворився на руїни.
Охорона..
Багато фрагментів скульптури і рельєфів було вивезено за межі Єгипту. Проте, в 1961 році польські реставратори взялися за відновлення цього комплексу.Робота продовжується і до наших днів. Рік за роком збираються по крупицях і відтворюються рельєфи, статуї, архітектурні елементи.
Дейр ель-Бахрі
Розкопки
Ще раз оглянемось на величну споруду і спішимо заховатись в автобус-там "кондишн", а надворі неймовірна спека!)
Храм цариці Хатшепсут
Тут посеред скель розкидані важливіші поховання Єгипетської землі.Долина іменується долиною Царів
В долині ми звичайно ж відвідуємо поховання різноманітних фараонів та їх родичів,також невідомі поховання.Класно,спускаєшся в підземелля а там ще купа розгалужень та камер прикрашених ієрогліфами,в яких і знаходяться поховання.Доречі,фотографувати всередині не можна-штраф 200 євро!І звідки така сума,блін?!Та для мене це просто нереально-бути в цікавому місці і не зробити "знимки".Зробив,не побачили,та вже наступної хвилини прийшлось їх поспішно видаляти -"спалилась" моя половинка,-вирішила теж ризикнути і "вальнула" із спалахом..Реакція була миттєвою(добре що в мене реакція теж непогана))!Допомогло ще те,що поряд ще якийсь "турік"(німець вроді)також наївно клацнув затвором,а декількох секунд(за які охорона добігла до нас) вистачило мені щоб видалити фото з обох "фотиків" і показати попередні знимки-без інтерєру)) А німець віддав фотоапарат і його кудись повели..Ех,Європа,чесно вести себе в цьому світі неможливо!)
Магазин
Після долини нас везуть в якийсь магазин на закупи сувенірів-фігурки там різні,вази..Гарно в принципі,вибір величезний...
До кольору до вибору
"По чём синенькие?"
Наступним пунктом(після обіду,звичайно ж) була поїздка до Колосів Мемнона(в дійсності-Аменхотепа III).Це величезні(біля 18м.висотою та 700т ваги), висічені з каменю майже три з половиною тисячоліття тому,споруди, покликання яких-охороняти храм, що вважався найвеличнішим у всьому Єгипті.
Фараон у камені
Колоси Мемнона стояли перед входом в поминальний храм фараона Аменхотепа Третього, який в наші дні зруйнований вщент. Колоси Мемнона - майже єдине, що збереглося від цього прекрасного, але давно зниклого пам'ятника культури. Причиною його загибелі імовірно стали часті розливи Нілу. Також не виключено, що храм розібрали на кам'яні блоки для будівництва інших архітектурних споруд.
Колоси Мемнона
Створені з монолітних блоків піщанику, статуї зображують сидячого на троні фараона, руки якого лежать на колінах,а погляд звернений на схід до річки і сонця,яке сходить. Дві менші фігури вирізані на передній частині трону уздовж його ніг. Це його дружина Тія і мати Мутемуйя. Бічні панелі відображують бога Нілу- Хапі.
Південний колос, хоча і дуже пошкоджений, здається, постраждав менше іншого, про якого складені легенди. Можливо, в 27 році до н.е. потужний землетрус серйозно пошкодив велику частину фіванських споруд і обрушив верхню частину колоса до поясу. Проте, деякі історики вважають, що це акт вандалізму царя Камбіза, і це здається правдоподібнішим з тієї причини, що Єгипет ніколи не був країною землетрусів.
Було помічено, що кожен ранок на сході сонця статуя видає невиразний, протяжний звук, в якому деякі мандрівники чують сумну, але гармонійну мелодію..Це явище лягло в основу кількох цікавих легенд,але насправді воно має цілком логічне пояснення. Звуки виникають від вібрацій, що відбуваються на поверхні розлому під дією тепла перших сонячних променів на захололий за ніч камінь.
Колоси Мемнона
Загадкові звукові ефекти статуй припинилися в 199 році, коли імператор Септімій Север, в спробі ублажити оракула, наказав зібрати тріснуті частини.
Та й "німими" статуї виглядають досить таки ефектно!
На троні..
Такі от величі чекають вас у Луксорі...А далі,по програмі звичайно ж-банановий острів,який ми проігнорували(і це було правильне рішення-задоволених екскурсією на острів було мало),замінивши його прогулянкою по набережній.
Ніл
Бананове дерево(чи кущ),а вірніше-трава
Фінікова пальма
Єгипетська чапля шариться у пошуках їжі
Набережна в Луксорі