Сімферополь.Одного літнього ранку

Jan 05, 2013 01:17

...До потяга було ще просто таки вагон часу-годин 5-6 а вже чомусь не спалось....Може "перетягнув",а може факт відсутності нормального місця ночівлі заставляв організм бути напоготові.Не знаю,та щоб не "втикати" даром,вирішив зробити собі поверхневу оглядову прогулянку містом.


Сімферополь.Вокзал.4.46год


Місто виникло як скіфське місто-Неаполь Скіфський.Розвиток його, як і всієї скіфської держави, приходився на I - II ст. до н.е. в II - IV ст. Неаполь скіфський потерпав від спустошливих набігів кочівників - готоів, аланов, гунів і зрештою був зруйнований.
Рада міністрів Криму(Площа Леніна)


1784 р. Катерина II підписала указ про утворення Таврійської області. Важливу роль в організації області зіграв генерал-губернатор  Г.А.Потьомкін. 7 лютого 1784 року він подав імператриці проект адміністративного пристрою області, центром якої повинне було стати нове місто, назване Сімферополем. "Се найменування означає місто користі, а тому герб - вулик з бджолами, що має вгорі напис: "Полезное"("Корисне")...Назва Сімферополь в перекладі з грецької означає “місто користі”, а в перекладі з кримськотатарської мови - “біла мечеть”.
Памятник Леніну на фоні Ради міністрів Криму


Датою заснування Сімферополя вважається 8 лютого 1784 року.Поступово нове місто зростало і заселялося вихідцями з Росії і України. Звільнені з російської армії солдати і вивезені поміщиками кріпосні селяни - такі були перші переселенці.Заселялися і околиці міста. 8 жовтня 1802 року Сімферополь став центром новоутвореної Таврійської губернії. Його розвитку сприяло дорожнє будівництво. Столиця Тавріди отримала вихід на всеросійський ринок і скоро стала крупним ремісничим і торгівельним центром краю.
Кафедральний собор святих рівноапостольного Володимира і Ольги (УПЦ КП)


На поч.20ст.в Сімферополі було близько двохсот вулиць і провулків.
Кафедральний собор святих рівноапостольного Володимира і Ольги (УПЦ КП)


З 18 жовтня 1921р. Сімферополь - столиця Кримської АССР. За двадцять мирних років місто перетворилося: були побудовані нові фабрики, заводи, школи, медичні заклади, житлові райони, упорядковувалися вулиці, але в той же час в місті знищена велика кількість будівель, які мали історико-культурну цінність.
Величезний збиток місту нанесла війна 1941 р.
Будинок профсоюзів


У центрі міста в 1930-ті роки планувалося побудувати музей кримськотатарського народу. Проте до 1941-го року будівлю так і не було завершено. Під час війни у нього потрапив снаряд, німці використовували його в якості гаражу.
Після виселення кримськотатарського населення за межі Криму(1944р) було вирішено побудувати замість музею кінотеатр. Його добудували в 1956р."Сімферополь" звели на основі проекту найбільшого кінотеатру міста Твер-"Зірка".
Кінотеатр "Сімферополь"


Кінотеатр має форму бінокля - головний вхід виконано в вигляді глибокої ніші між двома баштами.Використано класичні архітектурні форми.Над головним входом досі збереглося зображення радянської символіки.В загальному стиль будівлі можна визначити як еклектизм.
Памятник К.А.Тренєву(письменник)


Далі ми розглянемо трохи сакральних споруд міста.
У 1785 р. командир полку Б.А.Тіщев купив невеликий татарський будинок і облаштував в ньому полкову церкву в ім'я рівноапостольних царів Костянтина і Олени, яка по праву вважається першим православним храмом Сімферополя.
 Храм Костянтина та Олени у 1796р увійшов до комплексу маєтку генерала В. Попова. До нього був добудований одноповерховий будинок, біля якого розміщувалася дзвіниця. Споруду було оформлено елементами русько-візантійського стилю.
Після руйнувань у 1929р,храм було відновлено аж у 1990-их роках.
Храм Костянтина та Олени


Трохи далі,по цій же вулиці,знаходиться ще один храм-Петро-Павловський кафедральний собор,побудований на початку XIX ст на прохання і на кошти жителів Сімферополя.
Православне населення зростаючого міста вкрай потребувало просторого храму: перший православний храм міста - маленька церква Констянтина та Олени вже не могла вміщати всіх прихожан.
Петро-Павловський кафедральний собор


Першу дерев'яну будівлю храму Петропавловського освятили в листопаді 1806 р. Через 20 з гаком років будівля помітна застаріло, церкву закрили, а дзвони, церковне начиння, ризницю передали в новозбудований кафедральний собор Олександра-Невського. В серпні 1870 р. на місці розібраної старої дерев'яної церкви був освячений, побудований за проектом петербурзького архітектора К.Лазарева, просторий, наповнений світлом кам'яний собор у вигляді хреста, витягнутого із заходу на схід, з 12 вікнам, влаштованими в барабані.
Петро-Павловський кафедральний собор


У 1937 р. Петропавловський собор був закритий і розорений, в нім влаштували склад.  Відновлення храму почалося в 1980-і роки. Сьогодні в ньому дві прибудови: на честь святого праведного Іоана Кронштадтського і святого преподобного Серафима Саровського. 
 З 2003 р. Петропавловському собору надано статус кафедрального.  У 2004 р. тут сталося диво - на склі, за яким стояла ікона святителя Миколи Чудотворца, проявилося його нерукотворне лице. Ікона виставлена для поклоніння віруючих.
Петро-Павловський кафедральний собор


Переходимо дорогу і далі по прямій-найстаріша будівля міста (саме їй воно завдячує своєю попередньою назвою)-мечеть Кебір Джамі(Біла Мечеть).
Мечеть Кебір Джамі


Зведена в 1502(1508?) р. Як свідчить напіс на порталі храму, мечеть Кебір-Джамі побудована хаджі Абдураманом в 1508 році на дарованій Менгли-гирею-ханом землі.Але під година проведення реставраційніх робіт на поч. 1990-х років була віявлена будівельна дошка, в текст якої була включена дата освячення мечеті: відповідно до нашого літочислення - 1502р.(проте архітектор Шукрі Халілов, що керував реставрацією будівлі, вважає, що це табличка вторинного використання, перенесена сюді пізніше).
Мечеть Кебір Джамі.Вхід


У єдиний архітектурний комплекс входили двоповерхова мечеть, медресе, текіє, об'єднані однією замкнутою дворовою територією.Будівля мечеті в перерізі є квадратом,розміром 7x7 м. Вона була перекритою куполом, який обрушився, мабуть, в 17 столітті. Тоді до будівлі було прибудовано нове крило і змінена форма крівлі.
Мечеть.Інтерєр


Після воєн, пожеж і руйнувань Кебір-Джамі неодноразово ремонтувалася і перебудовувалася. Відомо, що при першій спробі завоювання Криму Росією в 1736 році Кебір-Джамі була спалена і відновлена заново в 1740 році. У радянський період мечеть була закрита.
Мечеть.Інтерєр


Весь архітектурний комплекс сильно постраждав після того, як мечеть була закрита. Тут знаходилася палітурна майстерня, і від роботи верстатів-пресів створювалася вібрація, руйнівна стіни, хімікати фотолабораторії роз'їдали вапняк і природно, що весь архітектурний комплекс сильно постраждав.
 У лютому 1928 р.мечеть була включена в списки пам'ятників архітектури.
У 1990-1994 рр. кримськотатарський народ почав відроджувати і відновлювати «Кебір Джамі».
Мечеть Кебір Джамі


Далі направляємось до Свято-Троїцького жіночого монастиря.Свято-троїцкий комплекс став монастирем на початку 2003 року. Спочатку це була грецька церква, побудована в 1796 році. З 1826 року в церкві  знаходилася грецька гімназія.
Свято-Троїцький жіночий монастир


У 1868 році стару церкву розібрали, на її місці за проектом архітектора І.Ф. Колодіна побудували новий храм: хрестоподібний в плані з восьмигранним світловим барабаном і невисокою дзвіницею над входом.
Монастирські келії


Зовні стіни прикрашені декоративним узором, тонкими пілястрами з капітелями ордера Корінфа, мозаїкою. Куполи дзвіниці і храму забарвлені в блакитний колір, їх вінчають ажурні хрести. Світло проникає в храм через арочні вікна.Усередині храм прикрашений зображеннями чотирьох євангелістів та образом Господа - в куполі.
Декор входу храму


Храм освятили на честь одного з найважливіших християнських свят - Святої Трійці.
У 1930 році після знищення храму Олександра Невського собор Свято-троїцкий став кафедральним і був ним до 2003 року. Зараз собор - частина Свято-Троїцого жіночого монастиря.
Інтерєр собору


Свято-Троїцький жіночий монастир


На вулицях міста неймовірна какофонія в плані електропроводів!Тут просто неможливо нормальний ракурс для фото  знайти!
Комунікація "по-симферопольски"


Комунікація "по-симферопольски"


Далі-трохи ходьби по місту,розглядання будинків,порівняння стилів..Просто часу ще трохи було)
Будинок купця другої гільдії І.І. Бреннера(19ст)


Наступний будинок  побудований в 1890 році на замовлення купця першої гільдії Хачереса Чирахова. На першому поверсі знаходилась біржа, готель, що також називався "Біржа", торговий дім і кав'ярня-шашлична. На другому - житлові кімнати сім'ї купця. Будинок став однією з візитних карток Сімферополя, його зовнішній вигляд зберігся до справжнього моменту практично без змін.
Дім "Девяти Драконів"


Ще декілька цікавих прикладів:
Вул.Пушкіна 5


Вул.К.Маркса.Симпатичні барельєфні портрети вверху


А ось ще одна із визначних будівель Сімферополя-Сімферопольський художній музей - один із найдавніших художніх музеїв Криму. Створений в 1922 році як картинна галерея Центрального музею Тавріди(до 1921р-будівля офіцерських зборів).
Сімферопольський художній музей


Під час ВВВ майже вся колекція загинула при евакуації через Керч. Окупанти перетворили будівлю на речовий склад. У грудні 1943 р. члени Сімферопольської підпільної комсомольської організації зробили наліт на склад. Німецько-фашистські загарбники при відступі в квітні 1944 р. підпалили будівлю.
Галерея відкрилася після війни в 1947 р. Повоєнну колекцію склали картини,надіслані центральними музеями СРСР.
У 1966 р. галерея була перейменована в Сімферопольський художній музей.
Годинник на будівлі-спішить!


Ще один симпатяга ...


Цікавим місцем для відпочинку являється парк кованих фігур.
У самому центрі Кримської столиці знаходиться сквер, названий на честь одного з "червоних командирів" всеросійського масштабу-П. Дибенко.Раніше частинау місця, де зараз розташований сквер, займав готель "Санкт-Петерберг", знесений в минулому столітті.
"Монах"


Зараз парк більш відомий як Парк кованих фігур - в 2007 році кримські ковалі почали виготовляти і встановлювати там різні фігури для розваги городян.
"Дракон"


Недавно прочитав інформацію про те,що якась БИДЛОТА влаштувала погром у парку,викорчувавши декілька металевих фігур разом з штирями та поскидавши їх на купу(це було ще в липні)...Кому руки чешуться?Лопату і на поля.Влада обіцяла провести реставраційні роботи...(можливо вже й провела).
"Дракон"


"Рекламний стовп"


Всі фігури визивають захоплення -від унікальних смітників-до обручальних кілець,обвитими знаками зодіаку...
"Лавочка"


"Памяті десанту"..(фото 2010р)


Памятник братам Айвазовським (фото 2010р)


Кримський академічний театр ім.Горького.1910р(фото 2010р)


Перший історичний пам'ятник у Сімферополі - Обеліск Долгорукова - був побудований у 1842 році, і увічнив події російсько-турецької війни 1768 - 1774: влітку 1771 2-а російська армія під командуванням головнокомандуючого М. Долгорукова зайняла Крим. Пам'ятник був споруджений на кошти онука В. М. Долгорукова. Монумент побудован на місці де 22 червня Долгоруков наказав встановити свою штаб-квартиру. Для розробки проекту був запрошений архітектор Август Штрейхенберг. Роботу на камені виконал російській майстер Федір Вахрушев. Обеліск Долгорукова був відкритий і освячений в особливій атмосфері урочистості 17 листопада 1842р.
Обеліск Долгорукова


Кримський академічний український музичний театр(1977р) закритий величезним лозунгом.Текст бачите самі...

Ну і на закінчення-по справжню родзинку Сімферополя-його вокзал.
Сімферополь.Вокзал


Залізничний вокзал в Сімферополі є однією з відомих пам'яток Криму. Необхідність зведення нової будівлі вокзалу виникла після Великої Вітчизняної війни, оскільки старий вокзал був зруйнований в ході авіабомбардувань, а потім підірваний відступаючими німецько- фашистськими військами в квітні 1944 року.
Вокзал.Вежа з годинником


Сімферопольський з/д вокзал побудований в стилі італійської архітектури. Основна будівля зведена в симетричній проекції,  а дві галереї, спрямовуючись від нього, створюють простір для внутрішнього дворика. Дворик з фонтаном перед будівлею  з/д вокзалу носить назву Італійського. За задумом авторів над двориком повинна була з'явитися прозора крівля, щоб укрити зимовий сад. Але проект, на жаль, не був реалізований повністю. На даху будівлі оригінально виглядає споруда у вигляді античного храму.
Прямо-Італійський дворик,праворуч-аркова галерея


Найпомітнішим елементом є вокзальна вежа з годинником. Висота її більше 42 метрів. Довкола циферблату розташовані знаки зодіаку, але послідовність їх порушена ще на етапі побудови. Гиря вагою в 250 кг приводить в рух механічний годинник.
Арки


Головний вестибюль з/д вокзалу прикрашений ліпними медальйонами - по 4 на кожній із стін вестибюля. На медальйонах зображеніі барельєфи видатних російських полководців, письменників і учених, а також діячів комуністичної епохи.
Всередині Італійського дворика


Вокзал побудований за проектом відомого радянського архітектора А. Н. Душкина,з інкерманського каменю,силами радянських робітників і німецьких військовополонених До речі, в Сочі є вокзал-близнюк, побудований роком пізніше. Будівництво обійшлося державі в суму близько 8,5 млн. рублів.
У 1999р будівлю залізничного вокзалу в Сімферополі було відреставровано.
Сімферополь.Залізничний вокзал

храми, архітектура, Сімферополь, памятники, вокзал, Крим, мечеть, мандрівки

Previous post Next post
Up