Єгипет 2012:Частина 5-Луксор.Карнакський храмовий комплекс

Oct 17, 2012 20:52

Поїздка в Луксор була однією з найкращих і найнасиченіших екскурсій за час перебування в Єгипті.Трохи поділюсь враженнями.
Знову ж таки спочатку про тривалість-вартість:виїхали ми о 5год ранку(поки всіх зібрали була вже майже 7год),в готель повернулись о 22год.Вартість поїздки у нашого оператора складала 85 у.о. ми  взяли у місцевого за 50 у.о. з людини.Так само як при поїздці в Каїр-в автобусі були "туріки" з різних готелей і від різних турагентств,що ще раз доказує-переплачувати не варто!



Пейзажі за вікном автобуса





Доречі,на відміну від поїздки в Каїр,цього разу нас віз не "бусик" а досить таки комфортний "Мерсюк" з "кондишеном",офіційним гідом та охоронцем,одним словом-всі(ну ,майже) "удобства"..
Березовий гай.Жарт,якісь місцеві тополі,чи що...


Щодо гіда-вона була просто супер!Літня жіночка(сама росіянка,та в Єгипті вже більше 10років),-не авязчива,не нудна,досить цікаво,повчально і з жартом розповідала нам про наші туристичні обєкти,про сам Єгипет та ситуацію в ньому.
Луксор.Музей


Час в дорозі проминув досить швидко(дякуючи цікавому екскурсоводу).По дорозі ми зупинялись тільки біля якогось придорожнього кафе,ну а там звичайно-бедуїни,торги і туалети...
Макет Карнакського храмового комплексу


Луксор-місто у Верхньому Єгипті,річка Ніл ділить його на дві частини: Східний Луксор - місто живих,де фараони жили і будували свої храми та Західний Луксор - місто мертвих, де похоронні храми і гробниці, висічені в горі..
Карнакський рамовий комплекс


Алея сфінксів-баранів


Алея сфінксів-баранів


Ще один вагомий плюс нашої "вожатої":вона,на відміну від решти гідів,не водила нас за ручку по території,-просто давала певний певний час,за який ми самі мали змогу побачити все що хотіли,пофоткати і прогулятись,а вже теорію слухали в автобусі під час переїздів.Круть,і чому в Каїрському музеї було не так(
Луксор є одним з найдавніших міст у світі. Точно не відомо, коли він був побудований.Коли араби завоювали Єгипет, місто одержав свою останню назву - Луксор, що означає місце безлічі палаців.В стародавньо-єгипетській історії Луксор займає особливе місце, особливо за часів нового царства, де він був столицею всієї єгипетської імперії. Луксор - це сцена, де розігрувалася історія Аменхотепа IV-першого фараона, який закликав всіх людей до єдинобожності, до бога Атону.
Вхідні ворота-пілон,що ведуть всередину комплексу


Пілон+алея


Найбільшим джерелом єгипетської історії є один з найвідоміших храмів світу -храм Карнак,а вірніше-це величезний храмовый комплекс, який будувався упродовж півтора тисяч років різними фараонами.
Баран - одне з втілень бога Амона, якому і присвячений храмовый комплекс Карнака


Упродовж існування культу бога Амона усі фараони вносили свої зміни або доповнення в храм Карнака, а точніше в його комплекс.
Алея сфінксів


Комплекс має 33 різних храмів та залів.В центрі великий храм Амона, на півдні храм Мут, на півночі храм Ментові в руїнах.
Каплиця Сети II


Храмовый комплекс Карнака є найбільшим по площі храмовым комплексом у світі.
Отже,з чого складається Карнакський комплекс.При вході,як вже згадувалось нас зустрічає алея сфінксів,яка зєднує храм Карнака з Луксорським - по цій алеї проходив урочистий хід під час свята Опет. Вона веде на північ від Луксорського храму і метрів через триста пірнає під житлові будівлі. А з'являється знову лише за два кілометри опісля, біля храму самого Карнака.
Сфінкси тут не зовсім звичні для нас-з головою барана,це тому,що баран-однез втілень бога Амона, якому присвячений храмовый комплекс.Під кожним із сфінксів- маленька статуя фараона,це означає що фараон - під охороною бога Амона.
Араб-"зазивач" чекає на "жертву"


Пройшовши алею сфінксів і оминувши могутній пілон ми попадаємо на територію храмового комплексу.
Колони з ієрогліфами


Праворуч від входу нас "зустрічає" ще один ряд сфінксів-баранів,а ліворуч-каплиця Сети II. У ній три входи в три святилища - богам Амону, його дружині Мут і синові Хонсу.
Древня колонада і сучасний "завойовник"(араб-"зазивач")


Усі фараони прагнули перебудувати храм під себе, але навіки вписаними в історію Луксора були Тутмос I, Тутмос III, цариця Хатшепсут, Аменхтеп III, Рамзеси I, II, III, Птолемеї, лівійські царі XXII.
Храм Рамзеса III


Ряди сфінксів ведуть аж до самого храму Рамзеса III,статуя якого охороняє вхід і до сьогодні.Стіни храму прикрашені ієрогліфами-барельєфами.
У центрі комплексу- залишки від колись існуючої колонади.Також збереглася статуя фараона Рамзеса II з рожевого граніту і одна величезна колона від Великого павільйону Тахарки для зберігання священних човнів.У ніг величезного фараона Рамзеса II-набагато менша статуя його дочки Бент-Анат.Не дивлячись на свою велич фараон "втратив своє лице"...фізично,це не стосується поваги,просто частина лиця у монумента збита...
Статуя фараона Рамзеса II


Проходячи через другий пилон потраплямо у Великий Гіпостильний Зал храму Карнака. Його площа складає 100 х 52 метри.
Алея сфінксів+колонада при першому пілоні


Знаменитий "Зал анналів" був зведений в центральній частині храму в 13 ст до н.е.Рядами, по шістнадцять колон в кожному, стояли 134 колони. В середині залу піднімалися 12 "папірусових колон" заввишки в 21 метр, кожна більше 10 метрів в діаметрі. Інших 122 колони були заввишки 13 метрів і близько 9 метрів в діаметрі.
Приміщення прославилося своїми стінами, на які були перенесені розповіді про військові подвиги царя в чужоземних країнах. У центрі "Залу анналів" встановлені два високі геральдичні стовпи із зображеннями папірусу і лілії, священних рослин Нижнього і Верхнього Єгипту.
Стволи колон були покриті прекрасними барельєфами загальною площею 24282 м2 і оброблені листами золота! Навіть в наші дні, коли від золота не залишилося і сліду, а фарби, що потьмяніли, збереглися лише на деяких капітелях колон, гіпостильний зал справляє незабутнє враження.
Центральні колони


Спорудження залу почалося в період правління Рамзеса I, тривало при Сеті I і було закінчене при його синові, Рамзесі II.
Колони "Залу анналів"


Барельєф на стінах Гіпостильного залу


Храм освітлювався через верхній ряд вікон, забезпечених кам'яними фільонками, при­чому світло падало незвичайними відблисками завдяки різниці у ви­соті колон центральної частини храму і його прибудов.
Група "туриків"минула перший пілон!


Побудовано це було з тим розрахунком, щоб храм зсередини на­гадував густий ліс, гілки дерев якого кидають причудливі тіні на оточуючих. Стеля залу знаходилася на висоті 25 м, її підтримували дванадцять колон, що стояли двома рядами по шість колон в кожному.
Величні колони


Через Гіпостильний зал можна потрапити у вузький дво­рик, де колись стояло декілька обелісків. Один з них, заввишки 21 м, побудував фараон Тутмос III, батько цариці Хатшепсут. За ним стоїть єдиний обеліск Хатшепсут, що дійшов до нас, - видатної правительки, що кинула виклик традиціям свого часу.
Древні руїни


Після приходу до влади наступник Хатшепсут Тутмос III оточив її обеліск стіною, щоб ніхто його не бачив. Або Тутмос не хотів зносити обеліск, або побоювався помсти богів...
Обеліск Хатшепсут


Дивовижної краси обеліски в храмі Карнака, з червоного граніту, досягали тридцяти метрів у висоту і були покриті золотом, а приміщення для священної тури з рожевого піщанику прикрасили вишуканої краси рельєфи.
Ієрогліфи-барельєфи на стіні



Другий обеліск,встановлений Хатшепсут, не витримав випробування часом і його уламки розкидані навкруги.
Побродивши-походивши серед пілонів,уламків і колон виходимо ще на одну зруйновану стіну,вздовж якої вистроїлось одразу декілька статуй фараонів-в сидячому і стоячому виді.
Фараони


Фараони


Цікаво,що коли статуя фараона "крокує"-вона була зроблени ще при його житті,ну а коли вона вже склала руки-тут зрозуміло-увіковічнили правителя після смерті...
Біля обеліска Хатшепсут можна повернути направо, і пройшовши через двір Аменофіса III вийти до Воріт Рамзеса IX. За ними встановлений своєрідний туристичний атракціон - невеликий пам'ятник жукові-скарабеєві.
Велетенський скарабей раніше був розташований в похоронному храмі Аменхотепа III(1390-1352 рр. до н.е.). Хоча сам скарабей в Карнаку поступається по розмірах скарабеєві з Британського музею, але, враховуючи розміри п'єдесталу, на якому він встановлений, ця скульптура належить одних з найбільших скульптурних зображень жуків у світі.
Екскурсоводи відразу починають розповідати історії, що, мовляв, "хто обійде жука три рази - збудеться бажання, а 100 разів - будеш щасливий усе життя". І туристи , звичайно ж, ходять кругами...Наш гід розповів,про що розмовляють екскурсоводи дивлячись на цей "хоровод",щось типу "..глянь,мої барани вже на 7-ме коло пішли...", і ми не стали заручниками цієї процедури...
"Сидячий" фараон


Якщо не повертати праворуч до Воріт Рамзеса IX, а пройти прямо, то входиш, на відносно відновлену територію святилище середнього Царства, а також Святилище Сакральних Човнів.
Праворуч від храму знаходиться Священне Озеро Храму Карнака для ритуальної навігації. Його розмір 120 х 77 метрів. Воно було оточене коморами, житлами жерців, вольєрами для священних гусей. Жерці проводили тут ритуальні обмивання 4 рази в день. По самому озеру плавали Священні Човни бога Амона-Ра, які зберігалися у святилищах Храму Карнака.
Храмовий комплекс


Статуя


Три дві статуї


Гуляючи по території потрібно бути обережним-то тут то там невідомо звідки появляються таємничі араби,які манять туристів,ніби для показу найкращих місць для фото,а заводять фіг знає куди,а потім гроші вимагають за повернення "на місце",таке от викрадання ...
Обеліск


Нас попередили про цих "добродіїв" ще в автобусі,а були й люди що "повелися".
Карнакський храмовий комплекс


Що саме цікаве-таким от "промислом заманювання" займається і місцева міліція,-самі бачили як "страж порядку" підловив іноземного туриста і повів його кудись між колони..Та й нас манили..
Карнакський храмовий комплекс-будівлі фараонів Середнього Царства


Ходячи-бродячи по такій величезній(1500х700м) території,насиченій памятками історії та релігії,не помічаєш як і час відведений на екскурсію спливає...
Комплекс


А як же це помітити-людей навколо не меншає,всі снують туди-сюди,одні змінюють інших,створюючи враження безперервного потоку..
Фігурні колони


Оглянути повністю всю територію комплексу за даний гідом час просто неможливо,так що навіть не намагайтесь тупо бігати від коини до фараона і навпаки-розслабтесь і насолоджуйтесь тим ,що встигните побачити!)
Вид збоку


Наконечник зруйнованого обеліска Хатшепсут


Священне озеро


Походеньки територією "приправлені" спекою понад 30градусів-згоріти можна заросто,раджу брати з собою окуляри,бандани,накидки і ВОДУ!
???


Одні з дальніх воріт комплексу


В давнину територія храму Карнака по всьому периметру була оточена товстими високими стінами з сирцової цегли, в яких на певній відстані один від одного розташовувалися величезні кам'яні ворота. До числа самих вражаючих з них відносяться ті, що знаходяться безпосередньо перед фасадом храму Хонсу. Ці ворота свого часу служили одним з головних входів на територію храму Амона і були пов'язані з древнім містом Фіви.
Техніка побудови храму Карнак.Жарт


Скарабей і хороводи


Скарабей і хороводи-2


От,в приниці і все-час закінчувався,та й в очах від усіх цих колон та руїн вже мерехтіло-мозок перенаситився побаченим і відмовлявся сприймати щось нове,поки не обробить старе..Пора в автобус..З КОНДЕЦІОНЕРОМ!)
Старовинні символи



храми, Єгипет, Луксор, мандрівки

Previous post Next post
Up