Миколаїв над Дністром

Feb 22, 2018 16:50

Промислові підприємства містечка: цементний завод, завод залізобетонних виробів, завод будівельних сумішей «Хенкель Баутехнік (Україна)».Що не зацікавило?Тоді так:найдавніші поселення людини на цих теренах нараховують 20-30 тис. років,вони представлені мисливським літнім табором біля нинішнього с. Дроговиж та зимовим поселенням у скельному гроті Прийма-1. А,ви не поціновувачі археології..Хм,ну тоді я навіть і не знаю,чим вас може зацікавити містечко Миколаїв,-один із райцентрів на Львівщині. Особисто я навідався сюди суто заради статистики,- це був передостанній районний центр Львівської області,якому я ще до цього часу не приділив уваги. Тепер це виправлено-мені "галочка",а для вас-фотозвіт)!


В центрі містечка


Вулиця


 Місто Миколаїв чітко знає свій "день народження" - 20 лютого 1570 р. Засновник міста - шляхтич Миколай Тарло, який був секретарем польського короля Сигізмунда Августа та дроговизьким старостою. На честь фундатора місто й одержало свою назву. Згідно з королівським привілеєм у Миколаєві двічі на рік проводилися ярмарки, а раз на тиждень - базари.
Вулиця-2


Вулиця-3


 У 1772 р. територія району увійшла до складу Монархії Габсбургів (з 1804 р. Австрійської імперії). Уряд заохочував переселення німецьких колоністів на галицькі землі. Так на землях с. Добряни було засновано німецькі колонії Дорнфельд та Райхенбах.
Зміна польської влади австрійською частково покращила життя народу-припинились шляхетські міжусобиці, почав наводитись лад. У 1773 р. Дроговизьке староство, в яке входили Миколаїв і 9 сіл, що були розташовані навколо, внесено в розпис державних маєтків. У 1820 р. це староство купив польський граф Станіслав Скарбек. Він став фактичним господарем Миколаєва.Міська рада


Історико-краєзнавчий музей


Архівний відділ


 Перед початком Першої Світової війни австрійці проводять будівництво укріплень по лінії Розділ-Верин-Миколаїв-Дроговиж. Будівництво фортеці в околицях Миколаєва, яка мала прикривати дороги на Карпати було припинено після того, як інформацію про це отримала російська розвідка. В останніх числах серпня 1914 р. на території Миколаївщини розпочались запеклі бої. Спроби австрійців утримати Миколаїв у своїх руках закінчились поразкою. У запеклих боях на австрійсько-російському фронті брав участь легіон УСС.
Будинок з декором


Будинок з пенсіонерами (управління пенсійного фонду України)


Будинок з поезією


 Після розвалу Австро-Угорської імперії на початку листопада 1918 р. в Галичині проголошено створення ЗУНР.  Але польська влада прагнула приєднати Галичину до відновленої польської держави. Для захисту українських земель створюється УГА. 18 травня 1919 р. Миколаїв та Розділ були зайняті польськими військами.
У серпні 1920 р. частини Першої кінної армії вступили на землі Миколаївщини. Червоноармійці вибили поляків з залізничної станції Миколаїв-Дроговиж і захопили багато військових трофеїв. У березні 1921 р. підписано Ризький мирний договір, західноукраїнські землі перейшли під владу Польщі.Миколаївська загальноосвітня школа І ступеня(?) / гімназія(?)


Площа Ринок, 23


Фото


 Навесні 1940 р. між Дроговижем, Розвадовом та Миколаєвим почалося будівництво цементного заводу. Цьому сприяли багатющі поклади вапняку і глини.
Будиночок в приватному секторі


Будиночок в приватному секторі-2


 Церква Св. Миколая архієпископа Мирликійського у місті закладена у 1848 р. на місці однойменної дерев'яної церкви (1733р.), збудованої на місці давнішого храму (бл.1570 р.) Освячена у 1874 р. митрополитом Й.Сембратовичем.
Іконостас роботи відомого майстра церковного живопису Т. Копистянського ,фресковий розпис К. Устияновича. В церкві встановлен барельєф і мармурова таблиця “Пам'яті поета о. Миколи Устиновича”(1935), різьблена пам'ятна дошка "Ювілей Хрещення України" (1938), барельєф “Русалка Дністрова”(1943) ,збереглися ікони з попередніх церков та розібраних церков св. Юрія Мученика та Преображення Господнього ХVІІ-ХVІІІ ст., скринька-кивот з монастиря сестер Василіянок (був ліквідований між 1688-1740 рр.) та багата церковна бібліотека із стародруків ХVІІ-ХVІІІ ст.Шевченко на площі Ринок


Янгол на площі Ринок


Діва Марія на площі Ринок


 У 20-х - 30-х рр. XVIІ ст. у Миколаєві постав новий мурований костел. Храм був добудований та освячений 16 листопада 1636 р. Новий дроговизький староста М. Остророг дофінансував будівництво, але фасад храму так і не докінчили. Була добудована і оборонна вежа-дзвіниця, яку розібрали вже у 50-х рр. ХХ ст.  Сліди потужних конрофорсів в частині, яка примикала до валу, сьогодні наполовину засипані землею, свідчать, що споруда була задумана як оборонна. Підстави для цього були, бо у 1620 р. ординці вдерлися до міста, укріплення якого були недокінчені.
Церква Св. Миколая, архиєпископа Мирликійського (1848? 1857?-1874рр.) з дзвіницею


Миколаївська церква.Тил



У 1667 р. було зроблено перший ремонт храму. У 1721 р., крім головного, у храмі було ще чотири бічні вівтарі: Матері Божої, св.Анни, Христа Розп’ятого та св.Антонія. У 1741 р. здійснено капітальний ремонт храму.
Костел простояв, переживши ряд ремонтів (1815р., 1835р.), до 1944 р., коли був зачинений і на поч. 50-х років переобладнаний у спортивний зал.
У 1990 р. депутати Миколаївської районної ради повернули храм (перед цим відремонтований і переобладнаний під палац урочистих подій) римо-католицькій громаді.Костел Св.Миколая (1607-1636рр.?).Фасад


Миколаївський костел


Церква Різдва Пресвятої Богородиці (1997р.)


 ПАТ «Миколаївцемент» - цементний завод розташований у південно-західній частині міста, поряд із залізничною магістраллю Львів - Чоп. Будівництво підприємства розпочалося в 1940р., а в 1950р. була введена в дію перша тех­нологічна лінія потужністю 150 тис. тонн цементу на рік. Друга піч з комплексним обладнанням введена в експлуатацію у 1951 р., після чого річна потужність склала 450 тис. тонн. Після пуску в 1957р. третьої і четвертої технологічних ліній, а у 1959р. п'ятої та шостої, у 1961р. потужність заводу становила 1,65 млн тонн цементу на рік.  У 1974р. було розроблено технічний проект з будівництва сьомої та восьмої технологічних ліній, які було пущено в дію в 1983-1985 рр. У цей період комбінат досягнув найбільшої виробничої потужності у своїй історії --понад 3,1 млн тонн цементу за рік.
Плита


Монумент пам*яті на кладовищі


Монумент пам*яті-2 на кладовищі


 Із вересня 2013р. ПАТ «Миколаївцемент» стало частиною групи CRH (Cement Roadstone Holding) - світового лідера у галузі будівельних матеріалів. Тоді ж було прийнято рішення про зупинку тут застарілої енергоємної мокрої технології виробництва цементу і перехід на клінкер (напівфабрикат для виготовлення цементу), вироблений найбільшим підприємством CRH в Україні ПАТ «Подільський цемент», де в 2011 р. була введена в експлуатацію найбільша в Європі нова сучасна лінія виробництва клінкеру сухим способом.
На сьогодні ПАТ «Миколаївцемент» виробляє три типи цементу для різних потреб. Природним ринком збуту є західний регіон України.Каплиця


Будиночки біля автостанції

Львівщина, храми, Миколаїв, архітектура, мандрівки, памятники

Previous post Next post
Up