Радомишль

Oct 29, 2017 00:45

 Радомишль - одне із стародавніх міст Полісся і України.Вперше Радомишль згадується у літописі 1150 р. під назвою Мичеськ, пізніше - Микгород. Старовинна назва древлянського міста походить від назви річки Мика.
За княжої доби Мик-город мав вигідні стратегічні умови для розташування укріплення і побудови городища, адже його із обох сторін омивали річки Тетерів і Мика.
Бл. у пер. пол. XVI ст. з'явилася нова назва міста. Після чергової татарської навали його з Микгорода перенесли на стратегічно вигідніше місце - стрімкий лівий берег р.Тетерів. За народною етимологією, «радісна мисль» про переселення і дала нову назву поселення - Радомисль. За іншою версією, вона походить від імені людини (аналогія: Земомисл, Осмомисл). Перша писемна згадка про назву «Радомисль» належить до 1569 р. і лише з 1946 р. вживається назва «Радомишль».

Майдан Соборний


Меморіал Слави загиблим воїнам під час Великої Вітчизняної війни (1982р.)


 В 1320-х рр. великий князь литовський Гедимін зайняв Древлянську землю і 1362 р. Мичеськ потрапив до складу Великого Князівства Литовського і належав йому 207 років.
У 1399, 1416 та 1462 рр. місто зазнало руйнувань під час нападів татар. Напади тривали й пізніше,через це в XVI ст. місто занепало й перейшло у власність Києво-Печерського монастиря.
1569р. внаслідок Люблінської унії в місті встановилася влада Польщі і протрималася протягом 224 років.
Чималу роль у розвитку міста відіграв архімандрит Києво-Печерського монастиря Єлисей Плетенецький. З його іменем пов'язаний початок книгодрукування в Києві. 1606 р. для потреб лаврської друкарні він збудував у місті папірню, яка стала першим на території сучасної України підприємством з виготовлення паперу.Святомиколаївський собор (1890р.)


Інтер*єр


Інтер*єр-2



У 1702-1704 рр. мешканці міста підтримали повстання під проводом Семена Палія, завдяки якому на якийсь час польська влада змінилася на владу лівобережного гетьмана Івана Мазепи.
Значення міста зросло з 1746 р., коли воно стало резиденцією греко-католицьких митрополитів. У цей час збудовано Радомишльський замок, оточений ровом і валом, де містилася резиденція зі скарбницею. 1763 р. в центрі міста на місці згорілої церкви збудовано церкву Святої Трійці.
1750р. на Радомисльщині діяв відомий гайдамацький ватажок І.Подоляка. Храм.Фасад


Будівля


Будівля-2


 Після 3-го поділу Польщі греко-католицька митрополія та її резиденція в Радомислі були ліквідовані, а саме місто у складі Правобережної України було приєднане до Російської імперії.

На поч. XIX ст. в місті працювали незначні за розмірами і обсягом продукції промислові підприємства. В 1803 р. у місті діяли пивоварний і цегляний заводи, млини на р. Тетерів, велася торгівля.З 1805 р. діє гарматний завод. В 1822 р. збудовано цегляний завод.  З друг. пол. XIX ст. Радомисль набуває промислового вигляду. Вже у 1896 р. в місті діяло 12 фабрик і заводів. Поступово розвивалося виробництва пива. Найбільшого розквіту виробництво пива зазнало за промисловців І.Альбрехта і А.Тайферта. Пивзавод працював під назвою «Пильзень». Історико-культурний комплекс «Замок Радомисль»


Музейний комплекс


Псевдо замок на місці старої папірні



Після ліквідації греко-католицької митрополії 1795 р. дерев'яний митрополичий кафедральний собор Святої Трійці у Радомислі перетворено на православний. У 1851 р. собор перебудували і поставили на кам'яний фундамент.
В 1852 р. в місті нараховувалися, крім собору Святої Трійці і католицького костьолу, ще одна синагога і 6 єврейських молитовних будинків. В 1882 р. закінчується будівництво Свято-Миколаївського храму.

У 1902 р. у місті Радомишль де р.Мика впадає у Папіронський став було споруджено великий млин, який працював до 1960-х років. У 2007 р. млин придбала Ольга Богомолець для влаштування музею «Замок Радомисль». Впродовж реконструкції 2007 - 2011 рр. було виявлено, що споруда була зведена на залишках фундаменту більш давньої будівлі. У результаті була висунута версія, що оскільки район міста, де знаходиться будівля млину, зветься Папірня, раніше на цьому місці знаходилася відома з хронік Радомишльська папірня, зведена між 1612 і 1615 рр. за наказом архімандрита Києво-Печерської лаври Єлисея Плетенецького (між 1550 і 1554-1624).Папіронський став


Гребля


Пейзажі



Внаслідок досліджень, що проводилися під час реконструкції і реставраційних робіт, був встановлений також оборонний характер споруди, де розміщувалася папірня. Крім того, виявлено, що будівля зведена на підземній гранітній скелі.
В процесі реставрації були відтворені інтер'єри XVII-XIX ст. В 2008-2009 р. до основної будівлі була добудована башта 35 м заввишки, на якій був встановлений дзвін.
В 2009 р.поблизу будівлі млину був встановлений на течії річки Мики пам'ятник засновникові Радомишльської папірні Єлисею Плетенецькому. Офіційне відкриття історико-культурного комплексу «Замок Радомисль» відбулося 30 вересня 2011р.
В листопаді 2012р. відкрита відновлена лінія виробництва паперу за технологією XVI-XVII ст.
Нині до складу історико-культурного комплексу «Замок Радомисль» входять:Музей української домашньої ікони;Обрядова зала (котра також є частиною Музею);Концертна зала (Камінна або Михайлівська);Трапезна;Ландшафтний парк із двома водоспадами, а також островами, рідкісними рослинами та старовинними скульптурами XVII-XIX ст.;пам'ятник засновнику Радомишльської папірні, архімандриту Києво-Печерської лаври Єлисею Плетенецькому.Архангел Михаїл


Вид на «Замок Радомисль»


Вид на «Замок Радомисль»-2


 Детальна інформація про комплекс тут .

храми, Житомирщина, мандрівки, Радомишль, музей

Previous post Next post
Up