Man visai patinka mūsų žiema. Dėl sniego. Žiemą galima ne tik šiltoj troboj teliką žiūrėt, G+ skaitinėt arba ant impulso staklių save kankinti. Nordic sportas - slidinėjimas (lygumų, cross-country) išgelbės jus ir jūsų sielas. Vingio parką vaikystėje turbūt dešimtis kartų peršliuožiau skersai - išilgai savo Vėjelio slidėmis, specialiai su lietlempe degintu padu.
Labai demokratiškas sportas, prieinamas visiems ir nereikalaujantis nei didelio fizinio pajėgumo, nei išlaidų. Naują įrangą galima susipirtki už 400 - 600 litų, naudotą už 150 -200. Štai esu sutikęs žmonių su prieš 50 metų gamintais dalykais iš bambuko:
Ir čiuožia išsišiepę. Nereikia toli važiuoti, nereikia ilgai ruoštis. Dar daugiau, legendinis
Jucevičius kiekvieną sekmadienį kur nors šalia Vilniaus padaro 4, 6 ir 10 ar 15 km trasas - kiekvienam pagal norą ir galimybes ir laukia finiše su arbata ir lipdukais. Kada vyksta žygiai:
http://www.zygis.info/. Žmonių susirenka ir pusantrotūkstančio, t.y. nemažai, todėl kartas visai smagu ir vienam iššliuožt, ypač ežerais.
Ir oras bet koks tinka, tiesa, prie -18 jau kiek surakina plaučius ir ima trūkti oro :) Apatiniai drabužiai turėtų surinkti, o viršutiniai leisti išgarinti prakaitą, kurio, gerai pavarius teka upeliais.
Yra naudojamos 2 šliuožimo technikos. Klasikinė, kai šliuožiama padarytomis vėžėmis, slides statant lygiagrečiai ir laisvasis stilius, atsiradęs apie 1970 metus (eglute), kai atsispiriama slidžių kantais, 45 laipsnių kampu į šonus. Laisvuoju stiliumi sudėtinga šliuožti miškais, arba esant daug sniego, tačiau jį įvaldę pasiekia didesnį greitį.
Slidinėjimo batai paprastai turi metalinį strypelį ar kilputę, skirtus įtvirtinti juos į apkaustus, kulnas juda laisvai. Laisvojo stiliaus čiuožimui naudojami standesni bateliai su tvirtesniu pėdos sąnario fiksavimu - du strypeliai, žinoma ir apkaustai kiti.
Lazdos parenkamos ilgio iki pažastų, šliuožiant eglute lazdos turėtų būti standesnės ir ilgesnės, čia kitaip atsispiriama ir kitokia rankų judėjimo technika.
Slidės - siauros ir lengvos. Ilgis ne trumpesnis kaip 10 cm už slidininko ūgį. Kiek teko matyti laisvojo stiliaus čiuožimui naudoja kiek trumpesnes slides, o jų viršūnės labiau užriestos. Dar vienas skirtumas - būna lygūs slidžių padai ir su žvyneliais - atsispyrimui (crown tipas). Beje, paskutinės mano pirktos Fisher slidės, gamintos Ukrainoje nustebinio nepatvarumu, jau po pirmų 4 km atsirado įraižos nuo pasitaikiusių šaknų, ko nepasakyčiau apie 1996 metais gamintus ir mažiau optimizuotus fišerius.
Sporte tepalai gali lemti pergalę arba prastą rezultatą. Jie parenkami pagal sniego ir oro sąlygas. Glide wax - tepalai skirti mažinti slidės slystamojo paviršiaus ir sniego sukibimą, taip leidžiantys pasiekti didesnį greitį , o kick wax - tepalai, skirti padidinti slidės vidurinės dalies, vadinamos kaladėle, sukibimą su sniegu, šis tepalas padeda atsispirti.
Ne sporte tepalai irgi svarbu. Ir, o broliai, nepadarykite tokios klaidos, kokią aš padariau aną savaitgalį. Nusipirkęs naujas slides be atsispyrimo žvynelių ėmiau trasą, su nusiteikimu padaryt 10 o gal ir 15 km per valandą su trupučiu. Bet - siurpraiz - žingsnis pirmyn, pusė - atgal. Įkalnėse sidabragalvės damos šnopduodamos į nugarą dėjo mane, kaip briedį ant ledo besikapstantį. Aišu, nuokalnėse aš galėjau sukelti pavydą ir pačiai Vidai Vencienei, bet vos ne vos įveikiau trumpiausią - 4 km maršrutą ir grįžęs, prie starto esančioje palapinėje už 22 Lt nusipirkau kick wax. Ramiai įkikinau dar 10 km. Kaip supratote, slidėms su žvyneliais kick wax nereikia, naudojame tik slydimą gerinančio tepalo lygiajai slidžių daliai.
Sportuojant visada smagu matyti rezultatus. Tam tikslui aš naudoju
endomondo appsą mobiliajame telefone. Jis GPS pagalba fiksuoja ir išsaugo maršrutą, atstumą, laiką, greitį, net kalorijas suskaičiuoja. Per sausio savaitgalius nušliuožiau 30 km. Šį šeštadienį, net neabejoju, pridėsiu dar 5 - 6, o gal ir visus 10. Tai, nemiegokit, vykitės
Tiesa, aš čia su kalnų slidėmis ir jas dar tik bandau prisijaukint.
p.s. šios dienos 2013 01 26 rezultatai. Ant ledo, po sniegu daug vandens, kuris teka iš ekečių, nes sniego sluoksnis spaudžia ledą. Tai greičio tikrai neprideda, nes reikia laikas nuo laiko stot, nusiimt slides ir nuvalyt apledėjusį sniegą.
Ir dar vienas update'as, šiandien buvau nuvažiavęs Riešės IKI į
http://www.dviraciusalonas.lt/ šsinuomot slidžių rytojaus Lenkijos kalvoms. Žmonės parduoda ir žiemos inventorių. Ir supranta, ką parduoda.
Tepalų parinkimas ir tepimas:
http://www.swixschool.com/Diskusijos slidinėjimo tema:
www.wintersports.lt