Vėjo energija

Jul 01, 2008 07:15





Protingi bičai jau senai buvo sugalvoję kaip palengvinti sau gyvenimą vėjo pagalba. Paskui prasidėjo nemokama nafta, industrializacija ir visuotinė šalių elektrifikacija. Dabar, kai naftą ar dujas įpirkti darosi skaudu piniginei, o ir priklausyti nuo vieno pardavėjo labai nesinori, o ypač mums,  grįžtam prie šaknų. Taigi, šiek tiek apie windmills'us...

Pagal informaciją apie Lietuvos energijos išduotas elektros energijos, pagamintos naudojant atsinaujinančius energijos išteklius, kilmės garantijas, šiuo metu Lietuvoje instaliuota apie  54,7 MW galios, veikia 36 vėjo jėgainės. Planuojama, kad iki 2010 metų bus instaliuota 200 MW, iki 2025 - 500 MW galios (palyginimui Vilniaus (Gariūnų) elektrinė yra 360MW elektros galios).
Dabartiniu metu darbo dienos vidurdienį Lietuvoje reikia apie 1500 MW elektros galios. Staiga nustojus pūsti vėjui (kas šiaip dažnai nutinka) ir visiems 200 MW gamybos sustojus, kiekį reiktų pakeisti kuo nors kitu - arba importuojama energija arba paleidžiant Kruonio HAE (kai rasiu laiko papasakosiu apie šitą elektrinę detaliau laiko radau...) arba laikant įprastinių elektrinių rezervą, švelniai tariant, Lietuvos energijos dispečeriai vėjo elektrinių, nemėgsta :) Be to ne visada lengvai sprendžiasi  klausimai su gaminamos elektros kokybe (reaktyvioji galia, įtampos kitimai, harmonikos), bet čia viskas sutvarkoma. Statantys vėjo elektrines dažnai susiduria su problemom dėl prisijungimo prie elektros perdavimo ar skirstymo sistemos. Elektros tinklai kelia savo sąlygas, kurias įgyvendinti dažnai būna technologiškai ar finansiškai sudėtinga, ypač mažiesiems.  Plius dar reikalai su žemės paskirties keitimu, planavimo ir autorizavimo procedūrom.  Ne visi patenkinti elektrinių kaiminyste dėl triukšmo, mirgėjimo (VBS agentūros duomenimis kartais karvės nuo jų išprotėja:), šešėliavimo, poveikio kraštovaizdžiui.
Stojimo į ES sutartyje Lietuva yra įsirašiusi, kad 2010 metais 7 procentai suvartojamos elektros bus pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių. Norėdama pasiekti šitą skaičių, Valstybė privalo įvairiais būdais skatinti energijos iš atsinaujinančių gamybą. Vėjo energetika laikoma atitinkančia viešuosius interesus atitinkančia paslauga, todėl Kainų komisijos nustatyta supirkimo kaina (supirkti elektrą pagamintą iš atsinaujinančių privaloma) iki šiol buvo  22 cnt už kilovatvalandę, nuo 2009 pradžios mokės po 30 cnt/kWh.
Remia daugelyje šalių - Vokietijoje moka 30 cnt pirmus 5 metus, vėliau 20 - 27 cnt/kWh, priklausomai nuo vietovės vėjuotumo. Vėjo energetikos Mekoje - Danijoje (virš 20 procentų elektros pagaminama iš vėjo) ją superka 4 - 5 cnt brangiau už visos kitos elektros rinkos kainą

Čia yra foto iš Anulyno vėjo elektrinės (prie Telšių). Dabar ten jau veikia 2 iš Danijos atvežtos  jėgainės - viena 150 kW, kita - 100 kW (palyginimui elektrinio virdulio galia buna apie 1,5 - 2,5 kW). Aukštis apie 30 metrų. Žmonės kelis metus vargo, kol 2005 metų pradžioje  pirmą elektrinę prijungė prie 10 kV skirstomojo elektros tinklo. Antrąją paleido pernai.  Buvo problemų ir su statybininkais - šito daikto tept lept nepastatysi, pamatas turi būti masyvus, didelėms apkrovoms ir vibracijoms atlaikyti, tinkamai armuotas, su tiksliai įbetonuotais tvirtinimo ankeriais.






Viduje yra kopėčios, kuriomis galima užlipti į viršų. Kadangi buvo pasitaškę šiek tiek tepalų, o ir vėjo greitis siekė 9 metrus per sekundę, užlipimą atidėjom kitam kartui.



Viduje esančiame valdymo skyde pateikiama visa informacija apie elektrinės darbą: vėjo greitis, sūkių skaičius, generuojama galia.pagamintos elektros per laikotarpį kiekis ir t.t.



Kelios nuorodos:

Vėjo energetikų asociacija: http://www.lwea.lt
Ataskaitos apie elektrą pagamintą iš atsinaujinančių: http://www.lpc.lt/lt/main/klm/Atask

Vėjo malūnai, energetika, technologijos

Previous post Next post
Up