Змієві вали - природне утворення, яке в свій час використовували як захисне, укріплюючи там, де було потрібно. Це був кордон, який розділяв землі Київської Русі і степ, де панували кипчаки. Високі кручі, берег Сіверського Донця, дальні пагорби, вкриті лісами - тут можна повірити не тільки романтичні стосунки між слов'янами і половчанками. Немає сумніву, що саме звідси походять міфічні змії всіх порід, з гориничем на чолі.
Шарукань - це місто існувало, його згадують літописи. Втім, досі не встановлено, де саме воно знаходилося. Серед претендентів на спадкоємність Харків, Зміїв, Чугуїв, Ізюм. Справа в тому, що Слобожанщина просто всіяна древніми городищами, їх дійсно багато, і майже не кожне по тих чи тих ознаках могло бути тим самим. Наприклад, дехто вважає, що це Донецьке городище, яке знаходиться на території Харкова, на високому правому березі річки Уди. Саме сюди втік з половецького полону князь Ігор. Але якщо ви потрапите в місто Зміїв, не варто згадувати інші версії, крім тієї, за якою саме місто змія і є Шарукань. На користь цього свідчать знамениті Змієві вали і городища, розташовані як в самому місті, так і в ближніх селах.
Дослідження городищ показують нашарування кількох епох, переміщення народів, війни, співіснування і змішання етносів. Все це тривало тисячі років. Про все це свідчать численні знахідки предметів, споруд і поховань. Після цього дивно бачити роки заснуванні міст 1600-ті, які нав'язливо лізуть в очі. Насправді це роки, коли до наших земель дісталася рос. імперія.
Оригінал на Дрімі