Митрополит Софроній (Дмитрук) про місце і статус православної церкви в Україні, історичні оцінки знакових подій та інтриги навколо посади предстоятеля УПЦ МП
* * *
У. Т.: З-поміж ваших ідейних антиподів чи не першим називають ім’я митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела. Що ви можете сказати про нього та інших апологетів «Русского міра»?
- Митрополит Агафангел - етнічний росіянин, людина Росії, і він має один напрямок, пов’язаний з утвердженням «Русского міра». Якщо загалом брáти росіян, котрі є в нас єпископами, то я їх просто поважаю за те, як вони захищають самих себе і свої погляди. Нам варто було б у них цього повчитися.
«Русскій мір» пропагує нероздільність трьох слов’янських держав і народів. Нам одразу кажуть, що наше бажання самим керувати відразу розмежує нас. Та не було ніколи такої єдності у вигляді триєдиного руського народу. А наша автокефалія, як і будь-якої іншої церкви, не розділяє і не відділяє нас від вселенського православ’я. Це лише можливість бути рівними серед рівних.
У. Т.: Іншими словами, статус самоврядної церкви з правами широкої автономії, яку має УПЦ МП, не достатній...
- Безумовно, нинішній статус УПЦ МП досить широкий. Нам ніхто не може вказати іззовні, як обирати предстоятеля, висвячувати єпископів, ми самі відкриваємо монастирі й лаври, створюємо нові єпархії, не відраховуємо коштів до Москви, хоч про це часто неправдиво кажуть, тощо. Але такий стан речей не відповідає ні історичним передумовам, ні сьогоденним реаліям. Ще Москви не значилося, то була Київська Русь. Колиска православ’я - Київ. І культура вся звідси, й освіта, й початок архітектури. Русь як держава розпалася. Ми довгий час жили в окремих країнах. Утворилося й дві митрополії - Київська і Московська. І навіть більше, тільки через 30 років, після того як «нерозумний син» Богдан долучив Україну до Росії, приєднали церкву, але без волі народу. А виконували це - назву дуже грубо - прихвосні, які хотіли для себе слави, які аж ніяк не піклувалися про свій народ, попри те, що вони були церковними лідерами. Але тепер ми знову живемо в різних державах, із різними конституціями, устроями, керівництвом, планами на майбутнє. Чому ж ми не маємо права навіть думати жити своїм розумом і в церкві?
Та й ідеться не лише про автокефалію УПЦ МП, а про об’єднання всіх гілок православ’я в Україні в помісну соборну автокефальну церкву.
У. Т.: Коли ж таке об’єднання можливе?
- Не за мого земного життя. Може, через 100 років, може, 200... Я не кажу: зробімо це вже сьогодні. Є проблеми на шляху до цього об’єднання, тож тут треба сідати за стіл переговорів і міркувати, як і до кого примкнути. Коли Російська православна церква об’єдналася із Закордонною, яку називали розкольницькою, чи добре це було для росіян? Безумовно, добре. Так само й для нас у підсумку, коли ми з’єднаємось і будемо разом усі, буде добре, бо ніщо так не єднає людей, як церква. Це процес дуже складний. РПЦ не потрібна сильна Україна із сильною церквою.
Якби об’єдналися наша церква з Київським патріархатом, то за кількістю парафій це була б найбільша православна громада у світі.
Після нас були б румуни, а тільки після них - росіяни.
* * *
Повністю стаття тут:
http://tyzhden.ua/Society/40529 Тут є ще один "нюанс".
Всі церкви оприлюднюють тільки кількість прафій. (Може я погано шукав, але поки що "кількість парафіян" не попадалась на очі).
З кількістю парафій "лукавство" в тому, що і парафія в 50 парафіян і парафія в 500 і в 1500 парафіян,- всі вони "зараховуються" в загальну кількість як "одна одиниця" :)
"Приблизну цифру" ("срєдняя температура по больніцє"), така рахуба парафій безумовно може дати. Але не більше ніж "приблизну"....
А ось чому ієрархи не бажають оприлюднювати кількість своіх парафіян, то вже інше питання....
Хоча що до кількости парафіян, - митрополіт Філарет /УПЦ(КП)/ в одному з інтерв"ю назвав такі цифри:
- "Попри це, на сьогодні УПЦ КП є найбільшою в Україні церквою за кількістю вірян, яких уже близько 15 млн, тоді як Московського патріархату - 9 млн.
Парафій ми маємо до 5 тис., а вони - 11 тис., тобто вдвічі більше" .
Звідси:
http://tyzhden.ua/Society/53980 За даними Держкомнацрелігій, станом на 1 січня 2011 року:
УПЦ (Московського патріархату), має 11952 парафії,
УПЦ (Київський патріархат) - 4371.
Разом, не рахуючи УАПЦ і УГКЦ (остання здійснює обряд за православною традицією) - 16 323.
Для порівняння:
У Румунській православній церкві станом на 2011 рік було 15 517 парафій.
За даними російського міністерства юстиції, у вересні 2012 року на території Росії було 14 616 православних парафій
(загалом у РПЦ включно з усіма закордонними церквами - 31 тисяча парафій- з них УПЦ (МП) 11952 парафії).
У Греції число православних громад складає приблизно 11 тисяч (разом Елладська і Критська церкви).