ЗА УКРАЇНСЬКИЙ ПРАПОР

Aug 23, 2012 08:03




Діялося це страшного повоєнного 1948 року, на свято мученика Пасива, перед преображенням Господнім у Гошівському монастирі.

Прийшла до мене, наймолодшого священика, в келію таємна ревізія НКВД, перешукала все і знайшла в шафі синьо-жовтий прапор. Дивним дивом більше ні в кого з отців і братів ревізії не було. Арештували прапор, мене і добродія Маркела Костіва в Болехів. По дорозі до місця ув'язнення мене, хворого на легені, гнали пішки близько 5 км. І то під конвоєм. В дорозі я дуже знеміг, охляв, весь був у поті. У тюрмі конвой змилосердився наді мною та дозволив переодягтися..

... І ось почалися допити. Коли прапор розгорнули на підлозі, то був такий довгий - біля 5 м, а завширшки - 2 м. Зі страху в мене волося стало дибом, і ще тепер стає, як це згадаю, бо мені здалося тоді, що мене розстріляють. Це ж національний прапор, зненавиджений ворогами. Слідчий Свистун - високий, трохи старший від мене чоловік задавав питання. І ось він каже слова, від яких у мене серце забилось ще дужче зі страху: „Візьми, стань на прапор, потопчи його і я тебе зараз же відпущу до монастиря".

Перед моїми очима немовби стала на прапорі вся Україна, зболіла, сплюндрована, зневажена, заплакана мов рідна мати над своїми дітьми, неначе говорила: „Як ти зневажиш прапор, мене зневажиш". У глибині душі відізвалися, далися чути слова: „О, Україно, о, люба ненько! Тобі я присягав на вірність ще будучи малим хлопцем з Максимовичем Леонтієм..."

„Трупом впаду, а не потопчу", - відказав я розлюченому НКВДисту. Тоді він зі злості вхопив крісло, відступився до стіни і намірився кинути ним у мене. Я схилився під стіл, але гуркоту крісла не почув... Сталося чудо. Якась невидима сила зупинила цього безбожника перед злочином. А може йому постразом, як мені став синьо-жовтий прапор, який лежав на землі між ним і мною...

4 місяці я пробув у камері „тимчасового слідства" в Івано-Франківську. І ось вирок суду: „За речовий доказ - прапор (corpus delicti), який знайшли, засуджується священик Янтух Йосиф Миколайович, 1918 р. н. на 10 років позбавлення волі". Перед моєю уявою постав синьо-жовтий... і колір синяків від недавніх побоїв. І жовтизна злості і мстливості, але треба було все стерпіти, все простити, як Христос Господь прощав. І знов перед уявою постала дорога на камчатку, або в Норільск, або на Соловки, де мучився останній кошовий отаман Калнишевський аж 28 років. Це була для мене велика помста - сидіти за свій український прапор.

... Але на щастя попав я в Горьківську область. У лагері був призначений клінічним лаборантом. Обслуговував дві тисячі в'язнів і вільнонайманих. Відношення до мене, як до священика, з Божої ласки, було добре, як зі сторони наглядачів, так і зі сторони всіх ув'язнених. Після 6-ти років тюрми, за слабким станом здоров'я, мене звільнили. Дев'ять років писав я до різних інстанцій, щоб мене оправдали. Та відповіді надходили, що я справедливо осуджений за жовто-блакитний стяг. І все ж таки через 9 років президія верховного Суду СРСР визнала мене несправедливо судженим. Я отримав реабілітацію. Сталось це 1965 року...

Роки йдуть, все страшне забувається. Тільки пам'ять нагадує, який Бог справедливий і милосердний. Бо те, що раніше і не снилось, тепер чудом здійснилось. Тоді страшно було і подумати, щоб цей наш національний прапор міг десь вільно висіти, за який я сидів у тюрмі. А все таки не даремно я за нього сидів і страждав.

Тепер ми бачимо, як він спокійно лопотить на вітрі своїми жовтими, як лан української пшениці і синіми, як безкрає небо кольорами над вільною Україною, і не деінде, а на куполі Верховної Ради нашої держави, у золотоверхому граді Києві, та по всіх містах і селах української землі. Так, Боже Провидіння безконечно милосердне! Воно завжди дбає про тих, хто вірить в Бога і надіється на Нього. Всі тішмося і радімо Самостійною Україною. Але й усіх зусиль ми повинні докласти, щоб вона була сильна, непохитна, велична, міцна. А до цього потрібно нам згоди, згоди і згоди...

Ми знаємо! Ми мусим йти.

Ми мусим всі і я, і ти.

Іти вперед під жвавий крок,

І ти, і я лишім порок -

Порок незгод, порок сварок.

Ми йдім всі враз, всі крок у крок.

Хай зіллються серця в одне,

Велике серце не будне

Вкраїна жде, а згода де?

А брат наш в розбраті бреде.

Тож нині кожний як стій знай

До згоди зве наш рідний край.

Кличе тебе, кличе мене.

Інакше лихо не мине.

Лиш спільним духом всім нам встать,

А блисне волі ясна стать!

Так, вже заблистіла воля української держави. Всі українці відчули це солодке слово „свобода"! Синьо-жовті прапори з тризубами майоріють кругом. Потрібна нам тільки згода, єдність, спокій. Молімся за це до нашого Спасителя. І молімось всі за неньку-Україну до Всевишнього! Щоб під покровом Божої Матері і за молитвами св. Володимира - нашого христителя-обновителя Україна розквітала, міцнішала під ясним золотим сонцем свободи між народами нашої планети.

Крехів, 21.11.1991 р. Б.                               о. Ігнатій Теофор Янтух, ЧСВВ

тортури, минуле, прапор, василіяни, Гошів, Україна

Previous post Next post
Up