Ви чули коли-небудь про економічний
закон Грешема «погані гроші витісняють хороші гроші»? Я теж не чув, поки не постарався докопатися до причин російського мідного бунту часів царя Олексія Михайловича: там цей «
Зиновіїв друже» через брак срібла в країні розпорядився урівняти срібні гроші із мідними, що одразу ж привело до повного зникнення срібних монет у обігу. А оскільки срібло коштувало разів у двадцять більше, ніж мідь, то статки москалів впали приблизно у стільки ж, що й привело до єдиного позитивного в цій країні - бунту.
Тепер я розбираюсь в біметалізмі незгірше за
Майкрософта Холмса, і навіть знаю, що у розширеному вигляді закон Грешема формулюється, як «переоцінені державою гроші витіснять з обороту недооцінені державою гроші». Але от що цікаво: це ж правило запросто можна розповсюдити на українське суспільне життя, де переоцінені політики завжди витісняють недооцінених!
От, візьмемо, наприклад, такий феномен, як «сцена майдану»: в обох її репрезентаціях це були погані люди, які на виборах витіснили хороших людей. Ну я ж точно можу сказати, що в обох випадках на майдані стояли більш креативні, патріотичні і некорупмовані люди, ніж ті, кого вони у підсумку призвели до влади. Але правило Грешема працювало, як ті біблійні жорна: повільно але невідворотно.
Спробуйте, до речі, для тесту самі побачити дію цього правила у створенні Міністерства національної єдності чи у призначеннях амбасадорів.
Українцям взагалі властиво завищувати як сподівання, так і вимоги, колись на це звертав увагу ще Антоненко-Давидович. Я гадаю, що після завершення війни, коли ветерани підуть у політику чи громадську діяльність, ми також побачимо витіснення хороших героїв поганими героями і незабаром при посадах з’являться найбільш
корумповані та демагогічні із учасників бойових дій. Просто коли Яворівський видавав своє сакральне «що ж ми за народ такий», він же не знав, що уся справа в біметалізмі.
Фактично ж і усі закони Паркінсона про бюрократа, що росте до рівня власної некомпетентності - це теж про закон Грешема, і тут ніякі заходи не допоможуть проти невблаганних законів природи. Єдиний вихід тут - рубати бюрократію на корню, через що, гадаю, реформи
Ілона Маска в управлінській царині стануть самим цікавим із усього, наміченого адміністрацією Дональда Трампа.
https://t.me/zmova22/1617