Ностальгі́я (ту́га) за СРСР (ностальгія за Радянським Союзом) - морально-психологічне явище, особливий психологічний стан частини населення Російської Федерації та інших пострадянських країн, а також громадян близького (Польща, Німеччина, Румунія) і далекого зарубіжжя (Ізраїль, США, Канада тощо), які народилися в СРСР, тобто представників «радянського покоління». Ностальгія за СРСР може виражатися в ностальгії за радянським строєм, радянському суспільству, соціальної захищеності, радянській культурі або з естетики радянського періоду. Це явище спостерігається приблизно з 1992 року (де-факто - з моменту розпаду СРСР) і гіпотетично триватиме до 2040-2050 років (тобто поки не зникнуть представники «радянського покоління»).
Зміст
1 Погляди на явище
1.1 Позитивні (аргументи прибічників)
1.2 Негативні (погляд критиків)
2 Опитування та статистика
2.1 2010 рік
3 Див. також
4 Посилання
Погляди на явище
Позитивні (аргументи прибічників)
Ностальгія за СРСР виражається в позитивному ставленні до радянського минулого і викликана:
спогадами про власну молодість (наприклад, період «епохи застою»);
спогадами про всі прояви радянської епохи;
пропагуванням у СРСР ідеалів доброти і справедливості, що входить у різке протиріччя з сучасною дійсністю з її аморальністю в суспільстві, духом споживацтва, наживи, девальвацією моральних цінностей.
пануванням в широких верствах суспільства дух колективізму, товариського ставлення одне до одного;
спробами сьогодення спотворити минуле і принизити світлі ідеали і цінності, на яких виросли представники «радянського покоління».
соціальними аспектами:
рівень життя більшої частини населення з розвалом СРСР і в результаті економічних реформ різко погіршився (за багатьма характеристиками в 1.5-2 рази - до показників 1960-1970 років). Приклад: за часів СРСР держава забезпечувала громадян безкоштовним житлом; в сучасних умовах шанси на отримання безкоштовного житла вкрай малі, при цьому ціни на житло значно перевищують платоспроможність більшості населення;
вартість комунальних платежів різко зросла;
радянська медицина була безкоштовною, що входить в різкий контраст з сучасними реаліями;
середня заробітна плата робітників, інженерів і викладачів істотно менше в порівнянні з радянськими;
тощо.
Всі ці причини породжують об'єктивні стимули для ностальгії за радянським минулим, особливо у пенсіонерів.
Негативні (погляд критиків)
На думку критиків, негативний аспект ностальгії за СРСР і радянського ладу виражається в:
запереченні або недооцінці реально існуючих в СРСР недоліків:
дефіциту, черг, зрівнялівки;
придушення вільнодумства та інакомислення;
обмежень у творчій діяльності;
закритості кордонів тощо;
перебільшенні переваг радянської системи - соціальної справедливості, стабільності, безпеки, низьких цін, доступності житла, освіти, охорони здоров'я тощо.
Також, на думку деяких дослідників, у ряді випадків ностальгія за СРСР є наслідком соціальної невлаштованості чи незадоволеності життям, характерної для значної частини людей, які звикли до радянського способу життя. Крім того, висловлюється думка, що ностальгія за СРСР часто пов'язана з неприйняттям західних ідей і цінностей, багато з яких в корені суперечать радянським.
Опитування та статистика
2010 рік
Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» (Україна) у грудні 2010 року, близько 46% українців жалкують про розпад Радянського Союзу. У свою чергу, згідно з результатами дослідження, проведеного Левада-Центром (Росія) у листопаді 2010 року, росіяни більше - 56% - шкодують про розпад СРСР. Не шкодують 36% українців і 30% росіян. Не змогли відповісти 18% українців і 16% росіян.
У випадку, як України, так і Росії, у відповідях простежується чітка вікова тенденція: чим молодші респонденти, тим менше вони жалкують про розпад СРСР. В Україні шкодують за Радянським Союзом 19% молоді і 69% пенсіонерів, в Росії - 17 і 83% відповідно.
В Україні простежуються й інші демографічні особливості та закономірності: в регіональному аспекті жалкують про розпад СРСР більше всього на Донбасі (65%), Півдні (58%) і Сході (55%), найменше - на Заході України (18%). Ностальгію за СРСР відчувають більше жінки (49%), ніж чоловіки (42%); більше жителі міст (48%), ніж сіл (40%); більше віруючі УПЦ МП (59%) і атеїсти (47%), ніж віруючі УПЦ КП (41%) і греко-католики (17%); респонденти, для яких рідною є російська мова (57%), ніж респонденти, для яких рідною є українська (37%) або обидві мови (49%); більше росіяни за національністю (69%), ніж українці (43%).