Цими вихідними, 17 жовтня, львів'яни матимуть нагоду долучитися до чудового заходу під назвою “Батяри на роверах”. Цей захід є аналогом популярного у світі tweed run. Tweed run - це вишукана велопрогулянка, і її мета - не змагання на швидкість, а можливість продемонструвати елегантність світської сторони велокультури. Перший Tweed run відбувся у Лондоні 2009 року і з того часу цей захід набрав популярності в усьому світі та пройшов у багатьох великих містах (зокрема таких як Нью-Йорк, Бостон, Париж, Берлін, Рига, Хельсінкі, Київ, Москва, Пітер і, навіть, у Токіо). Щоправда, зазвичай, поза межами Англії це заїзд називають Tweed ride.
У Львові організатори заходу вирішили назвати його “Батяри на роверах”, оскільки у нас є своя унікальна, притаманна власне Львову історія та специфічна культура батярства, співвідносна у часі з 10-30 рр. 20 ст. (що є основою стилю “твід ранів”).
В кожному місті, де відбуваються ретро-велозаїзди, організаторами стають люди, що самі захоплюються цією темою, тому ці заходи є, в першу чергу, чудовою нагодою знайти однодумців, приємно поспілкуватися із людьми, що розділяють ваше захоплення.
Любов до ретро стилю видає у своїх власниках осіб романтичних, сентиментальних, часто таких, що люблять і розбираються в історії. Декотрі щирі поціновувачі старовини не лише збирають колекції вінтажного одягу та аксесуарів, але, трапляється, і в побуті віддають перевагу старовині. Найдивовижніші речі створюють стімпанкери - обожнюючи злам 19 та 20-го сторіч - вони готові усе довкола переробити на шестерні та механізовану машинерію, тобто для декого це не просто захоплення, а стиль життя...
Якщо ви почнете цікавитись вінтажним стилем, то знайте, що у такого хобі є цілий ряд плюсів:
1. Самоосвіта - аби бути вправним у пошуку вінтажних скарбів, вам доведеться постійно розширювати свої знання у сферах історії моди та історії дизайну, просто історії, розбиратися у рідкісних матеріалах (наприклад, знати що таке бакеліт та люцит).
2. Часто спілкуючись із людьми, що цінують вінтаж, ви помічатимете, що у вас багато спільного і в інших поглядах - такі люди - наче таємне братство!
3. Впевненість в унікальності: вінтажних речей мало, вони рідкісні, щоб їх знайти, треба докласти більше зусиль. Тож, стаючи власником такої речі, ви точно можете не боятись, що на важливому світському заході станете чиїмось клоном.
Чи варто говорити про те, що усі ці моменти так само стосуються не лише одягу, але й ретро-роверів та їх сучасних реплік?
Аби додатково надихнутися естетикою початку 20-го сторіччя, починайте переглядати серіали на зразок “Дживс і Вустер”, “Фрайні Фішер”, “Еркюль Пуаро”, “Бомбові дівчата”, “Підпільна імперія”, «Загострені козирки» і неодмінно передивіться радянського Шерлока Холмса...
Повертаючись до теми заходу самого велопроменаду, хочеться зауважити, що він має три основних складових: ровери класичних міських моделей, вишукане ретро вбрання учасників, а також відповідний настрій та манери. І саме на останньому хочеться особливо наголосити, адже про це чомусь часто забувають. Сто років назад у Львові люди не лише вдягалися інакше: вони розмовляли інакше, інакше звертались одне до одного та мали інакшу манеру тримати себе, уявлення про пристойність.
Після самого велозаїзду 17-го жовтня о 16.00 у дворику Музею ідей, відбудеться моя лекція. Будемо говорити про те, як вдягалися європейці у першій половині 20-го ст., про те, що з цього ми можемо використати сьогодні, про те, яка естетика стоїть за різними історичними класовими верствами і про те, як створювати образи в стилі ретро, де шукати такі речі та як їх поєднувати. Запрошуємо усіх бажаючих, але просимо вас підтримати настрій нашого заходу і вдягнутися відповідно - по-старосвітськи.
Аби вам було трохи легше підбирати собі одяг, я склала перелік того, на що варто орієнтуватися. Постарайтесь обійтися без джинсів та шортів - саме такий одяг буде дуже недоречним.
Чоловікам знадобляться твідові костюми, зокрема костюми-трійки (ті, що з жилетами/камізельками), сорочки на запонки, краватки і метелики, фетрові капелюхи, шерстяні пальта класичних фасонів. Доречними будуть підтяжки, кишенькові годинники, замшеві рукавиці. Забудьте про сучасні цигарки - якщо вже палите, то беріть люльку чи мундштук, а може машинку для самокруток. Жінки можуть обирати між класично жіночими образами чи також віддати перевагу джентльменському стилю. Шукайте маленькі вишукані капелюшки, блюзки з защіпами та фальбанками, жакети з оксамиту, шерстяні спідниці не вище коліна у складку чи вельветові брюки, шкіряні туфельки на невеликому каблучку чи черевики на зразок оксфордів та брогів.
Спеціально для велопроменаду “Батяри на роверах” Лілія Сушко.