Поради щодо утримання кішки

Mar 02, 2012 09:31

Усім, хто бере в мене кота або кошеня даю роздруківку ось такої от ПАМ"ЯТКИ.
На авторство не претендую. Інформація - компіляція з разних джерел, перевірена досвідом.

ПАМ'ЯТКА
Життя плюс кішка - це дивовижне поєднання, присягаюсь вам!
Райнер Марія Рільке



Вітаємо! Ви стали власником котика! Ця «інструкція з експлуатації» призначена для Вас. Вона охоплює практично всі моменти утримання котів і допоможе Вам уникнути розповсюджених помилок. Усього найліпшого Вам і Вашим улюбленцям!

1. ХАРЧУВАННЯ

Натуральна їжа. Найкращим варіантом харчування є годування кішки натуральними свіжими продуктами. Однак слід пам'ятати, що кішка - хижак, і її система травлення відрізняється від людської. Отож годування «зі столу» неприпустиме! Природна їжа добра лише тоді, коли є грамотно підібраним, збалансованим раціоном.

Годувати можна: пісним м'ясом (яловичина, курка, індичка - без кісток), субпродуктами (яловичі або пташині шлунок, серце, нирки). М'ясо можна давати сире або ошпарене окропом, але обов’язково переморожене не менше 48 годин у морозильнику. Курячу або яловичу печінку - не частіше 1 разу на тиждень (краще варені). Риба - тільки морська, варена, не частіше 1 разу на тиждень. Рибу не можна давати кастрованим котам і тваринами з проблемами нирок. Кисломолочні продукти - всі, крім сметани з жирністю понад 10%, сир (білий); яйце (не частіше 1-2 раз на тиждень) - тільки жовток; молоко - знежирене (Увага! У багатьох кішок старших 3 місяців молоко спричиняє розвільнення). Каші - молочні (кошенятам), рисова і гречана, зварені на воді або бульйоні. Давати каші краще з м'ясом, причому співвідношення м'яса з кашею має бути 2:1, в кашу можна додавати овочі - варені (крім картоплі і бобових) і олію. Можна давати хліб, житній, особливо з висівками.

Годувати не можна: сіль, спеції, кості, свинина, жирна баранина, цукор, солодощі, картоплю, бобові, смажені продукти, продукти з людського столу, риба річкова (адже в природі диким кішкам риба практично недоступна!). Кішки можуть мати різні дивні вподобання, але не треба їм потакати, принцип «їсть - отже йому це потрібне» до котів можна застосовувати не більше, ніж до людей.
Вітаміни - слід давати завжди (і кошенятам і дорослим кішкам) разом із кормом. При цьому слід дотримуватися дозування і ні в якому разі не використовувати «людські» вітаміни!

Готові (промислові) корми. Це дуже зручний вид харчування - особливо для людей, яким важко підібрати відповідну для кота дієту. Однак, купуючи корм, ви повинні усвідомлювати, що всі готові корми поділяються на два класи - комерційні (де основна частина інвестицій іде на нав’язливу рекламу) і професійні (основна частина інвестицій іде на закупівлю якісних інгредієнтів) і на два типи - сухі і консервовані.

Годувати можна: професійними кормами. Це відносно дорогі корми, але цим виробникам ви можете довіряти, до того ж, харчова цінність у таких кормів значно вища, ніж у комерційних, отож в кінцевому результаті професійні корми виявляються набагато дешевшими. У Львові у відносно широкому продажу є єдиний професійний сухий корм - «Pro Plan». І єдині якісні консерви - «Gourmet». У зоокрамницях і ветеринарних клініках можна також знайти Hill’s, Royal Canin, Eukanuba, Iams тощо.

Годувати не можна: комерційними кормами (Wiskas, Friskis, Kitikat, Darling, Мяу, Клуб 4 лапи тощо). Такі корми мають низьку харчову цінність, а в деяких випадках навіть шкідливі. Погані корми містять мало корисного і багато привабливого, кішки готові їх їсти в будь-яких кількостях, а добрі господарі тішаться і не скупляться - адже корм такий «доступний»! В результаті - букет захворювань, від сечокам’яної хвороби і до важких гастритів, дерматозів. Остерігайтесь підробок!
Обираючи корм, пам’ятайте: добрі виробники вказують на пачках вік, для якого призначений корм (адже не можна годувати однаково кошеня і дорослого кота) та інші спеціальні дані. 
Відрізнити професійний корм від комерційного легко: реклама других присутня практично всюди, вони відомі і популярні, натомість перші рекламуються нечасто і продають їх в зоомагазинах, у ветеринарних клініках і на виставках.

Стежте за тим, щоб у тварини був постійний доступ до свіжої води! Кішкам, які мало п’ють, а також кастрованим котам сухий корм давати небажано - великий ризик перевантаження нирок!

Велика частина ветеринарів не рекомендують годувати кішку одночасно кормами і натуральною їжею. Якщо ж ви це робите, то принаймні перерва між годуванням сухим кормом і натуральними продуктами має бути не менше шести годин. При годуванні сухим кормом давати вітаміни не треба.

Слід запам’ятати ще одне правило: не можна різко міняти один вид корму на інший.

Годувати кошеня слід приблизно 5 разів на день невеликими порціями, поступово (до року) перевести на дворазове годування. Якщо ви даєте сухий корм, насипте в миску денну норму, кішка сама вибере собі зручний режим.

2. ТУАЛЕТ
Найчастіше конфлікти з котом або кішкою виникають у «туалетному питанні». Кішки дуже охайні і вимагають цього ж і від своїх господарів. Зазвичай кошенята вже вміють ходити в певне місце, вони вчаться цього від матері, і новим господарям треба лише показати, де туалет. Якщо ж кошеня «промахнулось», ні в якому разі не треба хапати його за «шкірку», тицяти носом в калюжу чи купку і з грізними криками нести в туалет: кошеня нічого не зрозуміє і може пов’язати свій страх не з калюжею на підлозі, а саме з туалетом. Намочіть папірчик в калюжу, покладіть її в котячий туалет і віднесіть (спокійно, без криків і злості) туди кошеня - воно само про все здогадається! 
Якщо доросла кішка раптом «забуває», де в неї туалет, - це серйозна причина занепокоїтися її здоров’ям: саме так часто коти сигналізують про те, що в них щось болить!

3. ПОВЕДІНКА
Карати кошеня (як, зрештою, і дорослого кота) можна, лише впіймавши його безпосередньо на місці злочину. В іншому випадку кіт не пам’ятатиме, що зробив «не так», і покарання абсолютно нічого не дасть, окрім стресу тварині і Вам. Для покарання/ відучування від шкідливих звичок можна застосовувати «пшикалку» з водою, газету або пантофлю. Ефективний спосіб - у прямому сенсі пошипіти на Ваше кошеня. Однак найліпше для корекції поведінки кішки застосовувати метод «пряника» - хвалити і пригощати за правильні вчинки.

4. КАСТРАЦІЯ

Перед кожним господарем рано чи пізно постає проблема: що робити з природним статевим потягом кота / киці? Відповідей може бути декілька:
1.В'язки - зазвичай це стосується лише породистих тварин - запланованого народження кошенят з родоводами.
2.«Нехай погуляє!» - зазвичай стосується котів, яких господарі відпускають на вулицю - саме завдяки таким «турботливим господарям» на світ з'являються тисячі нових бездомних тварин.
3.«Нехай терпить!» - цим Ви завдаєте непоправної шкоди здоров’ю тварини. Якщо дозволяти кішці чи котові «кричати», то це негативно відобразиться не лише на Ваших нервах, але й на гормональному фоні тварини, а відтак і на його здоров’ї загалом.
4.Гормональні препарати - проблема застосування цієї групи препаратів - стероїдних статевих гормонів, прогестагенів (Контрасекс, Антимяу, Сексбар'єр тощо) - полягає у тому, що вони впливають на всі органи загалом. Як у самок, так і в самців ці препарати призводять до неконтрольованих наслідків - гормональних зрушень, які в подальшому є причинами важких захворювань статевої системи (ендометрит, піометра), злоякісних пухлин, потворств серед потомства тощо.

5. Кастрація/стерилізація - другий після планових в’язок припустимий крок. Це - хірургічне видалення статевих органів (сім’яників у котів і яйників у кішок) або порушення їхніх репродуктивних функцій. Якщо у вас не породиста кішка, якщо Ваша тварина не має породної вартості (що жодним чином не означає що вона не дорога для Вас!), якщо Ви не плануєте появу на світ кошенят, якщо Ви не знаєте, кому віддати кошенят, якщо Вам дороге здоров’я Вашої улюбленої тварини, Вам необхідно каструвати/стерилізувати її. Такого висновку дійшли мільйони господарів котів, фелінологів і ветеринарів в усьому світі.

5. ЗДОРОВ’Я
Паразити - не тільки бридкі, але й небезпечні для здоров’я кішки. 
Сучасні фармацевтичні засоби дозволяють повністю від них позбавитися.
Від бліх краще користуватися краплями на холку чи спреями (Фронтлайн, Фіпроніл, Стронґголд, Больфо тощо), які продаються у ветаптеках. Неприпустимо вдаватися до «дідівських» рецептів - є ризик отруєння! До протиблошиних нашийників слід ставитися обережно - в котів часто виникають на них алергічні реакції.

Проводити дегельмінтизацію (гнати глистів) треба регулярно - раз на 3-6 місяців, навіть, якщо тварина не виходить на вулицю. Не можна брати для цього людські медикаменти! Перед тим, як дати тварині препарат, уважно розрахуйте дозування!

Увага! Уявлення про так званий «лишай» як невиліковну хворобу і показ до умертвіння тварини вже давно не відповідає дійсності! По-перше, проблеми зі шкірою можуть мати не лише грибкове походження, а по-друге, звернувшись до ветеринара, Ви у більшості випадків зможете швидко вилікувати свого улюбленця сучасними ефективними засобами.

Медичні параметри дорослої здорової кішки: 
температура тіла - від 38 до 39◦С, 
пульс - 100-120 ударів на хвилину, 
частота дихання - 20-30 дихальних рухів на хвилину, 
статева зрілість - 5 -12 місяців, 
тривалість життя - 15-20 років.

Загрози:
Крім вірусних захворювань котів підстерігає багато інших небезпек.

Вільний вигул у місті - Ви ризикуєте втратити улюбленця назавжди, не допускайте цього!
Вікна без сіток - розповіді про те, що кішки завжди успішно приземляються на чотири лапи - міф! Щороку тисячі котів отримують серйозні травми або гинуть, вистрибнувши з відчиненого вікна або балкона, адже рано чи пізно хижацький інстинкт (пташка полетіла!) переважує страх висоти.

Пральна машина - таке тепле і затишне місце! Перед тим, як ввімкнути пральку, перевірте її, бо вже не одну кішку спіткала передчасна смерть при ввімкненні пральної машини.

!!Новорічні прикраси!! - якщо у Вас вдома живе киця, не прикрашайте ялинку «дощиками». Якщо тварина проковтне їх (це ж стосується будь-яких мотузок, шнурків і ниток), вони можуть заплутатися у її кишківнику, спричинити болі, ушкодження кишківника, а нерідко й смерть. Якщо ви побачили, що у Вашої кішки спереду або ззаду стирчить кінчик нитки, у жодному випадку не тягніть за нього! Ви можете завдати тварині внутрішніх ушкоджень. Негайно несіть кота до ветеринара!

Побутові хімічні засоби - для кішок особливо небезпечні, оскільки кішки мають звичку ретельно вилизуватися: походять мокрою підлогою, а потім вилизують лапи, і при цьому ковтають засіб, який ви використали для миття підлоги. Надзвичайно небезпечними є також засоби для чищення унітазів, які кріпляться безпосередньо в унітазі, з якого, можливо, Ваша кішка, коли Ви цього не бачите, п’є воду.

Ліки - ніколи не намагайтесь лікувати кішку самостійно і давати їй «людські» ліки, просто зменшуючи дозу. Людські ліки можуть бути смертельно небезпечні для кішки (серед іншого - аспірин, парацитамол, альбуцид, рицинова олія. Токсичними є також такі складники деяких ліків, як ацетамінофен та ібупрофен). Препарат має призначити ветеринар!

Ветеринарна допомога: Багато захворювань у котів (а особливо у кошенят!) проходять дуже стрімко, тож при перших ознаках нездужання слід негайно звертатися до лікаря!

Вакцинація: Найкращий спосіб запобігти багатьом хворобам. Вам достатньо лише 1 раз на рік зробити щеплення від сказу, панлейкопенії, каліцивіруса, ринотрахеїта. Зараз є багато полівакцин, у яких включено все. Вакцинувати потрібно, навіть якщо Ваш улюбленець не виходить на вулицю. Ризик захворіти на інфекційні хвороби є завжди - адже віруси можна занести разом з болотом на взутті.

Львівське товариство захисту тварин: Максим 067 967 23 28
Ольга 097 594 92 84
Тереза 093 65 8585 7
Ветеринари: Олена Борисівна Яцковець 067 56 273 56
Тарас Гудима 067 99 56 102

http://forum.ua-vet.com/viewtopic.php?f=66&t=21576

догляд, інфо, коти, лікнеп, лінк

Previous post Next post
Up