sex and the city, hancock, no one messes with zohan, mamma mia!, indiana jones, 27 dresses, american

Jul 14, 2008 12:00

Moi.

Mul on taas tää olo. Tää friikki olo, jost en tiiä miten pääsen yli tai ali tai läpi. Johtuu ehkä tosta kahvista.

Juliast on tullu ihana. siit on tullu ihan mielettömän ihana. siit on tullu mulle jotain liian tärkeetä. Oltiin viimeviikol ti-to sunny coastilla nanan ja papsin luona. Oltiin ke julian kaa (julian kolmas, mun tokakerta) Big Pineapples. se on sellain iiiso ananas viljelmä mesta. ne ananakset kasvaa maassa! tai ne on istutettu maaha. ja sit siel on sellain megaiso ananas, jonka sisään voi mennä käppäilee ( jooei. se ei ole oikea. :D) ja sit siel on sellain juna, joka kiertää sen farmin ympäri, ja siit voi hypätä pois ja mennä ruokkii kengui ja koaloit. ja tietty siel on farmi, missä julia ja mä vietettii varmaa tuhat tuntia.


  
  


Julia oli niin söpö ku se piti sylis marsuja ja ruokki jtn eläimii, joiden nimee mä en tiiä. :D ja tietty se oli hirmu vakavana ku kerroin sille, et dingot ei oo samalaisii koirii ku harriet ( mikeyn ja katien koira. julian sedän koira siis..) :D harriet on sellain sentti x sentti söpö, paljon nuoleva koira. :D haha. no anyways, julia oli niin megasulonen ja fileis ja maailman tottelevaisin. 
meist on tullu sika hyvät frendit ja mul on (tiiän, pelottavaa) oikeesti sika kivaa sen seuras. joo, se on kolmevee. oon vihdoin löytäny henkisen ikäni. eimut oikeesti. siit on tullu mulle ku oma sisko.

se herättää mut aina juoksemal mun huoneesee, huutamal :" wake up!!!" ja sit se hyppää mun sängylle, antaa halin ja pusun ja alkaa pomppia ja hyppiä. se on niin ihana.
Tänä aamul nana oli tääl, ku paulinel oli lääkäri. sit katottii julian kaa monsters leffaa ja julia istu mun sylis ja oltii kummatki sika fileis niist tyypeist siin. nana sano, et sul tulee kuule ikävä näit lastenohjelmii ku lähet.. sit pauline sano,et ne ostaa mylle wiggles dvd:n ja muut. :D haha. sit julia kysy, et miks mulle tulee ikävä niitä.. en vastannu ja sit se kysy, et tuleeks mun ikävä wiggles-showta.. sit pauline sano, ekan kerran julian kuullen, et marika lähtee kotiin muutaman kuukauden päästä. ää. se oli kamalaa. sit julia kysy :" will you come back?" sanoin, et joo, someday. :( sit se kysy, et tuunhan mä takas, samallail miten nana aina tulee takas.. eli joka viikko.. pauline sano, et marika tulee jonain päivänä ja ehkä ne tulee joskus kattomaa mua suomee. oi ei. se oli ihan hirveetä. 
sit pauline ja nana oli lähös sinne lääkärii ja nana sano julialle, et 
n: give me hug.. but you must be careful cos nana is old. (ku julia hyppi ja pomppi sohval ja se hyppäs nanan sylii)
j: " why are u old?"
n: " cos when you are growing up nana's getting old in the same time"
j: " will you die?"
n: " hmnn...yes. someday i'll. but hopefully when you are as old as mom's now. so it takes long long long long long time before i die."
j:" but i dont want you to die. then i wont see u anymore.. (sobs). nana im sad. i dont want you to die."
n: " i wont die soon. dont worry darling."
j:" when you're dead will you come back? will you grow up again?"
n:  "hmn.. yes, ill come and give u a big hug! dont worry sweetheart"
j: " nanaa.. im sad. dont want you to die like grandpa died.."

huh. selitä kolmevuotiaalle kuolemast. sit nää lähti ja jätti mut vastaamaa kysymyksii, miks ihmiset kuolee. :D

mentii viime ke nanankaa juustokakulle ja kaakaolle/ teelle meijän puolimaratonin kunniaks. tarjosin (tosin pitkän riitelyn jälkeen :D)
oli megahyvää.
olin to shelleyn ja muidenkaa dreamwolrdis. oli hupaa! makso vaa vitusti! ja jonot oli megapitkät ku oli school holidays.
pe olin kerstininkaa ulkona. hehe. mentii johonki pikkuirkkupubii, joo ei ollu mikää upein. :D oli kivaa.
la mentii leffaa k kaa. käytii kattoo hancock tai joku tollain, mis on will smith. sika hyvä!! sit kerstin otti kuvan, ku kaivan will smithin nenää ja teen kung fu pandan kaa kungfu liikeen. voin ehkä liittää joskus kuvia. :D ja eilen sunnuntaina oltii china townissa. siel ei ollu oikein mitää ja me kummatki oltii liioteltu pukeutumisenkaa, ku ikkunast ku katto, niin ulkon oli kylmä, mut jumalauta ku oli kuuma!

tänää pitäs käydä muka lenkil. oon kamala porsas nykyää. nykyää? haha. siis isompi ku ennen.

jessi ää jessi! arvatkaa mitä se ihanuus teki!! viime pe, olin megaväsyny aamul ja julia oli "olenylienerginenlapsi"-tuulel ja olin just joutunu melkein nujertaa sen ennenku sain sen istuu sen istuimes, et sain sen vyöt kii. no sit peruutin ulos autotallist ja postilaatikost paljastuu ihan megaiso paketti! oltii juliankaa kummatki sika fileis ja julia oli salee, et se paketti oli sille! ja se oli MULLE. ja arvatkaa hei mitä oli sisäl. namnamnam. no kaks ihan megaisoo namipussii ja ainaki viis lakuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!! mä olin niin taivais. ää.. ihana pässi! onneks julia ei edes suostunu maistaa lakua, koska se kuulemma:" it looks like a poo. yak" ok, fine, en tarjonnu toista kertaa =) mut sit saatana se oikei pyys et saa maistaa mun värikkäit eläin karkkei mun aarrearkkupussist. perkele ku se viel tykkäs.ylläri et se taas tykkäs tietty mun lempparist! ja tidiid. kaikki oli syöty saman päivänä. hehe. kjehe. seuraavaks mulle vois lähtee kuntopyörän tai juoksumaton. toivon saavani yhtä suuret inspikset.

mennää huomen paulinekaa kattoo mamma mia! nana ryntäs mun huoneesee, kysy oonks nähny sen ja ku vastasin et en, niin sen kasvoille kohos iso hymy ja se sano, et sika hyvä. mä ostan sulle ja paulinelle liput. mä beibisittaan juliaa ke ja te meette kattoo sen. teijän on pakko nähä se! se on niin hyvä!
hahah. tästä tuliki mieleeni. sain lukiolaisten kirjakaupast pari leffalippuu niil pisteil. sit annoin ne äitille ja iskälle, ku tulin ite tänne. sit kysyin eilen iskält et onksne käyttäny ne, niin se sano ettei viel, mut et ne on menos kattoo indiana jonesin. kysyin sit, et kuinkas fileis äippä on täst leffast. sit iskä sano, et äiti oli sanonu, et no mielummin se jonesin menee iskänkaa kattoo ku "jonku sinkkuelämää " leffan..sit sanoin, et sinkkuelämää leffa oli ihan törkeen hyvä! sit iskä sano, et no ehkä sun ikäselles.. kerroin et nanaki on käyny kattoo sen ja sano et se on sika hyvä. :D " minkäslainen isoäiti se nana oikeen on?" hahaha. törkee.

whale watching next weekend. jej. cant wait! 
ti-to nanalle. mulle se meinaa biitsiä. jesjesjesjesjesssss!
i finished harry potter today. tapoin harry potterin tänää. :D

mun elämä

Previous post Next post
Up