Спадщина. Волсвин. Церква Воздвиження Чесного Хреста. 1864. Експедиція 2019 року.

Jul 06, 2020 22:11

У селі Волсвин колись стояв монастир отців Василіян, заснований у 1628 році Іваном Остророгом, воєводою познанським, а також - жіночий василіянський, в посіданні яких були три невеликі церковці: Воздвиження Чесного Хреста, св. Юрія та Введення Пр. Богородиці. У 1796 році монастир ліквідували, а його церква стала парафіяльною.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.



Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html




















Парафія села Волсвин завжди була греко-католицькою. У 1864 році замість старої збудована чинна дерев'яна церква. Волсвинська парафія була самостійною до 1910 року. До 1946 року парафію обслуговували отці Василіяни. Згодом доїжджали священники з села Яструбичі (до 1920 року) і з м. Кристинополя (1920 - 1939 роки).






















Церкву зачинили та перетворили на колгоспний склад у 1947 році, тому будівля до 1989 - прийшла в сильний занепад.
До середини 50-х років, попри те, що церква була закрита вірні збирались на Богослужіння у свята і неділі до церковці, відправу провадив місцевий дяк, а всі духовні потреби відправляли підпільні греко-католицькі священники в приватних оселях вірних за закритими фіранками та вартою надворі.



















Найбільше потрудився в часи підпілля отець Мар’ян Чернега і сестра Пахомія, уродженка села Волсвин, яка і проживала тут в селі до смерті. Вона була зв’язковою між вірними парафії та священником.
Громада постійно старалася відкрити церковцю, яка на той час була радгоспним складом. 25 грудня 1988 року церква була відкрита, як російська православна церква і була відправлена перша Служба Божа священником РПЦ села Волиця Ярославом Біленським.
















26 лютого 1989 року старанням вірних до села переїхав священник Василій Дубецький, який є парохом села до цього часу. В селі було дві громади УГКЦ і УАПЦ. На Різдво 2000 року громади з’єднались в одну греко-католицьку церкву.
Парохом залишився отець-мітрат Василій Дубецький. Зовні востаннє святиню оновлювали в першій половині 2010-х років.



















Церква стоїть на околиці південної частини села, в кінці вулиці. Будівля за конструкцією тризрубна, стоїть на цегляному підмурівку. З часом отримала численні прибудови: до вівтаря дві ризниці (південна великих розмірів, до неї від заходу додали ще якусь добудову), до бабинця від заходу рівноширокий присінок, з півночі на всю довжину, очевидно, господарське приміщення.
















Галина Терещук. Кадило, знайдене у землі, належало монахам до підпілля УГКЦ


Широке піддашшя навколо храму особливо видовжили при південній стіні бабинця і нави - таким чином утворили криту галерею, де стояли лавки. Стіни будівлі вертикально шальовані дошками тільки під опасанням, вище нього, як і раніше, все оббито бляхою. На дерев'яних стінах декілька образів, а найбільший на якому зображено Воздвиження Чесного Хреста висить над головним входом у церкву.






















Наву традиційно завершує великий світловий восьмерик, накритий банею, увінчаною ліхтарем з маківкою. Подібні ліхтарі з маківками влаштовані на гребенях дахів бабинця та вівтаря. На південь від церкви є дерев'яна крита дашком проповідниця та багато лавочок для тих, хто не помістився у церкві. Мурована стінового типу дзвіниця збудована у 1898 році. На даний час старанням і коштом громади села Волсвин ведеться будівництво нової церкви.

І. Синкальський. 1992


2010. Віктор Громик.


десь ті же роки. фото з krystynopol.info


Велика подяка Наталії Мельник за допомогу в підготовці та проведенні цієї зйомки.

Джерела:
http://decerkva.org.ua/volsvyn.html
https://map.ugcc.ua/view/3280-tserkva-vozdvyzhennya-chesnogo-hresta-s-volsvyn-lvivska-oblast
https://www.radiosvoboda.org/a/29465471.html
https://krystynopol.info/tserkva-vozdvyzhennya-chesnogo-hresta-2/

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:

Patreon 
Twitter

Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні


та



хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

ну як то, так =))

P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>>
and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.

Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.

дерев'яна церква, Львівщина, дерев'яна архітектура, погляд з землі, погляд з небес

Previous post Next post
Up