Спадщина. Великі Грибовичи. Храм Косми і Дем'яна. 1897. Експедиція 2017 року.

Jul 05, 2017 14:58

Великі Грибовичі віддалені 8 км на північ від Львова і 2 км на захід від Дублян. Знаходяться при автомобільній дорозі державного значення М-09, Тернопіль - Львів - Рава-Руська.
Перша згадка про село в історичних документах відноситься до 1440 року.
У податковому реєстрі 1515 року в селі документується шинок і 12 ланів (близько 300 га) оброблюваної землі.
Спочатку у Грибовичах була дерев’яна церква, муровану збудували в 1897 році біля неї.





Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.



Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.

Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html













Архітектор Василь Нагірний, український просвітник та громадський діяч тієї доби, хоча і спеціалізувався на проєктуванні дешевих храмів, завершив типову трибанну церкву надзвичайними неовізантійськими куполами.
















1767 року до Грибовичів перенесли іконостас з Успенської церкви Львівського братства. Коли перебудовували церкву, старовинний іконостас зберегли, перенісши до нової святині. Ці реліквії збереглися до нашого часу.













Іконостас грибовицької церкви - одна з найстаріших та найцінніших пам’яток сакрального мистецтва України, виконаний галицькими митцями Федором Сеньковичем та Миколою Петрахновичем п’ять століть тому, переживши не один храм, прикрашає це незвичайне село.















Традицію жертводавців для церкви у Грибовичах започаткував Григорій Качор ще на початку XX століття. Для грибовицької церкви він придбав люстру - “великий павук” і проповідальницю. У 1904 році Григорій Качор побудував у селі каплицю. Щороку на свято Воскресіння Христового в каплиці служиться літургія.
















У 1997 році урочисто відзначено столітній ювілей церкви.















На початку 2000-х років у храмі святих Косми і Дем’яна почалась реставрація. Завдяки парафіянам, спонсорській допомозі Дмитра Даньківа та відданій праці Романа Яремка, Володимира Василини, Ярослава Содоми та інших вдалося провести багато робіт для відновлення храму.
















4-5 травня 2006 року у грибовицькому храмі відбулася наукова конференція під керівництвом доктора богослов’я, ієромонаха Севастіана Дмитруха “Збереження та порятунок сакральних пам’яток Галичини”. Учасниками конференції були українські та закордонні науковці, зокрема, з Польщі, Словаччини, Угорщини.













Погляд на останок




Джерела:
http://wikimapia.org/20137506/uk/Церква-святих-Косьми-і-Дам-яна
http://sokaleparchy.org.ua/index.php/2009-06-02-08-03-45/parafii/1114-dublianskyj
https://uk.wikipedia.org/wiki/Великі_Грибовичі

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:

Patreon 
Twitter

Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні


та



хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

ну як то, так =))

P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>>
and support us!

P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.

Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.
Previous post Next post
Up