Спадщина. Сусіди. Ojcow. Zamek w Ojcowie (Ойцув. Ойцувський замок) (PL)

Jun 08, 2017 14:55

Оригинал взят у dimon_porter в Ojcow. Zamek w Ojcowie (Ойцув. Ойцувский замок) (PL)
2/12. Другою зупинкою на маршруті "Стежка Орлиних гнізд" є замок в Ойцуве.

Ойцувскій замок знаходиться на скелястій вершині долини річки Пронднік, на території Ойцувского національного парку. Ця місцевість в Малій Польщі називається Краківсько-Ченстоховською височиною, яка представляє собою вапняковий кряж (гряду), що сформувався в Юрському періоді.




Замок був побудований за часів польського короля Казимира III Великого, як частина оборонної системи торгових шляхів з Кракова до Великопольщі (район & bdquo; Орлиних гнізд & rdquo;). Замок почали будувати в 1354 році і завершили в 1370 році.



Згідно з переказами, король назвав замок & bdquo; Ойцец & rdquo;, що означає & bdquo; Батько & rdquo;, в пам'ять про те, що його батько, Владислав Локетек, ховався в тутешніх печерах від ворогів, коли боровся за краківський престол. Король з невеликим загоном, переслідуваний ворожим військом, сховався в печері. Причому він зробив це настільки майстерно, що вороги так і не зрозуміли, куди поділася королівська рать.



Тоді ж король призначив старостою форту і навколишніх земель шляхтича на ім'я Заклик. Близько 1385 року польський король Владислав II Ягелло передав замок і чин старости Яну з Кожкви за 500 гривень (приблизно 100 кг срібла) з правом викупу. Ян з Кожкви був сином (або онуком) першого старости Заклика.



Після смерті Яна, Петро Шафранець & ndash; власник замку Пескова Скала & ndash; взяв зобов'язання старости на себе. У XV-XVI століттях Ойцув побачив багатьох ясновельможних власників. У їх числі були Ян Бонер, володар Огродзенеца і, навіть, королеву Бону Сфорца Д & rsquo; Арагон. Вона була господинею Ойцува 20 років & ndash; з 1536 по 1556 рік.



За часів шведської навали в 1655 році шведи використовували замок як склад харчів та зброї. Замок серйозно постраждав, але потім був частково відновлений і приймав останнього короля Польщі Станіслава II Августа Понятовського, коли той здійснював поїздку по гірським районам.



На рубежі XVIII & ndash; XIX століть і, особливо, після поділів Польщі, Ойцув занепав. До 1820-х років замок остаточно занепав, і значна його частина в 1829 році була розібрана тодішнім власником.



До наших днів збереглися воротная вежа (знову відбудована, де тепер знаходиться каса) і могутній 8-гранний Донжон (відновлений, тепер там знаходиться виставка присвячена історії замку) і фрагменти житлових будинків.



Біля підніжжя замку розташована римсько-католицька дерев'яна каплиця & bdquo; На Воді & rdquo; або Каплиця святого Йузефа Трудівника. Кажуть, що над водою її побудували тому, що на тутешніх землях імператор Микола II (з 1846 до 1918 року дана територія входила до складу Російської імперії) заборонив будувати об'єкти релігійного культу. Поляки ж в черговий раз показали своє вміння обходити заборони.



Каплиця святого Йосипа Трудівника була побудована в 1901 році на місці колишніх цілющих купалень, на підвалинах прямо над руслом річки Пронднік. Каплиця побудована в так званому & bdquo; швейцарсько-закопанському & rdquo; стилі дерев'яної архітектури. Ажурна вежа споруджена в & bdquo; альпійському & rdquo; стилі. Внутрішній інтер'єр відноситься до модного на початку XX столітті & bdquo; закопанскому & rdquo; стилю.



Каплиця діюча і відкрита для публіки по неділях і святкових днях в період між службами.



Замок з неба


план замку


Вид на руїни замку в 1787 році на акварельного картини Зигмунт Фогель


та трошкі відео про замок

image Click to view


Джерела:
ojcow
kaplica_na_wodzie
zamki.pl
youtube.com
podrozniccy.com

Previous post Next post
Up