Учора довелося пояснювати, чому я вважаю, що в Україні все ще далеко не добре. Звичайно, виклала весь кепський набір: південь-схід; Росія; праваки (традиційні цінності і все супутнє); економіка; зміна прізвищ на посадах != зміна чогось по суті, зміна верхівки != подолання глибинних проблем; бандитизм і мародерство у загальному хаосі; те, що нинішня влада робить настільки антиюридичні речі, що ті ж судді вже явно пишуть заяви до Євросуду; нічого не розслідувано і т. д.
А на завершення я сказала про те, про що я думаю вже бозна-скільки. Посттравматичний стресовий розлад. На відміну від решти побоювань, тут немає варіантів може бути, може не бути. Я бачила, на щастя, не так багато людей з цією проблемо, але значно більше, ніж мені хотілося б, тому знаю, про що кажу: сотні тисяч людей із таким розладом - це насправді страшно.
Оскільки за останні кілька днів на цю тему почало і без мене з'являтися багато чого, а я далеко не спеціалістка, я назбирала цитат і посилань щодо ПТСР та навколо нього; трохи додаю від себе.
Також: нав'язливі спогади, фантазії, уявлення про пережите, що постійно повторюються, нічні кошмари, пов'язані з психотравмуючою подією, що постійно повторюються, спалахи негативних емоційних станів, спровокованих якими-небудь подіями, що асоціюються з обставинами <<події>>, прагнення уникати будь-яких думок або ситуацій, які пробуджують спогади про травму, нездатність відтворити в пам'яті основні, важливі елементи травмуючої ситуації, помітна втрата колишніх інтересів і захоплень, відчуття відчуженості.
Додам від себе. 1. ПТСР може бути відкладеним. Навіть якщо зараз ви дивуєтесь тому, як спокійно все перенесли, це, на жаль, не значить, що воно вас не дожене за місяць чи навіть пізніше. 2. Пост-травматичне коріння можуть мати розлади здоров'я, на перший погляд не пов'язані зі стресом - усяка психосоматика. Йдеться зовсім не тільки про очевидні негаразди з серцем, тиском і т. д. Запросто може загостритися якась хроніка, може затягнутися щось на кшталт бронхіту. Збій менструального циклу також може бути наслідком стресу. 3. Є чимало симптомів не психологічного (якщо так можна висловитись) характеру. Крім того, що перераховано вище, це ускладнення дихання (бракує повітря), втомлюваність (не можу піднятия сходами). Поганий дзвіночок - коли "все валиться з рук", наприклад, ви часто б'єте посуд, перекидайте склянки і т. д. Це нерідко свідчить про те, що у вас тремтять руки. 4. Те, що ви безпосередньо не брали участі у бойових діях, не значить, що у вас не може бути посттравматичних розладів! Цілком зрозуміло, що тим, хто ці дні займався переважно переглядом новин, може видаватися, що соромно думати про себе, коли в лікарнях стільки поранених, і коли стільки знайомих бачили всі ті жахи вживу. Я зараз спостерігаю, що робиться з українцями, які живуть далеко від України (як і я сама) - весь набір. Якщо вам ніяково клопотатися за себе - подбайте ще раз про загальну користь. Народ із в'єтнамським синдромом - то страшно.
Будьте уважні до себе та до своїх близьких. Дослухайтесь до себе, приглядайтесь до них.
Будьте обежними та дбайливими у спілкуванні: зараз невдало підібраний вислів чи недоречно піднята тема може завдати значної шкоди. Не ображайтесь, якщо чиїсь реакції здаються неадекватними вашій поведінці.
Звичайно, слід, за можливості берегти себе від усього, що безпосередньо шкодить здоров'ю. Не переохолоджуватися, нормально харчуватись, відпочивати, займатися фізичною активністю. Не зволікаючи, звертатися до терапевта чи інших лікарів.
Але якщо ви бачите, що симптоми ПТСР не зникають чи посилюються - будь ласка, відмовтеся від притаманної нам незвички до психологів. У тому, щоб звернутися до психолога (ба навіть до психіатра) немає нічого страшного чи ганебного. Якщо соромитися відволікти лікаря на те, що здається вам дрібницею, можна згодом "відволікти" багатьох лікарів на значно довший час. Якщо вам здається, що допомога потрібна вашим близьким, дізнайтеся, куди можна звернутись: більше шансів, що скористаються конкретною порадою, ніж простим "сходи до лікаря".
2. Пункти психологічної служби Майдану. Станом на 26 лютого: КМДА, Український дім, Трьохсвятительська 7, Мак-Дональдс на Майдані. Досвідчені кризові психологі та психотерапевти.
4. Могилянка: "Києво-Могилянська академія відкриває постійно діючий психологічний кабінет для людей, які пережили травмуючу подію. Перш за все: Студенти, які потрапили в ситуацію, що становила загрозу вашому життю, або життю близьких. Медики та волонтери, які надавали першу медичну допомогу пораненим. Журналісти, які стали свідками насильства над іншою людиною. БЕЗКОШТОВНА КВАЛІФІКОВАНА АНОНІМНА психологічна консультація ВИКЛЮЧНО за попереднім записом ТЕЛ. 066 0 30 40 20 Богданов Сергій Олександрович, психотерапевт, Dr.scient.med, співробітник НАУКМА або 044 463 71 13, Бондаренко Наталія Борисівна, психолог НаУКМА.
Якщо у вас є зауваження, доповнення чи інші хороші посилання, пропонуйте в коментарях.