Ви ніколи не помічали, що батьки після народження дитини з нетерпінням чекають першого слова від маляти. При чому мами чекають, шоб перше слово було саме "мама", ссилаючись на те, що вони стільки багато часу разом проводять разом з дитиною на відміну від тат (думаючи при тому, шо їх дитинка любить їх більше). Батьки ж в свою чергу хочуть, шоб перше слово було "тато" і подумки кажучи "мене синок/донька більше любить", коли таке трапляється, з гордістю каже вголос до жінки: "Чула, шо дитя сказало?" )))
Насправді, коли дитина вимовляє свої перші звуки та склади, вона не особливо задумується над тим, яке ж перше слово їй сказати: у підримку тата чи мами))) З точки зору психолінгвістики, слово "мама" є набагато легшим для вимови. Звук "м" - сонорний, тобто при його вимові голос переважає над шумом. Це легше для немовляти... До того ж, звук "м" - губний за місцем творення. А оскільки дитина з народження розвиває цей мовний апарат, коли п.є молоко чи ше шось з соски, то це знову ж таки найлегше для неї...
До речі звуки "п" та "б" теж є губними, тому інколи діти також вимовляють спочатку "папа" чи "баба". Але оскільки ці звуки творяться більше за допомогою шуму ніж голосу, то для дитини це трохи важче... Тому, як правило "мама, первое слово, главное слово в каждой судьбе...". Ой, шось на рекламу потянуло)))
А ще я зрозумів, шо кожна маленька дитина, яка вчиться говорити - це лінгвіст! Бо оволодіння дітьми мовою не зводиться до запа.ятовування слів. В підсвідомості дитина засвоює не лише слова, а й правила їх створення та вживання (а це ж мовний аналіз). Тобто дитина запам.ятовує моделі, за якими створюються слова. Іноді, в результаті цього ми отримуємо якусь кумедну фразу. З книги К.І. Чуковського "З 2 до 5":
- Мама, у меня на пальце царап!
- Не царап, а царапина.
- Это у Муси если, - царапина, а я мальчик! У меня царап! (дитина намагається підібрати слово чоловічий рід)
- Почему ты говоришь: ногти? Ногти у нас на ногах. А которые на руках - это рукти. (дитина бачить невідповідність значення і форми і намагається вирішити "проблему")