Там хата білена, й осніжені каштани,
і місяць, наче сторож, ходить коло хати.
Це не сторінка з давнього роману,
це спомин хлопця, що не вмів кохати.
Мов дві гілки ліщини, розійшлись дороги,
і вечір сині тіні кидає на воду.
Окремо в бурях пристрасті й знемоги
п'ємо життя печальну насолоду. (Антонич)
Click to view
Цього року до «Джаз Безу» приєднались лемківське село Новиці (тепер територія Малопольського воєводства у Польщі) де народився Богдан-Ігор Антонич. 12 грудня, вшановуючи Рідну Землю Поета, у Новиці джазував львівський «ShockolaD».
Зранку Shockolad виїжджає на Новиці, село Антонича, тепер це територія Польщі, тепер Антонича визнають українським поетом. Сніг замітає дороги, машини, людей і навіть митників. Завдяки снігу, невиспаності після концертів, а може через наближення свят втрачалось відчуття часу, не завважилось перетину кордону і міцніла впевненість, що пригода тільки розпочалась.
ЗИМА
Кравці лисицям хутра шиють,
вітри на бурю грізно трублять.
О Боже, стережи в завію і людські, і звірячі кубла.
У сто млинах зима пшеницю
на сніг сріблясто-синій меле.
Назустріч бурі ніч іскриться,
привалюючи небом села.
У Новицях на гурт чекали: фантастичний концерт на растаманському сквоті, аплодисменти хіпанів, художників, чиновників, старі лемківські хати, «ніч на Андрія», ранкова Служба Божа українською мовою в столітній церкві в якійсь колись правив батько Богдана-Ігора Антонича та краєвиди, котрі змалку бачив «дітвак із сонцем у кишені».
ХАТИ
Хати, немов гриби червоні,
ростуть під вітром буйновійним.
У черепицю дощ задзвонить.
Моє село, ти ще спокійне?
По давніх війнах, що минули,
в лісах багрових виють лиси.
Ще люди заграв не забули,
знов над селом комета висить.
В ріці дівчата сонце миють,
прийшли над воду вільхи рядом.
Тут орють від століть,
тут сіють і бунтарів карає влада
Новиці зараз налічують близько 50 старих лемківських осель, тепер задбаних поляками: простими селянами, представниками андеграунду всіх штибів, митцями та чиновниками. Сюди, як на паломництво приїжджає польська «богема», щоб вимкнути мобільні, забути ноутбуки і знову відчути себе просто «людиною». Білі квіти впали заповідь майбутніх січнів; перший раз тоді поцілувала землю вічність. Як розповів веселий і гостинний господар Болек (басист і вокаліст ще одних учасників концерту гурту «Nowica 9») в цій хаті жив і творив Jan Szymczyk, один з останніх великих лемківських музикантів. Зараз його справу продовжили «Nowica 9» , які приїхали сюди з Сілезії. Гурт грає музику душі, не дотримуючись чітких стилів, займається самовдосконаленням в усіх напрямках: проводить воркшопи, співпрацює з акторами та митцями, співорганізовує велику кількість творчих акцій, котрі відбуваються у селі. (Сайт гурту«Nowica 9»: www.myspace.com/nowica9 ) Замовкли голоси охриплі, і спокій крила розпина, і північ зерна маку сипле, та не для тебе тишина.
Стара лемківська хата набилася людьми по різьблені сволоки, саме тими людьми, що були потрібні, це був один із найбільш незвичних і найбільш вдалих концертів. Ніч на Андрія найкраще підходить для ворожби, що вона наворожила «Шоколадам» побачимо невдовзі. Зранку - Служба Божа у греко-католицькій церкві. В селі залишилось тільки дві українські родини, але місцеві поляки відспівують всю літургію - українською , за старим обрядом… Присутність духу Антонича в Новиці так само відчутне, як і присутність села в його поезії. Сподіваємось ця акція сподобалась Богдану-Ігорю.
П.С. 1 Зима, джаз і пригоди «Шоколаду» тривають. На зимові свята відбудеться їхній наступний проект - спільно із «Дзиґою» 15 січня у Львівській Філармонії відбудеться концерт «Щедрий вечір з добрим джазом». Не втрачайте нагоди почути свято. Сторінка «ShockolaD»:
www.myspace.com/shockolad П.С. 2 Ніщо не минає намарно. Земля тримає свою енергетику - Новиці останніми роками стали місцем мистецьких мистецьких акцій, котрі влаштовує „Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy”: театральний фестиваль Spotkania Teatralne INNOWICA, виставки світлин та живопису, концерти та майстер-класи… (Більше інформації про мистецькі акції в Новицях: www.nowica.art.pl) І на завершення: для доброго настрою перед святами!
КОЛЯДА
Тешуть теслі з срібла сани, стелиться сніжиста путь. На тих санях в синь незнану Дитя Боже повезуть. Тешуть теслі з срібла сани, сняться веснянії сни. На тих санях Ясна Пані, очі наче у сарни. Ходить сонце у крисані, спить слов'янськеє Дитя, їдуть сани, плаче Пані, снігом стелиться життя.