Дуже цікава версія.
Оригинал взят у
igordaily в
Звідки взялися козаки? Походження козацтва для мене залишається таємницею. Те, що я чую з «наукових» джерел, схоже на теорію самозародження життя - десь там, у первісному історичному бульйоні, зародилися козацькі… загони (а по суті, нам натякають - банди), потім вони об’єдналися у єдине запорозьке військо.
Можливо, так і було. Але надто вже штучною, притягнутою за вуха виглядає теорія про те, що такий потужний рух зародився на рівному (і у прямому, і у переносному значенні) місці. Козаки з’являються як прекрасно організована, агресивна сила, оснащена, загалом, найсучаснішими видами озброєнь. Більше того, що для мене загадково - це суто морського типу військова держава (ну майже держава).
І отут я бачу можливу відповідь.
Звідки взялося у глибоко рівнинного, як нам розказують, сухопутного українського етносу такий супер-флот, котрий за часів Сагайдачного регулярно перемагав ескадри Туреччини, однієї з наймогутніших наддержав того часу?
От приміром, кримські татари, котрі жили на берегах Криму - чому у них не було такого чудового флоту, який був у запорожців, хоча, задавалось, сприятливих історичних умов для цього у татар було на порядок, на два порядки більше? Запорожці були затиснуті у межах низини Дніпра (річки!), у татар же було повно бухт Севастополя, котрі на той час уже дві тисячі років використовувалися для мореплавства, ці бухти одні з найзручніших у світі, і - ціле Чорне море для цілком безпечних вправ і експериментів у кораблебудуванні, бо поруч - союзницька Туреччина, і загалом, більше нікого. Тим не менш, ми знаємо про чудові бойові якості татарської кінноти і нічого не чули про ханський флот.
Отож, звідки в українців, значно більш сухопутніших за татар, у поліщуків, подолян та правобережних степняків такий хист мореплавців, таке відчуття моря, як своєї рідної стихії?
Вікінги!
По-перше, вікінги - це норвезькі запорожці у соціальному сенсі. Загони вікінгів формувалися з юнаків, котрі не знаходили собі місця у суспільстві - так само, як українські хлопці тікали на Січ від нудної міщанської чи сумної селянської долі. Ця запорозька модель формування військових загонів, ця соціальна традиція цілком реально співпадає з тим, що відбувалося у три століття ери вікінгів.
По-друге, вікінги і море були нероздільним цілим. Нагадаю, вони в період раннього середньовіччя були єдиними з європейців, хто діставався Америки. Більше того, традиція мореплавства вікінгів якраз передбачає однакову вправність і у плаванні річками, і відкритими морями.
По-третє, вікінги (варяги) нерідко спеціалізувалися у контролі водних артерій. Модель забезпечення матеріальних ресурсів для свого існування тут також історично схожа - не розбій, а більш-менш організований контроль торгових шляхів.
Історичні джерела усі вуха нам продзижчали, пов’язуючи державотворчий процес Київської Русі саме з військовими операціями вікінгів щодо контролю Дніпра. То, крім традиції київських каганів - чи не могли варяги породити і традицію козацтва?
Подивіться на малюнок. Зверху - козацька чайка, а знизу «ладья» вікінгів. Чи навпаки, я не пам’ятаю;)
Для мене, аналогія очевидна. Аналогія, насамперед, духу. І вікінги, і запорожці були людьми, з сучасної точки зору, ірраціональними, своє життя не цінували і загалом приймали долю воїна, котра - смерть у бою заради слави. Саме тому вони не просто збереглися у пам’яті - вони дійсно у тій пам’яті живі.