(no subject)

Jan 18, 2009 14:31

Hmm. Jää! Musta lumpeita sisältävä jää, kuplikas tähtitaivasjää! Ja tänään lumilaikullinen arvaamaton jää! Melkein upposin, mutta joku mies upposi ensin pyörän kanssa Siilinkarin rantaan. Ei se syvää ja vaarallista ollut, mutta kylmää kyllä. Täpärästi vältetty.

Tampereelta tulen kaipaamaan varmasti eniten Näsijärveä, jotenkin se on minun hetkessä elämiseni mitta - ehdinkö luistelemaan niinä viikkoina, kun se kestää, uimaan niinä muutamina päivinä, joina vesi on lämmintä. Onko minulla aikaa siedättyä avantoon (tänä talvena ei ollut). En tiedä, mikä Helsingissä korvaa sen.

Iloitsen, että tänä talvena olen luistellut (jo kolmesti). Kahtena viime talvina en edes huomannut tilaisuuttani. Niin paljon iloa niistä muutamista hetkistä, jotka jalat kestävät.
Previous post Next post
Up